YEREL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 10:55   Güncelleme : 10-07-2021 10:55

“Artvin İçin Bir Nimet”

25 Yıllık tecrübenin yolu Artvin’e düştü.

“Artvin İçin Bir Nimet”

25 yıldır Doğalgaz sektörünün içerisinde yer alan Mehmet Külünk, çocuklukta bir hayale adım atması ile başladığı mesleğine Artvin’de devam etmekte. Külünk, Artvin’e doğalgazın gelmesine yönelik kullandığı ifadeler ile dikkat çekti.

İlk serüven

Külünk, doğalgaza ilk adım serüvenine yönelik şu açıklamalarda bulundu “1994 yılında başladım o zamanlar büyükşehirde olduğundan dolayı oralarda yapmaya başladım. Doğalgaz Artvin’de yoktu, Doğalgaz o zamanlar Türkiye’nin belli kesimlerinde vardı. Büyükşehirlerde başladı ilk olarak İstanbul'da, İzmir'de yaygınlaştı. Bu taraflarda kimse doğalgazın ne olduğunu tam bilmediği gibi o zamana da kullanıcılarda pek bir ışık görmüyordu. Doğalgazı kullanmaya başlayınca ve yaygınlaşmaya başlayınca insanlar rahatlığın ne olduğunu görünce doğal olarak etrafındaki insanlara anlatmaya başladı ve böylece Doğalgazın insan hayatındaki konforunu görmüş oldular. Doğalgaz insan hayatında rahatlık demek aslında konfor demek, lüks demek, güven demektir ”diye konuştu.

Külünk, doğalgazın Artvin’deki fiyatlarına yönelik şu açıklamaları yaptı " Doğalgaz tüketimi Artvin’de 8 yıl boyunca AKMercan’ın yapmış olduğu sözleşme gereği Artvin genelinde gaza zam uygulaması yapılmayacak. Mevcut birim fiyatı neyse 8 yıl boyunca o fiyat ile insanlar kullanabilecekler. Ancak imalatı konusuna gelecek olursam eğer şunu söyleyebilirim, daire içi maliyetti ile ilgili bugün günü birlik yaşıyoruz dolayısıyla bugün verdiğini söylediğimiz fiyatlar yarını tutmuyor. Bu da Türkiye'de üretimde olan bir radyatör peteği, kombi vs. ham madde dediğimiz maddenin sıkıntısı içerisinde olduğumuz bir ülkede yaşıyoruz ve sıkıntıyı vatandaşlarımızda yaşıyorlar dolayısıyla bu durum malzemenin pahalı olmasına sebep oluyor. Bu durum tabii ister istemez kullanıcıya, müşteriye yansıyor, burada pahalı olan bir şey yok. Doğalgaz yaptırılacaksa önceden yaptırılacak ve kar elde edilecektir mesela 2 sene önce Artvin’de hastanenin üstünde bir müşterim geldi ve evinin doğalgazı ısıtma sistemi olmadığını görünce petek kalorifer tesisatını yaptırdı o zamanlar kombisini de koydurdu 10 bin Türk Lirası karşılığında evinde konforunu sağladı, şimdi bugün yaptırmaya kalksaydı 20 bin liralık bir fiyat ile yaptıracaktı. Yani çok pahalı cümlesi değil, hayat pahalı zaten malzeme pahalı olduğu için vatandaşa da böyle yansıyor ” dedi.

Tehlikesi yok

Külünk, doğalgazın tehlikesinin olmadığını belirten açıklamalarda bulundu" Doğalgazın hiçbir tehlikesi yok yeter ki doğalgazı yapan firmalar biraz kullanıcılarına doğru anlatsınlar. Kullanıcı Doğalgazı kullanırken doğru kullansın. Patlama veya başka bir risk durumu yok sadece kullanıcıyı iyi bilinçlendirmek gerekiyor iyi bilgilendirildiklerinden sonra herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalmaları mümkün değildir ”dedi.

Doğalgaz hikayesi

Doğalgazın Artvin’e geliş hikayesine yer veren Külünk, " Son İllerden 2 tanesi kalmıştı zaten son olarak da bu bölgeye gelmesi nasip oldu. Artvin için veli nimettir, Artvin aşağıdan yukarıya doğru kurulu bir şehirdir dolayısıyla kışın kömür yakıldığı zaman aşağıdan yukarıya, yukarıdaki kısımlar kömürün zararından daha çok etkileniyor. Bu Artvin için çok büyük bir artı olacak temiz bir havaya fazlasıyla sahip olacağız. Rahatlığı ve konforu görecek insanlar ki geçen seneden olmak üzere kullanan müşterilerimiz var. Doğalgaz insan hayatında konfor, rahatlık, güzellik ve lüksiyettir. Her bir kuruşun cebinde kalması demektir çünkü bugün elektrik faturası, tüp vs. hesapladığımız zaman Doğalgazın yazın özellikle 6-7 ay boyunca tükettiği yaz aylarında telafi edebiliyor ve bu da insan cebinde para bırakabiliyor. Kömür, odun gibi uğraş gerektiren, çevre kirliliğine neden olup kötü kokuya sahip olan maddelerden uzak durama mızı sağlıyor Doğalgaz insanlar için çok güzel bir kullanım aracı olacağını düşünmek lazım. Bence herkes evine doğalgazı bağlatması gerekir çünkü bugün 5 verdiğin bir şey için ileride yaptırmaya kalktığında 10 vermek ne kadar mantıklı sorulması gereken soru bu diye düşünüyorum ” ifadelerini kullandı.

İşsizlik yok

Artvin’de işsizliğin olmadığına dikkat çeken Külünk, " Artvin'de işsizlik yok, işsiz olan varsa bize de müracaat edebilirler yardımcı oluruz. Bizde eleman arıyoruz fakat bulamıyoruz nedense kimse çalışmak istemiyor. İşe birini alırken veya almak isterken önce ne kadar kazanacağını soruyor halbuki önce çalışıp kendini gösterip hakkım neyse ver demesi gerekirken burada o yok. Burada çalışacak gençlik yok, çalışanda yok zaten o yüzden işsizlik yok ayrıca Şavşat'taki ofisimize de eleman arıyoruz biz ama 17 gündür başvuran dahi olmadı, Artvin İl ve İlçelerinde işsizlik söz konusu değil. İşsiz olan varsa çalışmak isteyen varsa sanayi bölgesinde de eleman aranıyor aynı şekilde bizde arıyoruz ama gelen yok, giden yok, çalışmak isteyen yok bu tamamen insanların rahatlığından kaynaklandığını düşünüyorum. Aileler çocuklarına çok fazla tolerans gösteriyor hazır paraya alıştırıyorlar fakat bir meslek sahibi olmanın değerini nedense aileler çocuklarına anlatmış değil veya çocuklarını okuttukları için gerek duymuyorlar fakat günümüzde baktığımız zaman üniversite mezunları dahil olmak üzere iyi eğitim gören gençlerimizde iş bulmakta zorlanıyor ve de geçim sorunları yaşıyorlar eğer bir meslekleri olsaydı ki olanlarda var zaten en azından hiç yoktan kendini bakabilecekleri günlük parasını kazanırdı ” ifadeleri ile sonlandırdı.