YEREL
Giriş Tarihi : 15-07-2021 09:54   Güncelleme : 15-07-2021 09:54

ARTVİN TAMAMEN MADENCİLERE TESLİM

TEMA’ nın hazırladığı rapor incelendiğinde Artvin’in dört bir köşesinin maden şirketlerine teslim edildiği görülüyor.

ARTVİN TAMAMEN MADENCİLERE TESLİM

Rapora göre tarım alanlarının yüzde 47’si, meraların yüzde 54’ü maden için ruhsatlandırıldı.

TEMA Vakfı ‘Artvin Çevresinde Madencilik Haziran 2021’ isimli raporunu yayımladı. Raporda, Cerattepe başta olmak üzere Artvin’in her karışının maden için ruhsatlandırıldığı kaydedildi. 2020 yılı Nisan ayında yayımlanan “Kazdağları Yöresi’nde Madencilik” çalışmasının devamı niteliğinde olan rapor, ülke genelinde madencilik faaliyetleri nedeniyle karşı karşıya kalınan tehditleri ve bunun maden mevzuatına ilişkisini ortaya koymak amacıyla hazırlandı. Artvin’in ekolojik önemine dikkat çekilen raporda, bölgedeki endemik bitki ve hayvan türleri sıralandı.

Raporda, tarım alanlarının yüzde 47’sinin; meraların ise yüzde 54’ünün madenler için ruhsatlandığına vurgu yapıldı ve “Artvin’in geçim kaynaklarının önemli bir bölümünün hayvancılık olduğu düşünüldüğünde durumun vahamet ortaya çıkmakta” ifadelerine yer verildi.

Rapor detaylı incelendiğinde; doğal sit alanı gibi farklı koruma statüleriyle korunan alanlarının yüzde 47’sinde madencilik yapılabilir Artvin ve çevresindeki milli parkların yüzde 84'ü maden ruhsat alanları ile ruhsatlandırıldı. Korunması gereken taşınmaz kültür varlığı kategorileri ile koruma altına alınmış alanların yüzde 23’ü madenlere ruhsatlı. Maden ruhsat alanlarının en fazla yayılış gösterdiği ilçelerin başında ise yüzde 94’lük ruhsatlılık oranı ile Artvin Merkez, yüzde 96’lık oran ile Murgul, yüzde 91’lik oran ile Rize’nin Fındıklı ilçeleri yer alıyor. Şavşat ve Ardanuç dışındaki tüm ilçelerde yüzölçümlerinin yüzde 70’inden fazlası madenlere ruhsatlı olduğu belirtiliyor.
TEMA tarafından hazırlanan raporda arazi kullanım planlamasına ve koruma yaklaşımına’ ihtiyaç olduğu belirtilirken “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nu arazi kullanım planlarının hazırlanması konusunda gerekli hükümleri içerse de kanunun yasalaştığı 2005 yılından bu yana maalesef önemli bir ilerleme kaydedilemedi. Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler bizi neredeyse her karışı madenler için ruhsatlandırılmış bir Artvin ile karşı karşıya bıraktı. Milyonlarca yılda oluşmuş doğal varlıkların ve binlerce yıllık kültürün varlığını devam ettirebilme hakkı madencilik ruhsatlarının faaliyete geçmesiyle yok olacak. Raporla önemli alanları madencilik faaliyetlerine kapatan bir kanuna ihtiyaç olduğu görülüyor” ifadeleri yer aldı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ