YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 10:48   Güncelleme : 12-07-2021 10:48

Arhavi’ye yakışır yatırım

Çamlıca restoran ve konaklama tesisinin açılışına katılan Artvin AK Parti Milletvekili Erkan Balta; “Burada Hüseyin bey ve Ömer bey gayretleriyle çok güzel bir tesis doğayla uyumlu, muhteşem deresiyle, bitki örtüsüyle muhteşem bir doğa buraya yakışır bir yatırım yapmışlar.

Arhavi’ye yakışır yatırım

Başarılı olmalarını hayırlı kazançlar kazanmalarını diliyorum” dedi.

Arhavi çifköprü mevkiinde açılışı yapılan çamlıca restoran ve konaklamanın açılışı 10 Temmuz günü yapıldı.

Balta açılışta yaptığı konuşmada; Arhavi doğal güzellikleriyle turizm değerleriyle ilimizin nadide bir ilçesi. Bunun öne çıkması için bu tür adımları gerçekten çok değerli buluyoruz. Hüseyin Dindar ve oğlu Ömer Dindar’ı tebrik ediyorum ve kutluyorum bu güzel adımlarından dolayı. Arhavi çifteköprüsüyle, kamilet vadilet vadisiyle, mençuna şelalesiyle turizmde zaten öne çıkan bir yer. Başköy’de ismini yeni öğrendiğim durguna vadisinin de turizm de öne çıkması için bu çeşit tesisleşme elbette ki çok önemli burada Hüseyin bey ve Ömer bey gayretleriyle çok güzel bir tesis doğayla uyumlu, muhteşem deresiyle, bitki örtüsüyle muhteşem bir doğa buraya yakışır bir yatırım yapmışlar. Başarılı olmalarını hayırlı kazançlar kazanmalarını diliyorum. İleriye dönükte durguna vadisinin, kamilet vadisi gibi turizmde yeri olan, sözü olan bir vadi haline gelmesi için güzel bir başlangıç yapmışlar. Durguna vadisinin de böyle bir değer kazanacağına da ben yürekten inanıyorum. İlimizin, ilçelerimizin geleceğinin turizmde olduğunu hep ifade ediyoruz ve turizmin önümüzdeki dönem içerisinde de göreceksiniz yöremizde özellikle Arhavi ilçemizde çok önemli bir yeri olacak. Elbette ki turizm açısından buraya turistin gelmesi burada ekonomik bir hareketliliğe, dinamizme kavuşabilmesi için bu tür tesisleşmenin çok önemli olduğunu bu tesislerinde belki turizmci olmasalar da bugün böyle turizm alanında bölgemizdeki bir açığı gördüler ve onu doldurdular. O yüzden müteşebbis yatırımcı arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum. Bizler de sayın valimizde bende şimdi çifteköprüden buraya kadar geldiğimiz karayolunun durumunu gördük. Elbette ki buranın daha iyi çalışabilmesi için insanların buralara daha kolay ulaşabilmesi için bizde elimizden gelen desteği sağlayacağız. Tekrar bu tesisin yapılmasında bu tesisle bu yöreyi, coğrafyayı, Arhavi’yi buluşturan yatırıcı arkadaşlara teşekkür ediyorum. Buradaki bu yatırımın başarılı olmasını, hayırlı olmasını, bol kazançlar elde etmesini diliyorum. Geleceğe dönükte daha güzel yatırımlarla yöreye, Arhavi’ye katkıya devam etmelerini kendilerinden talep ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk ise tesisin açılışında; “Böyle güzel bir günde, güzel bir ortamda Artvin’in nadide köşelerinden birinde bulunmakta bende çok memnun olduğumu dile getirmek istiyorum. Artvin’in gerçekten son günlerde, hele de kuraklığın çokça  konuşulduğu bir dönemde zaten çok kıymetli bir yerdi, bu manada öne çıkan gerçekten çok çok daha kıymetinin farkına vardığımız ülkemizin belki de önde gelenlerinden değil de en önde gelen turizm noktaları haline geldi Artvin. Bunu tartışmasız bir şekilde görüyoruz. Artvin’i kıymetli yapan turizm değince farklı turizm kolları var ama Artvin’i güzel yapan, kıymetli yapan bu tabiatı, bu doğallığı dokunulmamış nitelikleri bazı zorluklar gibi görülse de ulaşım da yaşadığımız sıkıntılar ve benzer bir takım sorunlar esasen sizleri avantajlı yapan özellikleri oluyor. Artvin bu yönüyle ilk bakışta dokunulmamış bu ham haliyle turizm açısından olağan dışı bir cazibe merkezi haline geldi. Şu iki senedir yaklaşık pandemi nedeniyle biraz yavaşlama olsa da bugünden biz görüyoruz ki ciddi manada buraya turizm akışı olacak. Bir de önümüzdeki dönem itibariyle Artvin bir başka yönüyle Devletin çok büyük yatırımlar yaptığı bir yer. Devlet çapında dünya çapında ülke genelinde söz sahibi büyük yatırımlar Artvin’e yapılıyor. Bu iki yönden önemli tabi büyük yatırım kendi sektörü itibariyle ifade ettiği bir anlamı var ama barajlarımızdı, madenlerimizdi diğer yandan da buranın tanıtımı açısından çok kıymetli eserler bunlar bir başka noktadan ülkemizin yerlerinden geldiklerinde adeta büyüleniyorlar. Diğer yandan yakın bir zamandan burada Arhavi’nin çok büyük bir katkısı var. Havaalanımız yapılıyor. Yakın bir zamanda bu açıdan havaalanın açılması demek turizm potansiyelinin kullanılması bakımından değer üstüne değer katacaktır. Ulaşılabilir yolma yönüyle de. Bu manada da tabii ki Artvin’in turistik geleceği çok daha önemli bir noktaya gelecek. Şimdi Türkiye’de tek bir rezerv alanı var. Biyolojik rezerv alanı biz gezdiğimizden biliyoruz. Bu rezerv alanı macahel tüm Artvinlilerin bildiği üzere bu bir marka. Ama ben zaman zaman doğaya çıkıp geziyorum. Aslında Artvin’in her köşesi bir macahel aslında işte şurası gelip gördüğünüz zaman fazlası var eksiği yok macahelden insanlar bunu keşfettikçe her köşesi bir macahel gibi altın kıymetinde bir marka olacak nitelikte. Bu yüzden turizme gelecek açısından yatırım yapmak burada önemli bir yatırım alanı olacak karlı bir alan olacak. Ama kabul etmemiz lazım ki bu tesisleşme de eksiğimiz var. Konaklama anlamında gerçekten Artvin eksik ama çünkü çok ciddi talep var. Bu tür tesisler yapıldıkça ihtiyaçlar giderilecek. Devlet olarak biz altyapı yatırımlarını yapmış bulunmaktayız. Biz şimdi bu alandaki kısmı konuşuyoruz ama bir sahil yolunu düşünün daha havaalanına gelmiyorum. Bu yatırımların yapılmış olması bizim açımızdan çok kıymetli bir yatırım. Tekrar ilimize Arhavi’mize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.