YEREL
Giriş Tarihi : 17-06-2021 11:02   Güncelleme : 17-06-2021 11:02

ARTVİN ARABULUCULUK MERKEZİ AÇILDI

Artvin’de 6 Uzman Arabulucu bir araya gelerek Artvin Arabuluculuk Merkezi açtı.

ARTVİN ARABULUCULUK MERKEZİ AÇILDI

Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan ve beraberindeki avukatlar Elif Oya Gültekin, Nur Elçin, Merve Güven Lokumcu, Tuncer Başar, Elvan Günay Yılmaz bir araya gelerek Artvin’in ilk ve tek Arabulucuk Merkezini açtı. Açılış konuşması yapan Av. Merve Güven Lokumcu, “Amacımız taraflar arasındaki özel hukuk uyuşmazlıklarının mahkemeye gitmeden kazan kazan prensibi çerçevesinde barışçıl ve kalıcı olarak sonuçlandırmasını sağlamak.” dedi.

Uzman Arabulucu olarak 6 avukat olarak 2018 yılından bu yana arabuluculuk faaliyetleri yürütmekte olduklarını belirten Lokumcu, “Arabuluculuk gizli, ekonomik, hızlı ve mahkeme dışı bir yöntemdir. Tarafların eşit haklarla masaya oturduğu ve ortak irade ile karar aldığı ve aldıkları kararlarla da bağlı oldukları bir süreçtir. Bizler de uzman arabulucu kadromuzla kurumsallaşıp daha verimli daha profesyonel daha kaliteli bir arabuluculuk hizmeti vermek için Artvin Arabuluculuk Merkezi çatısı altında birleştik. İş hukuku, ticaret hukuku, tüketici hukuku alanlarında uzmanlıklarımız var. 6 kişiyle Artvin’in ilk ve tek arabuluculuk merkezini açtık. Bugünden itibaren faaliyetlerimize başlıyoruz” diyerek arabuluculuğun dünyada çok yaygın olarak kullanılan bir yöntem olduğunu belirtti.

Türkiye’de arabuluculuk yönteminin 2013 yılından itibaren uygulandığını,  2018 yılında İş hukuku uyuşmazlıklarında dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurmanın dava şartı olduğunu söyleyen Lokumcu, “2019 yılında ticaret hukuku, 2020’nin temmuz ayında ise tüketici hukukuyla dava şartı oldu. Kurumsallaşarak kaliteli, verimli ve daha iyi bir arabuluculuk merkezi vasıtasıyla bizlerde burayı açmış olduk. Şu an 81 ilin hepsinde arabuluculuk merkezi bulunuyor, Artvin için geç kalınsa da bizler bir ilki gerçekleştirerek Artvin’e kaliteli ve verimli olacak bir şekilde arabuluculuk merkezi açtık” dedi.

Artvin Arabuluculuk Merkezi’nden yayınlanan basın açıklamasında ise amaçlarının tarafların arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden, kazan-kazan ilkesi çerçevesinde, barışçıl ve kalıcı olarak sonuçlanmasını sağlamak olduğu vurgulandı.

Dünyada yaygın olarak uygulanan arabuluculuk sisteminin Türkiye’de 2013 yılından itibaren ihtiyari olarak uygulanmakta olup 01.01.2018 tarihinden itibaren iş hukuku uyuşmazlıklarında dava şartı olduğu belirtilen açıklamada, iş hukuku uyuşmazlıklarının arabuluculuk yolu ile çözüme kavuşturulma oranının yüksek olmasının akabinde 01.01.2019 tarihinden itibaren ticari uyuşmazlıklarda da dava açılmadan önce arabuluculuk yoluna başvurulmasının dava şartı haline getirildiği ve  28.07.2020 tarihinden itibaren ise tüketici uyuşmazlıkların da dava şartı kapsamına alındığı açıklandı.

Bunların yanında kira sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar, miras uyuşmazlıklar, sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar, maddi ve manevi tazminat talepli uyuşmazlıklar, ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar, trafik kazalarından kaynaklanan uyuşmazlıklar gibi özel hukuktan kaynaklanan, tarafların üzerinde serbeste tasarruf edebilecekleri her türlü uyuşmazlığın dava yoluna gitmeden arabuluculuk yolu ile çözüme kavuşturulabildiği ifade edilen açıklamada, “Arabuluculuğun ülkemizde yaygınlaştığı gibi ilimizde de yaygınlaşması için 6 uzman arabulucu ve avukat olarak Artvinimizin ilk arabuluculuk merkezi olan “Artvin Arabuluculuk Merkezi”ni açmış bulunmaktayız. Buradaki amacımız tarafların arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden, kazan-kazan ilkesi çerçevesinde, barşçıl ve kalıcı olarak sonuçlanmasını sağlamaktır. Eskiden yıllarca süren davalar artık günler, haftalar içerisinde hem de daha ekonomik olarak çözüme ulaşabilmektedir” dendi.

Yayınlanan basın açıklaması, “Peki neden arabuluculuk yolunu kullanmalıyız? Çünkü arabuluculuk gizli, ekonomik, hızlı ve mahkeme dışı bir yöntemdir. İki tarafın da eşit haklarla masaya oturduğu bir süreçtir. Sonuca da taraflar birlikte karar vermekte olup müzakereler sonunda hazırladığımız anlaşma belgesi mahkeme kararı niteliğinde olmakta ve tarafları bağlamaktadır. Bizler de uzman arabulucu kadromuzla birlikte bugünden itibaren iş hukuku, ticaret hukuku ve tüketici hukuku alanları başta olmak üzere üzerinde serbestçe tasarruf edebileceğiniz her türlü özel hukuk uyuşmazlıklarınızın arabuluculuk yolu ile kalıcı olarak çözülmesine yardımcı olmak üzere Artvin Arabuluculuk Merkezi olarak hizmetinizdeyiz” ifadeleriyle son buldu.

Dilan ŞAHİNBAŞ