YEREL
Giriş Tarihi : 01-03-2021 11:17   Güncelleme : 01-03-2021 11:17

Artvin’de Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık mesleğini icra eden Hakan Aydın Artvin’in doğasının fotoğrafçılar için bir nimet olduğunu söyledi.

Artvin’de Fotoğrafçılık

Fotoğrafçıların bir turizm elçisi olduğunu söyleyen Hakan Aydın uzun yıllardır Artvin’de fotoğrafçılık yaptığını söyledi. Günümüzde her şeyin sosyal medya üzerinden ilerlediğini ve bununda ticaret boyutuna geldiğini belirtti. Düğün ve bireysel çekimlerde il dışından gelen müşterilerinin de olduğunu söyleyen Hakan Aydın yurt dışından bile gelen müşterileri olduğunu açıkladı.  Karadeniz’e balayına gelen çiftler olduğunu onlarla da sosyal medya aracılığı ile iletişime geçtiklerini balayında da çekim yaptıklarını söyledi. Karadeniz’e balayı için gelen çiftlerinde azımsanmayacak sayıda çok olduğunu dile getirdi. Çünkü Artvin’in doğası bu bireysel veya düğün çekimleri için bulunmaz bir nimet olduğunu söyledi. Meslektaşlarına da önerilerde bulunan Aydın, sosyal medyanın aktif kullanılması tavsiyesinde bulundu. Sosyal medyayı aktif kullandıklarında hem kendilerinin para kazanacağını hem de bu sektörle ilişkisi olan işletmelere de katkılarının olacağını söyledi. Fotoğraf çekimi için gelenlerin konaklaması için otellerle, araç ihtiyacı için oto kiralamayla, kuaförle, çiçekçilerle, gelinlik veya damatlık yapan işletmelere de katkıları olacağını söyledi. Hem de bölgeye turist çekilmiş olacağını belirtti.

Fotoğrafçılık Değişiyor

Hakan Aydın sektörün değişimiyle ilgili olarak şunları söyledi ; “Fotoğrafçılık sektörü artık değişiyor. Eskiden baskılı fotoğraflar vardı, insanlar getirirdi fotoğraflarını bastırırdı. Şimdi herkesin flashları, hardiskleri, bilgisayarları var o sebeple baskı işi artık bitti. İşin şekli değişiyor. Bu gelin damat çekimlerinde de aynı şekilde bir değişim oluyor. Gelin damat çekimlerinde artık albüm yaptırma işi bitiyor. Hatta büyük Türkiye’nin çeşitli illerindeki fotoğrafçılık yapan arkadaşlarım albüm kampanyası yapmıyor. Onun yerine video çekimi yaptıranlara albümün bedava verileceği şekilde kampanyalar oluyor. Yani artık albümler ikinci plana düşüyor “ dedi.

Uzun ve kısa sinema filmi çekme hayali olan Hakan Aydın, bunun denemelerini ufaktan yaptığını söyledi. Ve bu hayalini bir gün ne olursa olsun gerçekleştirmek istediğini ifade etti.

Pandemi Sürecinde Fotoğraf Lüks

Fotoğrafçılık yapan Hakan Aydın pandemi sürecinde bu meslekten para kazananların nasıl etkilendiklerinden de bahsetti.

Hakan Aydın yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi; “ Pandemi Türkiye’de Mart 2020 itibariyle boy göstermeye başladığında ciddi bir kapanma oldu ülke genelinde bizde işletmelerimizi kapatanlar arasındayız. Çünkü bizim özellikle stüdyo noktasında yaptığımız iş birebir temas gerektiren bir iş. Bu sebeple bizde hem müşterilerimizi korumak hem de kendimizi korumak için kapanan işletmeler arasında yer aldık. Bizim kaybımız 2020 Mart ayı itibariyle başladı. Hem stüdyo çekimlerini hem de yaz aylarındaki düğün çekimleri, dış mekan çekimlerini yapamaz hale geldik. 2020’nin yaz aylarında süreç kontrollü gevşetilmişti. Bu dönemde çekim için bizi tercih eden gelin ve damat oldu. Ancak diğer senelere kıyaslanamayacak kadar azdı. Pandemi döneminde ağırlıklı olarak dış mekan çekimi yaptığımız için ister istemez mesafeli oluyoruz. Çok yakın plan çekimi zaten yapmıyoruz. Yemeklerimizi yerken ayrı ayrı paket halinde alıp yiyorduk, beraber seyahat kesinlikle yapmıyorduk. Çekimlerimizde sadece bir kişi mesafeli şekilde gelin ve damadımıza asistanlık yapıyordu. Bu şekilde süreci tedbirli bir şekilde tamamladık. Ama zaten yoğun bir dönem geçirmedik. 2020’nin yaz aylarında belli bir süre açıldık. Ancak bu dönemde elde ettiğimiz gelirler giderlerimizi kesinlikle karşılamadı. Çünkü işletmelerin kapısını açmasak bile belli başlı sabit giderleri oluyor. Açılma döneminde bu giderleri karşılamamız mümkün olmadı. Çünkü vesikalık fotoğrafları saymazsak fotoğraf lüks bir tüketim malzemesi yani yarın ekmek alır mıyım alamaz mıyım kaygısı varsa eşinizle çocuğunuzla kalkıp hadi gideli fotoğraf çektirelim de albüm yaptıralım demez bende demem” dedi.

Hakan Aydın 1 Mart 2021’de söz konusu olan normalleşme eğer gerçekleşirse bütün sektörlerin patlama yapacağını düşündüğünü söyledi.

Zülfiye AKSU