YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 09:47   Güncelleme : 05-08-2021 09:50

ARTVİN’DE AĞAÇ KATLİAMI VAR

Cumhuriyet Halk Partisi Uğur Bayraktutan, ilde yasaklı ormanların gençleştirme adı altında talan edildiğini iddia etti.

ARTVİN’DE AĞAÇ KATLİAMI VAR

CHP MV Bayraktutan, il merkezi ve ilçelerinde ormanlık alanlarda ağaçların kesildiğini belirterek, Artvin’de ağaç katliamı olduğunu ifade etti.

Ülkenin her köşesinde olduğu gibi Artvin ilinde de Orman Bakanlığı tarafından neredeyse tüm orman alanlarında adeta orman kesim seferberliğinin ilan edilmiş durumda olduğunun gözlemlendiğini belirten Bayraktutan, “ Bu kesimler yıllar itibarıyla azalış eğilimde olması gerekirken; aksi şekilde Orman katliamına dönüşmekte, azami derecede artış göstermektedir.  Artvin halkı yaşam alanlarında bu şekilde kesim yapılmasına, doğa tahribatına razı gelmemekte, bir an önce ormanları katleden Taşeron firmaların denetimden, bilimsel verilerden uzak ağaç kesimlerine son vermelerini talep etmektedir” dedi.

Ayrıca Artvin için büyük önem taşıyan yasak ormanlara yönelik girişimlerin olduğunu, son yıllarda maalesef bölgede yasak ormanların da içine girildiğini açıklayan Bayraktutan, “Gençleştirme adı altında kesim çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Son olarak Zeytinlik Köyü (Sirya) Yasak ormanına kesim için karar verildiği vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir. Artvin halkı yaşam alanlarında yapılacak orman katliamları hususundaki çekincelerini tarafımıza iletmişlerdir. Bu iddiaların doğru olup olmadığının tespiti, ağaç kesimlerinin ne ölçüde, hangi gerekçe ile hangi bölgede yapılacağının açıklanması, ortaya çıkacak mağduriyetlerin önlenmesi gerekmektedir” diyerek ilgili konularda hazırlamış olduğu yazılı soru önergelerini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını, konuların aydınlatılması ve Artvin halkının mağduriyetinin önüne geçilmesi adına gerekli önlemlerin alınması için yakinen takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ