YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 09:57   Güncelleme : 06-08-2021 09:59

ARICILIĞA KADIN ELİ DEĞDİ

Ardanuç halkının temel geçim kaynağından biri olan arıcılık sektörüne kadın eli değdi.

ARICILIĞA KADIN ELİ DEĞDİ

Ardanuç’ta arıcılık yapan Meryem Uzun, “çerçeve yapımından üretime balın her aşamasında kadın eli var, kadın elinin değdiği her yer güzelleşir” dedi.

Baba mesleği olan arıcılığı nesillere aktarmak ve çocuklarına rol model olmak için akşamdan karar verip sabah dükkân açan Meryem Uzun, “dükkân açma serüvenim çok uzun sürmedi babamın teşvikleriyle kısa süre içerisinde arı ürünleri satan bu dükkânı açtım. İsmi çok anlamlı aslında AYM yani iki oğlumun ve benim ismimin baş harfleri olan Aykan, Yiğit ve Meryem” şeklinde konuştu.

Arılarla İlgilenmek Stres Attırıyor

Yediden yetmişe tüm aile olarak arıcılıkla ilgilendiklerini belirten arıcı Uzun, “arıcı olmak arılarla ilgilenmek stres giderici huzur verici bir şey biz yediden yetmişe bu işle ilgileniyoruz. 85 adet kovanlı arım var. Geçen yıl ekonomik olarak geliri daha iyiydi bu sene kuraklık nedeniyle nektar akışı çiçek açma durumu da oldukça az oldu o yüzden bu sene arılara yaptığımız masrafı onların yaptığı balla karşılaşamayacağız. İnşallah bahara daha sağlıklı arılar çıkarıp seneye daha iyi verim alırız” ifadelerini kullandı.

Arı Yoksa Hayat Yok

Uzun, “Pandemi ve kuraklığın etkisi bal oranına da yansıdı bu yıl 225 liradan fiyat kotası açıldı. Arıcılarımızın çoğu gezgin arıcı olduğu için birlik olarak belirlediğimiz bu fiyata arıcılar ne kadar uyacak bilmiyoruz. Pandemi özellikle kuraklık arı yetiştiriciliğine büyük ölçüde zarar verdi buradan yetkililere sesleniyorum arıcının sesini duysunlar arı yoksa hayat yok arıcılara yeterli desteği sağlayın” diye konuştu.

Kadın Arıcı Sayısı Giderek Artıyor

Bir nevi kadınlara rol model olan arı yetiştiricisi Meryem Uzun Ardanuç’ta yaklaşık 7-8 kadın arıcı olduğunu ve sayılarının artarak devam edeceğini vurguladı.

Hakiki Balın Ana Vatanı

Artvin Arıcılar Birliği Ardanuç temsilciliğini de yapan Uzun şu ifadelere yer verdi: “birlik başkanımız İbrahim Durmuş’un bir sözü var hep hoşuma gider ‘bizim ballarımız pazarda değil kuyumcularda satılması lazım’ yani bizim ballarımız kuyumcu dükkânına yakışır ballardır. Dükkânıma gelen her arıcıya ve balını satan her arıcıya da başkanımızın bu sözünü söylerim. Başkanımız bizim mallarımızın ayakaltında değil kuyumcu dükkânlarında satılması gerektiğini söylediğini söylerim. Ballarımızın kalitesi nereden geliyor derseniz hakiki, doğal, konumu gereği bol çiçekli, sadece bu bölgeye ait safkan Kafkas arısı oluşundan geliyor”

Akraba Kemeri

Bal satışında akraba yardımı ile ününün duyulduğunu anlatan Uzun şunları söyledi: ”internet satışlarım var Eskişehir, Düzce Ankara gibi illerde akrabalar vasıtasıyla akrabamın akrabası diye kemer oluşturduk. Biz akrabamıza gönderiyoruz akrabamız akrabasına gönderiyor böylelikle ürünlerimiz elimizden çıkıyor.”

Çerçeve Yapımı İlgi Görüyor

Çerçeve yapımında da el emeği olan Meryem Uzun, “Çerçeve zamanı gelince dükkânın önünde çerçeve yapımı gerçekleştiriyorum. Özellikle dışarıdan gelen insanlar merakla izliyor. Bir kadının bunu yapabilmesi harika bir şey. Kadın eli değince işçilik daha güzel oluyor tabi” şeklinde konuştu.

İ.B