YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2021 10:46   Güncelleme : 18-06-2021 10:46

Artvin iyilik meleği Halkbank panelinde

Halkbank’ın düzenlediği gelecek için sıfır atık paneline katılan Hatice Nur Ersöz; “Dağlar gibi ender göğe komşu topraklarda hizmet üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Artvin iyilik meleği Halkbank panelinde

Paneldeki konuşmasında şu ifadelere yer veren Ersöz; “Engelliler derneğinin 20 yıldır başkanıyım. Engelliler derneğiyle birlikte bütün dezavantajlı kadınların gönlünde taht kurdum. Ama akşamdan sabaha olan bir şey değil. İnsanlar bazen en mahremini bile anlatacak kadar bana güvenmelerini sağladım. Sosyal yardımlaşma vakfında, il istihdam komisyonunda, diğer kurumlarda çözüm noktasında 2005 yılında engelliler yasası çıktı. Ama biz dağ, taş Artvin’in yerlisi olunca bir de esnaf kökenli olunca insanlar önce bize gelirdi. Veya gelemeyenlerde bizim aracılığımızla yardımcı olmamızı isterdi.

Artvin göç veren bir il en çok kırsalda bu insanlar yardıma muhtaç, tedaviye muhtaç, eğitime muhtaç. Yeri geldi il dışına insanları tedaviye yolladık. Ama bunu yaparken devletten destek alarak değil de, kendi sosyal çevremizi kullanarak birçok insanı tedaviye ulaştırdık. Birçok insanı eğitime ulaştırdık. Ardanuç ilçemizde görme engelli Süheyla Köse 32 yaşında hiç eğitim almamış Ankara’da eğitim aldı ve bu sene 4 yıllık halkla ilişkiler bölümünü bitirdi. En büyük gurur kaynağım o. Böyle iyilikler sayesinde manevi anneleri, ablaları oldum. Engel beyinlerde, yüreklerde olmasın diyerek onlarla birlikte yürüdüm. 2005 yılında engelliler yasası çıkınca engellilerle Ağrı Dağı’na çıktım, farkındalık yaratabilmek için.

Artvin’de ilk projeleri uygulayan, yazan kişiyimdir. İletişimde engellerin kaldırılması için işaret dilini öğretmek için yola çıktık. Sorun engellilere bir şey öğretmek değil toplumun diğer kesimine o eğitimi öğreterek toplumda eşitliği sağladık, fırsat eşitliğini sağladık.

İşaret diliyle ilgili “beni duyun beni anlayın” projesi Türkiye örnek projesidir. Çernobil’in etkileriyle ilgili birçok panel yaptık. Sakat doğumların önlenmesi için ilçelerde, köylerde erken evlenme, akraba evliliği, çocuk evliliği sorguladık ve insanların bilinçlendirdik.

Engelliler hep yardıma muhtaç olduğu için ihtiyaçları bitmiyor. Öyle aileler var ki sabaha kadar el işi dokuyor ertesi gün çocuğun mamasını alacak, bezini alacak bizde fona yönlendiriyoruz. Ancak fonun sağladığı da yeterli olmuyor. Bende bu işin böyle olmayacağını düşünerek DOKA’ya proje yazdım. Kooperatifçilik, çünkü bizim ailemizde imece kültürü var. Güçlerimizi birleştirelim engelli ailelerimize, çalışabilecek engellilerimize çalışabileceği iş ortamı, kooperatif kurduk. Artvin Kadın Girişimci ve Turizm Geliştirme Kooperatifi 2013 yılında Artvin’de ve Karadeniz’de ilk ve tek kadın kooperatifidir.

Turizmde kadın istihdamının hizmet sektöründe olacağı düşüncesiyle biz kooperatif kurduk. İlk 17 kişiyle başladık. İlk olarak işitme engelli çocuğu olan annemize sigortalı iş bulduk. Kendisi hamur ustasıydı. Daha da geliştirmek istedik. O zamanlar kredi imkanı yoktu. Engelliler derneği başkanlığı yaparken aynı zamanda nur iç giyim adında mağazam vardı. 12 yıl işletmesini yaptım. Tıkandığım yerde Halkbank’ dan Esnaf ve Zanaatkarlar aracılığıyla birçok kredi aldım.

2007 yılında basın sektörüne atıldım. Artvin’in tek radyosu 08 radyoda programlar yaptım. 08 Haber gazetesinin yazı işleri müdürüydüm. 2017’de kosgeb kadın destekle kadın girişimcilerle ilgili yeşil perde teknolojisi ile youtube üzerinden Artvinlitv adında kanal kurduk.

Rol model kadınlarımıza ve ilham veren kadınlarımızla bir arada olmaktan dolayı mutluyum. Yaşam hikayelerini dinledikçe gıpta ediyorum. Hepsine herkes için teşekkür ediyorum. Böyle kadınlara ihtiyacımız var ama Karadeniz kadının mücadelesi daha farklı. Dağlar gibi ender göğe komşu topraklarda hizmet üretmeye devam ediyoruz” dedi.