YEREL
Giriş Tarihi : 04-09-2021 11:35   Güncelleme : 04-09-2021 11:35

"ARTVİN'DE ORMAN KIYIMI"

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Artvin Genelindeki ağaç kesimlerini bir kez daha meclis gündemine taşıdı.

Bayraktutan yaptığı açıklamada;

"Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Artvin ilinde de Orman Bakanlığı tarafından neredeyse tüm orman alanlarında adeta orman kesim seferberliği ilan edilmiş durumda olduğu gözlemlenmektedir. Bu kesimler yıllar itibarıyla azalış eğilimde olması gerekirken; aksi şekilde Orman katliamına dönüşmekte, azami derecede artış göstermektedir.

Artvin halkı yaşam alanlarında bu şekilde kesim yapılmasına, doğa tahribatına razı gelmemekte, bir an önce ormanları katleden Taşeron firmaların denetimden, bilimsel verilerden uzak ağaç kesimlerine son vermelerini talep etmektedir.

Son olarak; Saçinka Bölgesi Yangınoğlu Deresi ve civarında yürütülen maden arama çalışmaları hız kazanmış, ilgili proje kapsamında yol yapımı amacıyla bölgedeki ağaçların birçoğunun damgalanması yapılmış, henüz gerekli ağaç kesimleri için ihaleye çıkılmamıştır. Salkımlı köyü halkı yaşam alanlarında bu şekilde kesim yapılmasına, doğa tahribatına razı gelmemekte, su kaynaklarının yok edilmesinin ve bölgenin konumu itibarıyla ileride yaşanacak afetlerin önüne geçilmesi adına gerekli tedbirlerin alınmasını ve bilimsel verilerden uzak şekilde gerçekleştirilen ağaç kesimlerine son verilmesini talep etmektedir. ​İlgili konularda hazırlamış olduğumuz yazılı soru önergelerini TBMM Başkanlığı'na sunduk. Konuların aydınlatılması ve Artvin Halkının mağduriyetinin önüne geçilmesi adına gerekli önlemlerin alınması için yakinen takipçisi olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın Meclis Başkanlığına sunduğu öneride şu ifadeler yer aldı;

“ Artvin Merkez Salkımlı Köyü Halkı; son birkaç yıldır maden faaliyetleri nedeniyle ağaçların düzensiz kesilmesi sonucu doğanın katledildiğini, su kaynaklarının bir kısmının kuruduğunu, bir kısmının ise debisinin azaldığını dile getirmektedir

Son olarak; Saçinka Bölgesi Yangınoğlu Deresi ve civarında yürütülen maden arama çalışmaları hız kazanmış, ilgili proje kapsamında yol yapımı amacıyla bölgedeki ağaçların birçoğunun damgalanması yapılmış, henüz gerekli ağaç kesimleri için ihaleye çıkılmamıştır.

13 Dönüm arazi üzerindeki maden arama çalışmaları devam eden bu bölge Salkımlı Köyü içme ve sulama sularının kaynağının bulunduğu bölgedir. Bu alanda maden işletmesi adına yapılacak ağaç kesimleri Salkımlı Köyü’nün dolgu alanı bölgesinde inşa edilecek Yeni Sanayi Sitesi başta olmak üzere birçok alanı sel felaketi, heyelan gibi felaketlere açık hale getirecektir. Ayrıca ilgili bölge DSİ Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Makine İkmal Müdürlüğü, 112 Acil Servis Müdürlüğü, Karayolları Asfalt Şantiyesi, Minibüsçüler Kooperatifi, Nakliyeciler Kooperatifi, Yeni Sanayi Sitesi, Dergiz Tatil Köyü gibi birçok kurum ve kuruluşa içme ve sulama suyu kaynağı olması nedeniyle Bölge Halkı için büyük önem arz etmektedir.

Salkımlı köyü halkı yaşam alanlarında bu şekilde kesim yapılmasına, doğa tahribatına razı gelmemekte, su kaynaklarının yok edilmesinin ve bölgenin konumu itibarıyla ileride yaşanacak afetlerin önüne geçilmesi adına gerekli tedbirlerin alınmasını ve bilimsel verilerden uzak şekilde gerçekleştirilen ağaç kesimlerine son verilmesini talep etmektedir.

 Bu Bağlamda;

Artvin ili ve ilçelerinde 2002-2021 yılları arasında Orman Genel Müdürlüğü tarafından kaç ağaç kesimi yapılmıştır? Yıllar itibarıyla listeler misiniz?

Salkımlı Köyü Saçinka Bölgesi Yangınoğlu Deresi ve civarında yürütülen maden arama çalışmaları hangi aşamadadır?

Maden faaliyetleri için ilgili bölgedeki ağaçların damgalanması işlemi hangi bilimsel veriler ışığında yapılmıştır?

Artvin ili genelinde koruma altında olması gereken Yeşil alanlarda, Yasak Ormanlarda doğa katliamı boyutlarında ağaç kesimlerine izin verilmesinin, bu uygulamaların önünün açılmasının gerekçeleri nelerdir?

Salkımlı Köyü Halkının canını, malını afetlere karşı koruyan Orman alanlarının yapısının bozulmaması talepleri doğrultusunda; ilgili orman katliamının sona erdirilerek, mağduriyetlerin giderilmesi adına bir takvim açıklar mısınız?

Özellikle son yıllarda Karadeniz Bölgesinin sel felaketleriyle mücadele ettiği, Ülkemizin neredeyse her köşesinde orman yangınlarının hakim olduğu, doğanın korunmasının, ağacın, ormanın öneminin bir kez daha altının çizildiği bir dönemde; Artvin Halkının talepleri doğrultusunda Artvin ili genelinde ilgili politikalardan vazgeçilmesi, orman katliamlarının sona erdirilerek, mağduriyetlerin giderilmesi adına bir takvim açıklar mısınız?”

Dilan ŞAHİNBAŞ