YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:45   Güncelleme : 02-06-2021 10:47

Artvin şoförü markadır

Artvin Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner Artvinli tv ekranlarında Hatice Nur Ersöz moderatörlüğünde gerçekleşen Meslek Örgütleriyle Söyleşi programına katıldı.

Artvin şoförü markadır

Şeref Öngüner katıldığı programda “ Türkiye’de Artvin şoförü bir markadır” ifadesini kullandı.

Şeref Öngüner yaptığı açıklamalarda; “Artvin Şoförler Odası 1966 yılında kurulmuş bir odamızdır. Türkiye genelinde en eski odalardan biridir. Artvin Şoförler Odası’nın her 4 yılda bir seçimleri olur. Şoförler odası daha önceleri plakadan, ruhsatına her şeyine Şoförler Odası adı altında geçerdi. Ticaret Odası kurulduktan sonra yetkilerimiz kısıtlandı. Şuan sadece plaka basımıyla ve kooperatiflerimizin ve ferdi olarak üyelerimizin desteğiyle dönen ve şuan hali hazırda toplam 434 üyemiz var. Bunların 407 si erkek 27 tanede kadın üyemiz var. 27 kadın üyemizde aktifler. Zaten aktif olmayan üyelerimiz 6 ay sonra üyelikten düşüyor.

Coğrafi olarak iyi şoför olmak zorundayız. Çünkü coğrafi yapımız dağlık, engebeli bu sebeple iyi şoför olmak zorundayız. Öyle yollarımız var ki dar özellikle kamyonetlerimiz aracın tek tekeri uçurumdan karşıya geçer, diğer teker de yolda geçer. Dışardan geçen insan gözünü kapatır kaza olacak diye ama Artvin şoförü çok dikkatli. Çünkü Artvin’de şoförün bir defa kaza yapma şansı olur onu da Allah göstermesin. Gerçekten Artvin şoförleri gurur kaynağımızdır.

Otobüs firmaları Artvin şoförü dediğinde büyük firmalarda tercih ediliyor. Türkiye’de Artvin şoförü bir markadır. Bizde bu markanın yöneticileri olarak şoförlerimizin hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz. 

İlçelerdeki Şoförler Odası başkanlarımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Üst kuruluşumuzda Esnaf Zanaatkarlar Odalar Birliğimizdir. Başkanımız Hakkı Seyhan’dır bende orada başkan vekili görevini yürütmekteyim.

Odamızda üye olunabilmesi için kişinin araç üzerine olacak ve araç ticari faaliyette bulunacak. Artvin Merkez’deki araç ile ticari faaliyet yapan araç sahiplerinin şoförler odasına üye olmak zorundadır. Taksiciler, minübüscüler, kamyoncular, kamyonetçiler, tır şoförleri hepsi bizim üyemiz.  Şehir içi minübüscüler 33 nolu kooperatifi, 37 nolu seyitler kooperatifi, 11 nolu minübüscüler kooperatifi, 38 nolu öğrenci servisi kooperatifimiz var.

Turizm acentesi adı altında d2 belgeli araçlarımız var. Ya satın alıyorlar ya da kiralama yöntemiyle taşımacılık yapıyorlar. Artvin’de de d2 belgeli birkaç firmamız var. Onlara da bizim üzerimize ne düşüyorsa her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz. Proje müdürümüzle gerek valimiz gerekse de belediyemizle koordineli bir şekilde turist geldiğinde en yeni arabalarımızla en güvenilir şekilde hizmet ederek bu şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz.

Artvin’de dolmuş hatlarında bulunan araçların maksimum 5 yaş sınırı vardı. Ancak Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e ve encümen adaylarına buradan teşekkür ediyorum. Çünkü pandemi döneminde şartlar çok zorlaştığı için araç yaş sınırını 5 den 7 ye çektiler. Artvin’in kırık araziye sahip olması sebebiyle araçların verimliliği düşüyor. Ve bizde Artvin halkına daha yeni daha konforlu daha güvenilir araçlarımızla hizmet vermek istiyoruz. Bizim araçlarımız kadar yeni konforlu araçlar çoğu büyükşehirde yoktur.

Şehir içi dolmuşlarımız yıllardır kamera sistemiyle çalışmaktadır. Aynı zamanda bir noktadan bir noktaya ne kadar sürede gidildiğini belirleyen bir program var. O program sayesinde işler disipline edilmiştir. Şehir içi dolmuş kooperatifi başkanı Remzi başkanımız ve 32 kooperatif üyemizi de tebrik ediyorum. Bu duyarlı çalışmalarından dolayı. Aynı zamanda öğrenci kooperatifimiz var. 23 tanede öğrenci taşıyan üyemiz var. Onlarda Türkiye genelinde örnek davranışlarla sergileyerek çalışıyorlar. Öğrenci servislerimizde de kamera sistemi var. Hem içerisini hem dışarısını gösteren kamera sistemleri var. Hiçbir öğrencimizi mağdur etmeden öğrenci taşıyıcılığı yapıyorlar. Buradan da öğrenci kooperatifimiz başkanı Sinan Yavuzdemir kardeşimi ve 23 tane üyemizi de duyarlı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Türkiye’nin hiçbir yerinde bir şehir merkezinden köye tek vardiya taşımacılık yapılmaz. Burada da hem şehir içi dolmuşçular kooperatifimiz hem de seyitler kooperatifimiz bu iki kooperatifimiz bir araya gelip hepsi birbirleriyle koordineli bir şekilde çalışıp hiçbir öğrencimizi mağdur etmeden taşımacılık yapıyorlar ve fiyat konusunda da en ucuz taşımacılığı yapan il Artvin’dir” ifadesini kullandı.