YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 12:49   Güncelleme : 06-08-2021 12:51

Artvin turizmi değerlendirildi

Dilan Şahinbaş’ın sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Söz Sizde” programına Artvin Gezi Kulübü İşletme Sahibi Mustafa Şişman konuk oldu.

Artvin turizmi değerlendirildi

Mustafa Şişman programda Artvin turizmini değerlendirerek turizme başlama yolculuğunu ve bu yoldaki amaçlarından bahsetti.

Turizme başlama yolculuğu

6 yıldır turizmle ilgilenen Şişman, turizme başlama hikayesinin nasıl başladığından bahsederek, “Turizmle ilgilenmeye başlamadan önce pazarlama konusunda çok iyi eğitimler aldım. Daha sonra pazarlamadansa turizmle ilgilenmeyi tercih ettim. Artvin’in doğasını paylaştığımız kendimize ait bir twitter hesabı var. Bir gün Hopa’ya gelen üniversiteli bir öğrenci bize “Abi ben Hopa’dayım acil yardıma ihtiyacım var yardım eder misin” diye mesaj attı. Mesaja geri döndük ve arkadaşla tanıştık. Arkadaş geldi biz yardımcı olduk.  O zamanlar pazarlama kısmındaydım. Üniversite ile ilgili çalışmalar yapalım dedik. Hoş geldin partileri, canlı müzik geceleri vs. belli bir yerden sonra tıkandık ve bu seferde Üniversiteli gençlerini gezdirelim dedik. İşi turizme çevirdikten sonra iyi gittiğimizi fark ettik ve böyle devam edelim dedik. İsmini de “Kampüs Organizasyon” koyduk ve yaklaşık 5 yıl boyunca bu şekilde devam ettik. Bundan 4-5 ay öncesine kadar tamamen üniversitelere çalışıyorduk” ifadelerine yer verdi.

Turlar devam ediyor

Turizme başlamadan on yıl önce medya sektöründe çalışarak birtakım eğitimler aldığından bahseden Şişman, “Bursa’da ulusal bir televizyonda program yapımcılığı, yönetmenliği yaptım. Bursa’da medya sektöründe teknik anlamda eğitimler, grafik tasarım, montaj, kurgu, pazarlama gibi eğitimler aldım. Bunların hepsini birleştirince de yapacağımız işin tasarımını veya pazarlamasını bir yere gönderme gibi birtakım işlerin hepsini kendimiz yapmış olduk. Mutfak, fırın, servis bizde oldu” dedi. Artvin Gezi Kulübü olarak ne tür organizasyonların gerçekleştirildiğinden bahseden Şişman, “Eskiden genelde yaya turlarına çıkartırdık. Daha sonra bunları yavaş yavaş aştık ve alanımız genişlemeye başladı. Artvin’de ki vatandaşlarımız tarafından doğu turları çok talep görüyor. Bizlerde turları genellikle Doğu Bölgesinde yapmaya başladık. Paket tur olarak çıkıyoruz. Cuma mesai bitiminde akşam altı buçuk, yedi gibi vatandaşlarımızı alıyoruz ve Urfa’ya iniş yapıyoruz. Doğu’da en önemli şehirlerden birisi Urfa’dır diğeri de Mardin’dir. İnsanlığın var oluşundan tutun Göbeklitepe, Hz. İbrahim’in yakıldığı yer olan Balıklıgöl gibi birçok turizm yerlerini gezdiriyoruz. Bu sıralar özellikle Kapadokya ve Göbeklitepe’ye fazlasıyla talep var. Bizlerde Gezi Kulübü olarak birinci gün Urfa’yı ikinci gün Mardin’i gezdiriyoruz. Böylelikle pazar akşamı yola çıktığımızda insanları mesailerine yetiştirebiliyoruz. Gezilerin iyi bir şekilde gittiğini görünce sistemsel olarak aynı şeyi farklı şehirlere yaptık. Bu ay yaklaşık 4-5 tane Kapadokya turumuz var. Ağustostaki bütün Kapadokya turlarımızda balon dahil müthiş bir fiyata hizmete sunuyoruz” diye konuştu

Uygun fiyatta geziliyor

Artvin Gezi Kulübü olarak amaçlarından ve yapılan gezi fiyatlarının uygunluğundan bahseden Şişman, “Dışarıdan Trabzon’a, Rize’ye, Artvin’e gelen bir vatandaş nasıl gezebiliyorsa bizim Artvinli vatandaşımız neden gezmesin diye düşündük. Bazı yerlerde sponsor dahi alıyoruz. Geçen defa gittiğimde bir fabrikanın çayı götürdüm. En azından vatandaşın üzerindeki yükü almak için oradan aldığımız reklam ücretiyle yoldaki kahvelerini, çaylarını ısmarladık. Bu yerleri kendi başınıza giderek gezmeye kalksanız kesinlikle çok fazla masrafa girersiniz. Fakat biz bu gezileri çok uygun fiyatta yapıyoruz. Örneğin Gezi Kulübü olarak Kapadokya’da konakladığımız otel dünya genelinde ağları olan zincir bir oteldir. Bir odasının genişliği 25 metrekaredir ve tavandan soğutmalıdır. İçinde küvet, ütü masası ve daha çok birçok şey bulunuyor. Burada bireysel konaklama yapılmak istense en az 300-400 TL tutar fakat biz konaklama, rehberi, yemesi içmesi derken hepsini 700 TL’ye yapıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

“Kültür turizmi değil fırsat turizmi”

Artvin’e gelen turistlerin Artvin’de hangi yerleri gezebileceğini anlatan Şişman, “Doğası ve havasıyla muhteşem bir yer olan Borçka Karagöl ondan daha güzel yer olan Çam Ormanlarında Şavşat Karagöl var. Arhavi Mençuna Şelalesi, Murgul Deliklikaya Şelalesi, Merkez Cam Terası, Atatepe var. Bundan yaklaşık 8-9 yıl önce web sitesi üzerinden bir etkinlik düzenledik. Yaklaşık 14-15 kişi geldi. Çifteköprü de yol üzerinde çok güzel bir yer var oraya bungalov yapabilir miyiz dedik. O zamanlar bungalovlar gündemde yoktu. Yeni yeni popüler oluyordu. Eski Turizm İl Müdürlüğüne bu konuyu danışmak için gittik. Bizi pek dinlemedi ve başından savdı. Keşke o gün bize bu konuda destek olmuş olsaydı. Belki çok güzel ve çok farklı yerlere gelmiş olabilirdik. Mardin’e gittik orada meşhur bir sıla konağı var. Oraya giriş 2 sene öncesinde 3 TL falandı. Ben 30 vatandaş getirmişim 3 TL’den 90 TL para yapıyor. Bana fatura kesmiyorlar fiş veriyorlar o fişin altında da mali geçerliliği yoktur yazıyor. Mali geçerliliği yok çünkü orası Vakıfa bağlı. Bunu da henüz anlamış değilim. Urfa’ Balıklı göle geçtik önceki senelerde giriş biletleri 30 TL’ydi ve yıllık müze kartları vardı. Bu sene bakıyoruz ki tek geçişli kartlar 65 TL müze kartları 60 TL. Tek geçişin normalde uygun olması lazımdı. Ben de dolayısıyla bazen bu Kültür turizmi değil fırsat turizmi diyorum” diye konuştu.