YEREL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 10:57   Güncelleme : 25-03-2021 10:57

Artvin Belediyesi’nden Gönüllere Zam

Artvin Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında belediye bünyesinde çalışan 208 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Artvin Belediyesi’nden Gönüllere Zam

Artvin Belediyesi önünde gerçekleştirilen imza törenine Belediye Başkanı Demirhan Elçin, DİSK Genel İl Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin ve belediye işçileri katıldı.

DİSK genel-İş Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin,  işçileri enflasyona ezdirmeyeceklerine dair söz verdiklerini belirterek, “Artvin Belediye Başkanımız göreve geldiği günden beri maaşları hiç aksatmadan ödedi. Ben kendisini gönülden kutluyorum” dedi.

‘Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek’

Artvin Belediyesinde çalışmanın çok ayrıcalıklı bir iş olduğunu kaydeden Bilgin, “Yapmış olduğumuz toplu sözleşmelerle Artvin Belediyesinde 2 yılda ücretlere yüzde 60 oranında artış yaptık. Bunun için başta belediye başkanı olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. DİSK olarak diyoruz ki ekonomik krizin faturasının emekçiler ödemeyecek” diye konuştu.

Bilgin son olarak Artvin Belediyesi bünyesindeki işçilerin bölgede diğer illerdeki belediye çalışanlarından daha fazla ücret aldığının ileri sürerek bu toplu iş sözleşmesinin tüm işçilere hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 ‘Belediye çalışanları maaşını zamanında alıyor’

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’de yaptığı konuşmada

Belediye Başkanlığı için aday olduğu dönem bir söz verdiğini, belediye çalışanlarının işe gelirken huzurlu ve mutlu olacaklarını söylediklerini ifade eden Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Belediye çalışanları maaşlarını gününde ve zamanında alacak, eşit işe eşit ücret vereceğiz demiştik, maaş ödemelerini zamanında ödeyip hiçbir çalışanımızı icra kapılarına düşürmeyeceğiz demiştik, Belediye emekçileirnin aylık ödemelerini bırakın gününü 1 saniye bile geciktirmeden gününden önce ödedik, bundan sonra da ödemeye devam edeceğiz” dedi

‘En az 4.500 Türk Lirası ne maaş alınacak’

Ücretlere bütçe imkanlarına göre en yüksek azami oranda zamn yaptıklarını, çalışanların enflasyon karşısında ezdirmediklerini ve refah payı verdiklerini belirten Başkan Elçin, “Belediye Başkanı olduktan sonra yaptığım bu 2’nci iş sözleşmesi.Belediyemizin bütçesini denk bütçe haline getirdik.İsraftan, haramdan, saltanattan vazgeçtik. BEL-YAP çalışanlarımızdan en düşük maaş alan personelimiz en az 4.500 TL net maaş alacak. BEL-YAP’ta ortalama net maaş 5.100 Türk Lirası olacak. BEL-YAP’ta yeni işe girecek olan vasıfsız büro elemanı işe başladığı gün 3.250 TL maaş alacak. Artvin Belediyesi’nde bugünden itibaren mevcut çalışanlar için ücret net 4.500 Türk Lirası’dır” diyerek kadrolu işçilerle BEL-YAP personeli arasındaki maaş farkının giderek azaldığını, yapılan sözleşme ile BEL-YAP ve kadrolu işçilere aynı oranda zam yapıldığını vurguladı.

‘Toplu iş sözleşmesi herkese hayırlı olsun’

Kendisini işveren olarak görmediğini, işveren gibi de davranmadığını belirten Başkan Elçin, “Emekçi arkadaşlarım fedakarca çalışıp maaşlarını hak ediyorlarsa benim görevim onların maaşlarını eksiksiz, zamanında ödemektir. Ben bunu bugüne kadar yerine getirdim, bundan sonra da yerine getireceğim” dedi.

Başkan Elçin konuşmasını, “İmzalayacağımız toplu iş sözleşmesinin öncelikle belediye emekçi iş ortaklarına ve tüm Artvin’imize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, emekçileri aldığı alacağı maaşlar helal olsun. Birlikteysek eğer gücümüz her şeye yeter” diyerek sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ