Yerel
Giriş Tarihi : 25-11-2022 11:33

Artvin Barosu Kadınların Yanında

Artvin Barosu Kadınların Yanında

Artvin Barosu Kadın Hakları Komisyonu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeni ile bildiri dağıtımı gerçekleştirdi.

Dağıtılan bildiride “Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet suçtur. Türkiye’nin neresinde olursanız olun!

·Savcılık

·Aile Mahkemesi

·Karakol

·Jandarma

·Mülki Amirlere (Valilik-Kaymakamlık)

Başvurarak veya ihbar ederek tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Şiddete dur demek için şiddet duyan, gören, bilen herkes ihbar edebilir. Bu sizi davaların tarafı yapmaz. Sadece ihbar olarak değerlendirilir. İhbarı alan kamu görevlileri yetkililere şiddeti bildirmekle yükümlüdür.

Hukuki yardıma ihtiyaç duyuyorsanız ancak maddi durumunuz yetersizse; baroların adli yardım bürolarından ücretsiz hukuki yardım alabilirsiniz. İstenen belgeler; Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi, ikametgâh, nüfus cüzdan fotokopisi

Artvin Barosu adli yardım bürolarında konusu şiddet olan başvurularda herhangi bir belge aranmamakta ve başvurunuz ivedilikle alınmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Elif Oya Gültekin gerçekleştirilen bildiri dağıtımı ile ilgili “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlar, dünyanın her yerinde; yaşamın her alanında karşılaştıkları ayrımcılığa, sömürüye, cinsiyet eşitsizliğine, ev içi şiddete, toplumsal şiddete dikkat çekerek, mücadele ve dayanışma ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için etkin, sürdürülebilir mücadele için toplumu, ilgili kurum ve kuruluşları görevlerini yapmaya yasaları uygulamaya çağırmaktadır.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yasal mevzuatın yanında, toplumsal zihniyetin değiştirilmesi de çok önem arz etmektedir. Bu bağlamda, devletin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi yanında, bu mücadelenin toplumsal düzeyde genele yayılarak etkin ve kararlı yürütülmesi gerekmektedir. Ancak günümüzde   ülkemizde zihniyet dönüşümüne yol açacak politikalar oluşturmadığı gibi tam tersi kadınların insan haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmaya yönelik çalışmalara destek olunmasının   ve İstanbul Sözleşmesinden hukuka aykırı olarak çekinilmesinin kadına yönelik şiddette kadınları korumasız bıraktığını ve kadınların yaşam hakkının ihlaline yol açtığını görmekteyiz.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Türk Medeni Kanun’u, 6284 sayılı Kanun, Uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan kadın haklarının tüm kurum ve kuruluşlarla eksiksiz uygulanması, Aile Hukuku ve kadına karşı şiddet alanlarında uzlaşma ve arabuluculuk uygulamalarının kabul edilmemesi, nafaka konusunda yasal bir değişiklik yapılmaması ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe sokulması öncelikli taleplerimizdir!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı  Uluslararası Mücadele Günü’nde, her gün olduğu gibi, kadınların Cumhuriyetimizle, Anayasa’mız, yasalarımız ve Uluslararası sözleşmelerle elde ettiği kazanımları ihlal edecek veya ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe sokulması için talepkâr olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi dayanışma ruhuyla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

Dilan Şahinbaş

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber