YEREL
Giriş Tarihi : 02-03-2021 15:08   Güncelleme : 02-03-2021 15:16

Artvin’de Esnaf Olmak

Murgul’da Gonca 2 Restoranını işleten Mine Aydın ve oğlu Berkman Erhan Aydın Artvinli TV’de pandemi sürecinin esnaflara etkisinden ve Murgul’da yapılan hes projeleri ile alakalı sorulara cevap verdi.

Artvin’de Esnaf Olmak

“Eskiden yaptığımız işin çeyreğini yapıyoruz” ifadelerine yer veren Berkman Aydın bu sürecin 7’den 70 e herkesi çok yorduğunu ve her şeyin artık normale dönmesini umut ettiğini söyledi.

Röportajın tamamı ise şu şekilde:

Mine Aydın: Gonca 2 Restoran’ı işletiyorum 3-4 kuşaktır bu mesleği yapıyoruz. Eşimle 20 yıldır bu işi yapıyorduk eşim rahmetli olduktan sonra artık çocuklarla devam ediyoruz. Pide, ızgara, döner, her türlü şeyi yapıyoruz.

Berkman Erhan Aydın: Artvinliyim, ege üniversitesi İngilizce iktisat bölümü mezunuyum, babamı kaybettikten sonra hayat mücadelesine devam ediyoruz ve yıllardır bu işi yapıyoruz. Pidecilik konusunda ilk sıralarda yer aldığımızı düşünüyorum.

Bundan sonraki hedefiniz ne olacak dükkanınızı büyütecek misiniz?

Zaten burası bizim 2.şubemiz, 100 metre ileride bir restoranımız daha var orayı yenileyeceğiz, daha sonra turizme yönelik köyde birtakım çalışmalarımız var bunları gerçekleştirerek bu şekilde ilerlemeyi düşünüyoruz.

Turizmle ilgili çalışmalarınızın olduğunu söylediniz Murgul’un meşhur turizm objesi olan Deliklikaya var neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Totalde on tane bungava yapmayı düşünüyoruz. Bir de ana bina ve restoran olarak orada hizmet vermeyi düşünüyoruz. Şu an bir tanesi bitti dört tanesinde betonlar atıldı birtakım çalışmalar yapıldı bu ay diğerlerinin de inşaatlarına başlayacağız, 2023 yaz sezonunda hizmete açılmasını umut ediyorum. Daha erken tabi ki açarız ama tam anlamıyla 2023 sezon başı diye daha hazırlıklı oluruz diye düşünüyoruz

İşe başlama serüveninizi anlatır mısınız?

Aşçımız vefat ettiği için eşim dükkandan gitmişti bende daha önce on beş yirmi kilo pilav hiç yapmadığım için baya zorlandım falan ama şu an bu işi başarabildiğimi düşünüyorum.

Pandemi sizi de etkiledi mi?

Tabi ki pandemi herkes gibi maalesef bizi de etkiledi eskisi gibi yoğunluk artık yok. İş yapan firmalara, müteahhitlere yemeklerini biz veriyoruz. Onun haricinde de buradaki halkada hitap ediyoruz vs. Bu  süreç bizi de çok yıprattı şu anda eskiden yaptığımız işin çeyreğini yapıyoruz diyebilirim daha önce birçok çalışanımız vardı ama hepsini çıkartmak durumunda kaldık artık ben, annem ve kız kardeşim ile burayı idare etmeye çalışıyoruz.

Burada 7-8 tane HES projesi olduğunu duyduk kuraklıkta baş gösteriyor su var mı?

Suyun debisinin düşük olduğundan dolayı bizim Başköy de HES yapılmadı yukarıda kabaca köyü var orada yaklaşık beş altı tane HES yapıldı hatta daha sonra iki tane daha eklendi. Oradaki firmalar inşaat halindeyken yemek veriyorduk şu an dere bitti köyünde yerleşik düzeni olarak dallar, ağaçlar kesildi birtakım hatalar yapıldı ama sonuçta ülke ekonomisine katkı olarak ta burada yaşayan insanların çalışma imkanı olarak ta belli bir istihdam sağlandı. İyi yanları da kötü yanları da var ama genel olarak uzun vadede bence kötü.

Önemli bir tesis kurma girişiminde bulunmuşsunuz, neler söyleyeceksiniz?

Bu işin öncülüğünü yapıyoruz daha önce birtakım abilerimiz, arkadaşlarımız, dostlarımız böyle bir girişim yapmak istediler ama sadece istemekle kaldılar biz bunu düşündük ve faaliyete geçirdik. Kurumlardan destek almadık ama bu sene için planlarımız var.

Artvin esnaf olma programında Artvin ticaret odasının başlatmış olduğu yerel esnaftan alışveriş edin diye bir kampanya var yerel esnafın pandemi sürecinde çok zorlandığını düşünüyoruz, siz de aynı durumda mısınız?

Evet maalesef dediğim gibi eskiden yaptığımız işin şu an çeyreğini yapıyoruz. Bu süreç nasıl devam edecek ne olacak net bir şey yok ama mutasyonlu hastalarda git gide artıyor ve bu durum git gide daha kötü bir hal almaya başlıyor tabi ki bu durumdan bizde mustaribiz. Umarım bir an önce her şey normale döner.

Malvina BİBİLASHVİLİ