YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2021 10:54   Güncelleme : 16-06-2021 10:54

Artvin’de sanayicilik

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’ de yayınlanan “Meslek Örgütleri Söyleşi” programına Sınırlı Sorumlu Livane Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı Ahmet Özçelik ve Kooperatif Başkan Yardımcısı Süleyman Alkan konuk oldu.

Artvin’de sanayicilik

İhtiyaçları karşılamıyordu

AVM nin olduğu yerde eskiden bir sanayinin olduğunu söyleyen Özçelik, "Oradaki sanayi Artvin’in ihtiyacını karşılıyormuş gibi görünse de aslında karşılanmadığı için birçok Artvinli sanatkâr Rize’ye Trabzon’a veya Erzurum’a gidiyordu. Sanayinin yapılması için bir bölge seçildi orası olmadı daha sonra başka bir bölge seçildi ve ondan sonra yeni bir sanayi sitesi yapılmaya başlandı. Bizim esnafımız bile oraya gidilir mi, o sanayiye neden ihtiyaç vardı, buradaki sanayimiz niye bozuluyor gibi tepkiler gösteriyordu.  O insanların her biri sanayinin yapılmasıyla yanlış yaptığını görmüş oldu. Bugün sanayinin yapılmasında emeği geçen kişilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

15 yılda sanayi bitti

Özçelik, büyük araçlarla iş yaptırmayı da geçtiğini söyleyerek sanayiye girilemediğini ve 15 yılda sanayinin bittiğini ifade etti. Özçelik, “Sanayiler Artvin’e yetersiz bir şekilde kaldı. Büyük araç sahipleri Hopa’ya Trabzon’a veya Erzurum’a gidiyor. ….4,11 Artvin’de iş yaptıramıyoruz. Artvin’de büyük makine araçlarıyla ilgilenen bir arkadaşımız var o da olmasa işimiz hepten perişan olurdu. Tek bir kişiyle yola çıkıyoruz fakat o da şu an sanayiyle ilgili yetersiz olduğu için biz yine hizmeti Trabzon’dan veya Erzurum’dan almak durumunda kalıyoruz. Bu taraf bizim işimizi aksatıyor, geciktiriyor hem de aşırı derecede gider kaybımız oluyor. Çünkü oradan gelen ustalar ve tamircilere bir yol parası dediğiniz zaman sizden bir aracın tamir parasını alıyor. Bu yüzden çok büyük kayıplarımız oluyor” ifadelerine yer verdi.

Fiziki alan yeterli değil

Keresteciler ve mermercilerin çalışma ortamlarında fiziki yapının yok denilecek bir seviyede olduğunu söyleyen Özçelik, “Keresteci bir arkadaşımın iş yeri var yetersiz bir alan içerisinde sıkıntılarla Kerestecilik yapmaya çalışıyor. En az dört beş kere malını indiriyor. Şu an mevcut olan işletmeler kesmeye çalışıyor. On TL lik işi yirmi TL ye indiriyor. Fiziki alan yeterli olmadığı için diğer insanlarla rekabet halinde olmakta söz konusu olamıyor. Biz yola çıkarken büyük çapta iş yapan mermerciler ve kerestecilere yer arıyorduk.  Yolumuza çıkan insanlar bizlerde dükkân istiyoruz bize bir öncülük yapın bizlerde işyeri sahip olalım dediler. İsrafil Bey öncülüğünde beni çağırdılar, kooperatifi kur bizde sana destek olalım ve bir taraftan da yeni bir sanayi kurarak bu ihtiyacı karşılayalım dediler. Bizlerde Kooperatifi 2016 yılında yedi kişiyle kurduk. diye konuştu.

İşimi büyütmek istedim

Bulundukları yerin yeterli olmadığını söyleyen Alkan, “İsrafil Bey sağ olsun bizlerin önünü açtı. Orayı bize bir şekilde aldırdı. Yerin asıl sahibi devlet su işleriydi ve 99 üyemiz ile orayı satın aldık. En küçüğü 150 metrekare olmak üzere 3 bin metrekareye kadar bir dükkân vardı. Büyük dükkanlar genelde büyük ve ağır iş yapan insanlarındır. Ben işimi büyütmek istediğimden dolayı oraya gitmek istedim. Büyük ölçüde düzletme olayını gerçekleştirdik bir de duvar işi var. Duvardan sonra yapılaşmaya geçilecek. Yerimiz büyük oranda yapılmış bir halde” dedi.