YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 10:14   Güncelleme : 07-07-2021 10:14

Artvin Basınının Türkiye’deki Yansımaları

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 3’üncü Olağan Genel Kurulu düzenlendi. Mevcut Genel Başkan Nuri Kolaylı güven tazelerken, TGK Genle Başkan Yardımcılığına Cem Kaytan seçildi.

Artvin Basınının Türkiye’deki Yansımaları

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Türkiye’nin en üst çatı basın meslek kuruluşu olan ve 8 gazeteciler federasyonu ile 86 gazeteciler cemiyetinin üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da yapıldı. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu genel başkanlığına, kongreye katılan delegelerin tamamının oyunu alan Nuri Kolaylı yeniden seçildi. TGK 3’üncü Olağan Kongresi’nde Artvin Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Tolga Gül, Basın Etik Kurulu’na seçildi. Artvin Basınını Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Başkan Yardımcısı Orhan Sevinç ve Eski Başkan Tolga Gül’ün temsil ettiği genel kurulda Türk Basınının sorunları ve Cumhurbaşkanlığı tasarruf genelgesi ile basın kuruluşlarının gelirlerinin düşeceğine dair görüşler masaya yatırıldı.

AGC Başkanı Zeki Alkan, yaptığı açıklamada, AGC’nin Artvin Basınını ülke genelinde güçlü bir şekilde temsil ettiğini ve katıldıkları her platformda Artvin’i ve Artvin basınını ön saflarda kurullarda temsil etme başarısını elde ettiğini ifade etti ve “Basın Etik Kuruluna seçilen Tolga Gül Artvin basınından aldıkları güç ile AGC’yi her alanda gururla temsil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

AGC ülke tarafından tanınıyor

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili ve AGC Başkanı Zeki Alkan, TGK Genel Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada, Artvin basınının en güçlü basın kuruluşu olan Artvin Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulduğu günden bu yana ülke basınında söz sahibi olması noktasında sürekli üzerine koyarak ilerlediğini belirterek “Yaklaşık 2 yıl önce gerçekleştirilen Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nda güçlü bir şekilde temsil edilen AGC’nin, TGK’da da basın etik kuruluna bir temsilci sokarak lobi gücünü bir kez daha gösterdi” dedi.

Artvin basınının sorunlarını ülke gündemine taşıma noktasında da başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade eden Alkan, “Bu tür platformlarda görevler almak aynı zamanda Artvin’in de tanıtımı anlamına geliyor. Artvin’de gazetecilik yapan bir ismin 81 ilin bağlı bulunduğu en üst medya örgütünde basın etik kurulu gibi önemli bir alanda görevlendirilmesi memnuniyet verici bir durum” diyerek konuşmasını tamamladı.

‘Çok daha etkin ve başarılı olacağız’

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu İstişare Kurulu üyesi ve AGC Başkan Yardımcısı Orhan Sevinç’te Artvin basınının temsilcileri olarak bugüne kadar Artvin basınını her alanda başarıyla temsil etme gayretinde olduklarını belirterek, “Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun ardından Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nda da önemli birimlerde görevler almaya başlamamız henüz bir başlangıç, bu tür başarılara ilimizi alıştıracağız ve ilerleyen dönemlerde çok daha etkin ve başarılı noktalara geleceğiz” dedi.