YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 10:21   Güncelleme : 31-12-2021 10:21

ARSİYAD BİR PENCERE

ARSİYAD BİR PENCERE

Artvin Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Gürsel Durmuş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ve Artvin Sanayici ve İş İnsanları Derneğinin kardeşliğiyle düzenlenen Ekonomi Paneline katılım gösterdi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen ve Ekonomist Ali Ağaoğlu, Dünya Gazetesi Yazarı Ekonomist Hakan Güldağ’ın panelist olduğu programda açılış konuşması gerçekleştiren Gürsel Durmuş şu ifadeleri kullandı:

“Bugün çok değerli 2 konuşmacı ile Artvin’deyiz; Sayın Ekonomist Ali Ağaoğlu, Dünya Gazetesi Yazarı Hakan Güldağ. ARSİYAD Yönetim Kurulu 9 kişilik bir heyet ile Sayın Valimiz Doruk ve Belediye Başkanlarımızı ziyaret ederek gerçekten Artvin için yapılan marka değeri yükselmesi için ve Artvin’deki ürünlerimizi değer dönüştürebilmek için gösterdikleri yoğun çabadan dolayı büyük gurur duyduk. Çok kıymetli çalışmalar yaptıklarına şahit olduk. Biz de Artvinli İş İnsanları olarak bu çalışmalara destek vermek amacıyla hem değerli 2 konuşmacımız ile bu konuları konuşmak için bir araya geldik hem de bu ürünlerin pazarlanması konusunda da ciddi girişimler yaptık. Bu noktada bu toplantıdan sonra da iletişim olanaklarını sağlayabileceğiz ve bu ürünlerin değere dönüşebilmesi için de bir çalışma yapılacak. Artvin için çok kıymetli olacağına yürekten inanıyorum.

‘Aldığımız bayrağı yukarı taşıyoruz’

ARSİYAD Bursa merkezli Türkiye kapsamlı Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği. 2003 yılında kurulmuş bu dernek ilkleri de barındıran bir dernek. Bursa’da ilk federasyonu kuran bir kurum, doyduğu ve doğduğu topraklara ve ülkesine büyük bir sorumluluk duygusu taşıyan ve bu konuda hem üyeleri için hem doğduğu, doyduğu topraklar için, ülkesi için değer katmak adına bir araya gelmiş çok kıymetli bir kuruluş. Aldığımız bayrağı daha yukarı taşımak için ciddi bir çalışma içerisinde olduk.

ARSİYAD Artvin için neler yaptı? ARSİYAD’ın ilklerinden biri de önceki dönem rahmetli Belediye Başkanımız Emin Özgün’ün önerisi üzerine 24 ARSİYAD gönüllüsü bir şirket kurarak Koliva Otel’i yaptı. Halen daha Koliva Otel’in yaşaması için büyük bir çaba harcıyor. Her dönem Artvin için bir şeyler yapma derdindeyiz. Pandemi döneminde de geçen yıl Artvin’de matematik okur yazarlık oranını artırmak için ilçelerde dahil 200 tane matematik öğretmenine 400 tane kitap göndererek haftada 2 saat olmak üzere 2 hafta boyunca interaktif bir şekilde seminer düzenledik. Milli Eğitim Müdürümüz de bu konuda bize büyük bir destek verdi.

‘Artvinlilik bir sevdadır’

ARSİYAD’ın Bursa merkezli Türkiye kapsamlı bir dernek olduğunu söyledik ve bunun ilk grubunu Artvin’de kurma kararı aldık. Artvin’de ARSİYAD’ın 20 kişilik bir grubu oluştu. Bu konuda Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Seçkin Kurt Bey’in büyük bir emeği ve çabası var. Artvin temsilcimiz, dernek üyemiz İlyas Şahin Bey’in çok büyük bir emeği var. Güzel yürekleri için, güzel çalışmalarını için, Artvin’de büyük bir grup kurmamıza ön ayak oldukları için kendilerine teşekkür ediyorum.

Artvinlilik bir sevda, sevda olmasını sağlayan da Artvin’deki insan sıcaklığı, Artvin’deki doğal yapı. Burada horonlardaki gibi el ele kadın erkek birlikte duymuş oldukları o güzel duyguları göç ettikleri ve doydukları yerlerde çok iyi yaşayamadıkları için her Artvinlide Artvin bir sevda olarak duruyor ve bu konuda da her yerde bütünleşiyorlar, güzel puanlar alıyorlar Artvinliler olarak bununla da gurur duymak lazım ama doğduğu topraklara da sorumluluk duygularını yitirmiyorlar. Bu duygularla da Artvin’de bu örgütlülüğümüz ne kadar güçlenirse Türkiye çapında da o kadar doğduğumuz topraklara, ülkemize ve yaşadığımız topraklara da değer katmış olacağız. Bu yüzden bu örgütlülüğü çok önemsiyoruz.

‘ARSİYAD olarak modern ve örnek bir kurum olmak istiyoruz’

ARSİYAD iş insanları olarak modern ve örnek bir kurum olmak istiyor. İnsandan yana, doğadan yana ve sürdürülebilir bir yaşamı bir ticaret ortamı adına böyle bir sorumluluk üstleniyor. Bu açıdan biz dışlayıcı değil kucaklayıcı olmak anlayışındayız. Bütün siyasi anlayışlara eşit yakınlıkta durabilen ve birlikte bir şeyler üretebilen bir kurum ve bu ülkenin birlik beraberliğe ihtiyacı var. Çünkü sevgi ve hoşgörü kültürümüzü ülkede ne kadar yaygınlaştırabilirsek ne kadar üyelerimizi güçlendirebilirsek onların daha güzel işler yapmasını sağlayabilirsek hem üyelerimize hem de ülkemize değer katmış olacağımıza inanıyoruz. Bu açıdan ARSİYAD Artvin için de Türkiye için de bir pencere.”

Dilan Şahinbaş