YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 10:47   Güncelleme : 05-08-2021 10:49

ARTVİN’DE BİR İLK: BRAGİ DANS

Artvin’de bir ilk gerçekleşiyor, Bragi Dans Kulübü 12 Ağustos’ta sahneye çıkmak için hazırlanıyor.

ARTVİN’DE BİR İLK: BRAGİ DANS

Bragi Dans Kulübü hocaları Onur Dede ve Ferhat Altuntaş, üstünde yaklaşık 6 aydır çalıştıkları Bragi Dans Kulübü ile 12 Ağustos’ta sahne alacaklarını ifade ederek değerlendirmede bulundular.

Artvin Halk Oyunları Antrenörü Ferhat Altuntaş, yıllardır halk danslarıyla ilgilendiğini ve halk dansları üzerine çalıştığını belirterek, “Artvin’e çok büyük hizmetlerde bulunduk. Son on yılın Türkiye Şampiyonluklarında ben Onur Dede, Murat Altuntaş, Mustafa Varan, Candan Güven gibi arkadaşlarla Artvin’i çok ileri seviyelere taşıdık. Artvin’de daha önce hiç yapılmayan bir projeyi yapmaya başladık. Bununda serüveni çok heyecanlı başladı” dedi.

Artvin’in halk oyunlarında Türkiye’nin en başta gelen ili olduğunu vurgulayan Altuntaş,  “İl küçük, maddi imkanlar kısıtlı ama bunlara rağmen çok büyük şeyler başardık. Bu projeyi Onur Dede ile sohbet ederken düşündük.  Bütün yörelerde tanıdığımız oyunlar oldu. En güzelini seçip Artvin halkının beğenisine sunacağız. Eski halk oyuncuları sağ olsunlar projemize destek oldular. Güzel bir iş başardığımızı düşünüyorum. 12 Ağustos Perşembe akşamı saat 20.00’de Üniversitenin Ali Nihat Yiğit Kongre Merkezinde güzel bir gala gecesi ile çalışmalarımızı sahneleyeceğiz. Tüm Artvinli vatandaşlarımızı bekliyoruz” diyerek çok değişik ve güzel işler olacağını, halkın görselliğe ve oyunlara doyacağını açıkladı.

Artvin Merkez’de 45 dansçıyla 45 dakikalık bir halk dansları gösteri hazırladıklarını söyleyen Onur Dede, yaklaşık 11-12 farklı yöreden oyun oynadıklarını belirtti ve “Tanıtım çekimleri için barajın gövdesine geldik bugün çekimleri gerçekleştirmek için buradayız. Bu yolculuğa aramızda sohbet ederken çıktık acaba olur mu yapabilir miyiz diye düşündük. Bir duyuru yaptık yaklaşık 60-70 dansçı geldi. Bir kısmını ayırdık bir kısmı elendi. Geriye kalan arkadaşlarla bu yola çıktık. Dansta işi biraz mitolojiye dayandırmak istedik” dedi.

Kulübün isminin Bragi Dans olmasının sebebinin Bragi’nin İskandinav Mitolojisinde dans ve müzik tanrısı anlamına geldiğini belirten Dede,  “Yerelde çıkıp uluslararası bir şeye hitap etmek istediğimiz için grubumuzun ismine daha farklı bir isim koyalım dedik. Bu yüzden Bragi koyduk. Bugün Baraj gövdesini aldık bundan sonra İbrikli Marina testlerine gideceğiz. Tekne turunda ve Borçka Baraj gölünün kıyısında çekim yapacağız” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ