YEREL
Giriş Tarihi : 03-05-2021 12:30   Güncelleme : 03-05-2021 12:37

ARTVİN VE TÜRKİYE’NİN EN YAŞLI DOĞA AKTİVİSTİ

ERZADE YALÇINTAŞ (98) SONSUZLUĞA UĞURLANDI!.

ARTVİN VE TÜRKİYE’NİN EN YAŞLI DOĞA AKTİVİSTİ

Artvin, Erzade (98) ninesini sonsuzluğa uğurladı.

Cumhuriyetimizin kuruluş yılında 1923 yılında dünyaya gelen Erzade Yalçıntaş 30 Nisan 2021 cuma günü hayata gözlerini yumdu.

Koronavirüse yakalanan ve Artvin devlet hastanesinde tedavi gören Erzade Yalçıntaş yoğun bakımdan çıkamadı. 30 Nisan 2020 biz cuma günü sabah saat 9:30’da hayata gözlerini yumdu.

Cerattepe mücadelesinde 25 yıldır toplantılara mitinglere katılan Erzade teyzemiz doğada yapılan etkinliklerin unutulmaz rengiydi. Mezarı başında onun çok sevdiği Madene hayır kaskolu açıldı ve mezara bırakıldı.

Yerel ve ulusal bir çok yazılı görsel basında yer aldı. üniversite bitirme tezlerinin konusu oldu. Türkiye’nin en yaşlı doğa aktivisti hayata veda etti.

Erzade Yalçıntaş’ın vefat etmesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ailesini arayarak taziyede bulundu.

Vefatı nedeniyle Artvin’in Artvin ili dışında bulunan Artvinlerin açmış olduğu sosyal medya hesaplarında Erzade Yalçıntaş’ın haberler yer aldı.

Erzade Yalçıntaş’ın cenazesi kolorta mezarlığında sonsuzluğa uğurlandı. COVID-19 kapsamında az sayıda kişinin katılımıyla defin işlemi gerçekleşti.

Manevi kızı olarak nitelediği ve her zaman dile getirdiği Yeşil Artvin derneği başkanı Nur Neşe Karahan Artvin Faal Gazeteciler Derneği başkan yardımcısı Sami Özçelik Sol Parti Artvin il başkanı Sercan Dede, Yeşil Artvin derneği yönetim kurulu Üyesi Hasan yüksel, son yolculuğunda Erzade Yalçıntaş yalnız bırakmadı.

Erzade Yalçıntaş’ı sonsuzluğa uğurladıkdan sonra kısa bir açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği başkanı Nur Neşe Karahan Artvin’in çok değerli bir insanı kaybettiğini belirterek;

“Bugün gerçekten hüzünlüyüz, üzüntülüyüz. 2021 yılının bahar ayında çok değerli büyüğümüz Erzade Yalçıntaş teyzemizi sonsuzluğa uğurladık. Onu layık olduğu şekilde uğurlamayı çok arzu ederdik. Ancak, bütün dünyayı ve ülkemizi olumsuz etkileyen bir çok can kaybımıza neden olan koronavirüs maalesef Erzade teyzemizi de aramızdan aldı ve bu cenazelere çok az insan katılabiliyor.

O kendisini Artvin ile özdeşleştirmişti. Cerattepe’den Kafkasöre, Genya’dan Hatila’ya Korzula kadar Artvin’in tüm ilçeleri onun için çok özeldi.

Cerattepe mücadelemizde 92 yaşında bizimle dağbayır gezdi, 98 yaşına kadar da ne sözünü söyledi. hem yazılı medyada hem görsel medyada sadece ilimizde değil ülkemizde ve dünyada Haberleri çıktı,

O Cumhuriyet kadınıydı, Atatürkçüydü. her yıl on Kasım’da Atatepe’ye çıkar saygı duruşunda bulunurdu. Atatepe’ye çıkarken de en güzel elbiselerini giyer ütüler öyle saygı duruşunda bulunurdu.

Son derece düzgün Türkçe konuşurdu. Gözleri göremeyecek hale gelene kadar eline ne geçirmişse gazetedir, kitaptır, dergidir okumuştur.

O, tam bir Artvin insanı hanımefendi bir büyüğümüzdü. Çok üzgünüm ışıklar içinde uyusun, onun vasiyetini yerine getireceğiz mezarının başına fidanlar dikeceğiz.

Erzade teyzemizin vefatından sonra gerçekten telefonlar susmak bilmedi cevap verebildiklerimizi olduğu veremediklerimiz oldu arayan Soran herkese çok teşekkür ediyoruz.

Tedavi sürecinde Erzade teyzemizin yanında olan doktorlarımıza hemşirelerimize hastane çalışanlarımıza yakın ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Akrabaları il dışındaki oldukları için, burada olanların pozitif oldukları için cenazeye gelemedi. Artvin onundu’ o Artvin’di. O’nu hiç bir zaman unutmayacağız. Artvin Belediyesine ve Belediye çalışanlarına Başkanı Demirhan Elçin'e teşekkür ediyoruz.

Cerattepe Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Çünkü onun bize en büyük vasiyetlerinden birisi Artvin’i kurtarın, Cerattepe‘yi koruyun şeklindeydi.” dedi.