KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 15-03-2021 15:14   Güncelleme : 15-03-2021 15:15

ARTVİN’DE BİR MÜZE OLACAK MI?

‘Eskiyi geri getiremeyiz ama eski eserlerimize sahip çıkabiliriz.’

ARTVİN’DE BİR MÜZE OLACAK MI?

Bir bölgede bulunan tarihi eserler, o yerin aynı zamanda hafızasıdır. Tarihi Binaları, Anıtları, Heykelleri, Arkeolojik ve Etnografik Eserleri, Kitabeleri, bulunduğu yerin somut kültürel varlıklarıdır. Bu değerler, aynı zamanda o bölgenin zenginliği olduğu kadar, sosyo-kültürel geçmişidir.

Artvin’de bu anlamda ülkemizin pek çok yeri gibi somut kültür varlıklarıyla bezelidir. O kadar ki,  İnanç Turizmi noktasında, Hıristiyan inancına göre hac mertebesinde kabul ve değer gören eserlerimiz bulunmaktadır.

Bu değerlerimiz, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kültür Envanterinde derlenmiş ve yayınlanmıştır. İsteyen herkes bu kaynağa, kurumun web sayfasından ulaşabilir.

Bu girişi neden yaptım?

Artvin Kültür Envanterinde ilimizde bulunan tarihi binalar da, teknik ve tarihi verileriyle kaydedilmiştir. Kaydedilen eserlerden biri de “Muhammet Aksakal Evi”dir. Bu değerimiz, yapılan çalışmayla ‘Avrupa Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanteri’ ile ‘Türkiye Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Envanterine’ kaydedilmiştir. Bu eser konut olarak 19. yüzyılda yapılmıştır. Artvin Merkez Orta Mahalle’de bulunan ve 1. Derece koruma durumuna sahip bu bina,  ne yazık ki diğer birçok eserimiz gibi bakımsız bir halde, kendi kendine yıkılmayı beklemektedir.

Ne yapabiliriz?

Bu fikrimi “Artvin Tur Rehberi” sosyal medya gurubunda ve pek çok ortamda paylaşmıştım. Binanın fiziki koşulları ve konumu göz önüne alındığında, “Artvin Tarım Müzesi” olarak ilimize kazandırılabilir. Çünkü hemen yakınında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve yakın mesafelerinde iki tane temel eğitim okulu bulunmaktadır. Artvin koşulları göz önünde bulundurulduğunda, ulaşım şartları da çok zor değildir.

İlimiz ekonomisi geçmişten bu güne kadar tarıma dayalı bir yapıya sahiptir. Bu anlamda tarım ve hayvancılıkta, azımsanmayacak bir hafızayı ve geleneği barındırmaktadır. Bugün merkez ve ilçelerdeki köylerimizde, kuytu köşelerde, tavan aralarında, bu amaç için sahiplenilmeyi bekleyen, birçok etnografik eser olduğuna hiç şüphe yoktur. 

Artvin turizm ve eğitim kenti olma iddiasındadır. Ama ne yazık ki ilimizde, halen bir müzemiz dahi yoktur. Bu binanın kamulaştırılıp, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde ‘Tarım Müzesi’ olarak ilimize kazandırılması, çok şık ve yerinde bir çalışma ve sahiplenme eylemi olacaktır. Artvin Kültür Evi,  kamulaştırma ve akabinde restore edilerek hizmete açılma noktasında, çok yakın bir örnektir.

‘Bunun yanında yine bir örnek vermek gerekirse, Kültür Envanterinde yer alan, Artvin Belediye Başkanlığı’nın yanı başında bulunan ve gün geçtikçe yıkılmaya giden “Mustafa Karslıoğlu Evi” de yine kamulaştırılıp  ‘Artvin Evi’  olarak düzenlenebilir.’

Diğer taraftan ilimizde tarihi eserlerimizin sergilendiği bir müzemiz de bulunmamaktadır. Bildiğim kadarıyla birçok eserimiz, Rize Müzesinde muhafaza edilmektedir. ‘2017 yılı Mart ayında İstanbul'da gerçekleştirilen 3. Milli Kültür Şurası Kararlarına göre ilgili bakanlıkça,  “Ağrı, Ardahan, Artvin, Bingöl, Hakkâri, Iğdır, Karabük, Kırıkkale, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Yalova'da müze kurulacağı yönünde bir bilgi yayınlanmıştı.’

Aradan 4 yıl geçmesine rağmen bu konuda bir gelişme var mıdır?

Artvin’de yaşayan, hemen her gün gündemi takip etmeye çalışan, ilimizin sektörel olarak turizm alanında gelişmesini bekleyen, bu manada geçmişte olduğu gibi bugün de kafa yoran, yayınlar çıkaran, birçok projeyi takip eden ve danışmanlık yapan biri olarak, merak ediyorum. 

Artvin’in bir müzesi olacak mı? Olacaksa ne zaman olacak?

Yoksa ilimize gelen ziyaretçilerin, Artvin’de müze var mı? sorusuna,

Artvin’imizde bir müze açmayı henüz başaramadık, “Üzgünüz” demeye,  devam mı edeceğiz?