YEREL
Giriş Tarihi : 02-07-2021 10:28   Güncelleme : 02-07-2021 10:28

Artvin Cağ Döneri Hopa’da

İşletme sahibi Ertuğrul Beken; “ eskiden insanlar Hopa’dan Artvin’e giderdi döner yemek için şimdi gitmelerine gerek kalmadan ayaklarının dibinde biz o meşhur çağ döneri yapıyoruz” dedi.

Artvin Cağ Döneri Hopa’da

Artvin’in Hopa ilçesinde 2008 yılında Artvin Cağ Döner dükkanı açan Ertuğrul Beken eşi Reyhan Beken ile birlikte Hopa’da hizmet verdiklerini söyledi.

Artvin kuzu dönerin Artvin sınırlarını açtığını ifade eden Beken; “ 1975 Artvin’in Merkez ilçesindeki Sarıbudak köyü doğumluyum. Hopa’da ilk dükkanımızı 2008’in Ağustos ayında kuzu döner üzerine ilk işletmemizi açtık. Ve yaklaşık 12 yıldır da faaliyetimizi aralık vermeden devam ettiriyoruz. En büyük destekçim olan eşimle birlikte işletmede çalışıyoruz. Eşimde bir usta kadar döner kesebiliyor, döneri dizebiliyor ve bir usta gibi çalışıyor.

Hopa’da işletmemiz tutundu ve şuan iyi bir konumdayız ve vatandaşların da talebi olması beni ayrıca mutlu ediyor. İnsanlar Arhavi’den, Fındıklı’dan gelip bizim dönerimizi tercih etmeye başladı. Bu da bizim Artvin Çağ Dönerin tercih edildiğinin ve Hopa’da markalaştığının bir göstergesidir.  İnsanlar eskiden Hopa’dan Artvin’e çıkardı et döner yemek için şimdi o lezzet ayaklarının dibinde mevcut o lezzeti biz Hopa’da sunabiliyoruz. Bu sayede de müşteri potansiyelimiz her geçen gün artıyor ve bu da bizi işimizi daha severek yapmamıza vesile oluyor. Günde ortalama 50-60 kilo et asıyoruz. Ancak 1 Temmuz itibariyle normalleşme sebebiyle bu sayının artacağını düşünüyoruz. Çünkü artık Hopa’ya turistler gelmeye başlayacak, insanlar dışarı çıkmaya başlayacak bunlarda bize müşteri olarak geri dönecek. O sebeple işlerimiz artmasını bekliyoruz.

Artvin’de amcam Ferham Beken’in Dönerci dükkanı vardı ve bende onun yanında yetiştim. Okul dönemlerimle ara ara çalışarak toplamda 5-6 sene yanında çalışarak kendimi geliştirdim. Ve köyde kendi hayvanımız var ve tamamen organik kendi köyümüzde besleyip büyüttüğümüz küçükbaş hayvanları kesip müşterilerimize güzel lezzet tattırmak için çabalıyoruz. Döneri tamamen kuzu etinden yapıyoruz ve kendi köyümüzün olan Sarıbudak ( melo ) köyünde yetiştirdiğimiz hayvanları kesiyoruz kesinlikle başka ilden veya ülkeden et getirmiyoruz. Bizim yaptığımız dönerin özelliği Artvin Kuzu döner artık Artvin sınırlarını aşıp tüm Türkiye’de tanınmaya başlamış bir lezzet olduğunu düşünüyorum. Artvin’de herkes bu lezzeti bildiği için bizde bu yolda ilerlerken et kesiminden, etimizi açmasından, soslamasından, müşteriye servis etmesinden her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Buna takriben de dışardan yani başka ilçelerden, illerden insanlar bizi tercih ediyorsa bu da bizim doğru yolda olduğumuzun göstergesidir.  

Şuan işletmemizde mevcut çalışan sayısı oluşan koşullar sebebiyle 6 kişi çalışıyoruz. Bu sayı yoğunluğa göre artabiliyor veya azalabiliyor” dedi.