YEREL
Giriş Tarihi : 28-10-2021 14:51   Güncelleme : 28-10-2021 14:51

Arılar varsa yarınlar var

Arılar varsa yarınlar var

Macahel’de arıcılık yapan Fatma Yıldız “Yıllarca bahçemde hep arı kovanım vardı ama bu bana yetmedi. Kovan sayımı da teknik bilgimi de artırmaya kararlıyım. Çünkü arıları çok seviyorum” diyor.

Macahel’in Maral köyünde arıcılık yapan nadir kadın üreticilerden biri 46 yaşındaki Fatma Yıldız, bu işe arılara olan sevgisi nedeniyle başlamış. Tam bir yöre kadını Yıldız, toprakla uğraşmayı, üretmeyi seven, çalışkan bir Karadenizli… Yıllarca evinin ihtiyacı olan balı elde etmek için de bahçesinde hep arı kovanı bulundurmuş. TEMA’nın yıllar önce yörede başlattığı Kafkas arıcılığı projesinde aktif rol alan, bal üretimi üzerine sürekli araştırmalar yapan kardeşi İbrahim Kahya’nın da desteğiyle kovan sayısını artırmaya karar vermiş. İki yıl önce Macahel bölgesinde bin arılı kovan hibe projesine başvurmuş ve kriterlere uyarak 20 kovan elde etmiş. Böylece kovan sayısı 30’a ulaşmış. Pandemi koşullarında hem bir sera kurup sebze yetiştiren hem de kovanlarının sayısını artırarak bal elde eden Yıldız, yörenin kadınlarına örnek olmayı başardı.

Arı ve arıcılığa ilgisinin küçük yaşlarda başladığını, kendisi için her zaman diğer günlük işlerden daha önemli ve özel bir yeri olduğunu belirten Yıldız, “Arıları her zaman çok sevdim ve sevmeye de devam edeceğim. Bu hayvanlar çok güzel özelliklere sahip. Sevgiyi fazlasıyla hak ediyorlar. Yıllardır bahçemde 8-10 civarında arı kovanım vardı. Ancak bu bana yeterli gelmiyordu. Bunu artırmalıydım. İki yıl önce Macahel bölgesinde bin arılı kovan hibe projesi vardı. Kriterlere uyan ailelere 20’şer adet kovan dağıttılar. Bunlardan biri de ben oldum. Kovan sayım 30 adete çıktı. Teknik yöntemlerden yararlanarak birkaç tane daha elde ettim. Kardeşim İbrahim Kahya’nın arıcılık konusundaki tecrübesi ve başarısı bana ilham oldu, hevesimi artırdı. Önümüzdeki yıllarda daha fazla arı kovanıyla daha güzel ve verimli bal üretimi yapmak istiyorum” dedi.

Ev işlerinin yanı sıra toprakla uğraşmayı, bir şeyler yetiştirmeyi çok sevdiğini, seracılıkta acemi olmasına rağmen çok güzel sebzeler yetiştirdiğini de anlatan Yıldız, “Bazı ürünlerimi dondurarak kışın kullanırım. Bazılarını da reçel, marmelat, kuruyemiş, pekmez, konserve, meyve suyu, turşu gibi ürünlerde değerlendiririm. Ben pek boş vakit nedir, bilmem. Çalışmayı ve üretmeyi çok sevdiğim için koşar dururum. Bu yörede kış, biraz daha ağır ve uzun geçtiği için toprakla birkaç ay mesafeli kalıyorsunuz” diyerek kış aylarında da ev işlerinin dışında yeni yuva kuracak kızlara çeşitli çeyizler hazırlayıp satışını yaptığını ifade etti.

Macahel’de arıcılık yapan bir diğer isim ise İbrahim Kahya. Kahya arıcılığına ve bak üreticiliğine dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün iklim değişikliği dediğimiz, hepimizi kaygılandıran bir durumla karşı karşıyayız. Bu durum sadece insanları değil, gezegende yaşayan tüm canlıları olumsuz etkiliyor. Bu etkiyi şimdilik kimileri belki hiç, kimileri az, kimileri de ciddi şekilde hissediyor. Bu olumsuzlukları gerçekten hissedenler, milyonlarca kişinin, özellikle de büyük şehirlerde yaşayanların beslenme ihtiyaçlarını karşılayan, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar.

23 yıldır arıcılıkla uğraşan biri olarak son zamanlarda bu olumsuz iklim şartlarının etkisini yaşıyorum. Yine de ülkemizdeki birçok arıcıya göre daha şanslıyım. Çünkü doğası iyi şekilde korunmuş, flora bakımından çok zengin, ülkemizin tek biyosfer rezerv alanı olan Camili-Maçahel Vadisi’nde yaşıyorum.

Bugün Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde doğa intikam alıyor. Ege ve Akdeniz’deki yangınlar yüzünden ne yazık ki ülkemizdeki çoğu arıcımızın bir yıllık emekleri boşa gitti. Birçoğu arılarından hiç ürün alamadı, balsız kaldı. Bırakın arıdan bir ürün alabilmeyi, ‘Arılarımız aç kaldı’ diye dert yanıp arılarının ölmemesi için devletten arı yemi desteği talebinde bulundular. Bu olumsuz iklim şartlarına rağmen, doğanın korunmuş ve flora bakımından zengin olması sayesinde Maçahel Vadisi’nde yüksek verim elde ettik. Kovan başına ortalama 25-30 kg bal alabildiysek, doğanın bizi ödüllendirdiğini söyleyebilirim.

İklim koşullarına bağlı olarak arılar artık eskiye göre daha fazla ilgi, bakım, kusursuzluk ve daha önemlisi damızlık hattı seçimi istiyor. Arıcılık alanında başarılı olan yakın arkadaşım Ersin Dalkıran ile kendi bahçemde kurduğumuz ortak küçük işletmemizde geçmişe göre çok daha dikkatli şekilde üretim yapıyoruz. Her şeye rağmen yarınlar için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü arı, ekolojik dengenin odağında. İnsan yaşamına sunduğu mucizevi besinlerin yanı sıra doğadaki denge açısından da kilit role sahip. Arılar varsa yarınlar var.”