SİYASET
Giriş Tarihi : 09-01-2023 13:46

Arhavi’nin sorunları İYİ Parti iktidarında çözülecek

Arhavi’nin sorunları İYİ Parti iktidarında çözülecek

İYİ Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek Arhavi’de var olan sorunları açıkladı.

İYİ Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek, Arhavi Organize Sanayi Bölgesi, dere ıslah çalışmaları, çay fabrikasının taşınma konusu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Organize Sanayi Bölgesi’nin Arhavi için olmazsa olmazlardan bir tanesi olduğunu belirten Atabek, “Çünkü ekonomik Bir dar boğazda olan ilçemiz buraya OSB kurulacak fabrikalarla Sayın Ticaret Odası Başkanı Atıf kesimin bilgilerine istinaden konuşuyorum en az 2000 kişi burada çalışacağını ve Arhavi’ye çok yüklü bir miktarda katma değer sağlayacağına canı gönülden inanıyorum. Ayrıca bu Organize Sanayi bölgesinin olmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız başdanışmanı İsrafil kışlaya ve tüm emeği geçen arkadaşlar canını gönülden Teşekkür borç sayarım. İnşallah en kısa zamanda bitecek bu sene içerisinde kazma vurulacağına canı gönülden inanıyorum

Aşağı yukarı 4-5 bin kişi nüfus potansiyeli de ilçemize gelecek. Bu nüfusun ilçemize gelmesi küçük esnaflar içerisinde de maddi olarak sirkülasyonu arttıracak ve dönüşüm sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Dere ıslahı sırasında yapılan çalışmaların yolun çok yukarısında kaldığı ve insanların dereyi göremediği ile ilgili açıklamalarda bulunan Atabek şu ifadelere yer verdi:

“Yapılan deri ıslah çalışmaları bana sorarsanız tamamen betonlaşma olduğu düşüncesindeyim bu aradaki ıslah çalışmaları. Aslında lokal olarak özellikle köy kısımlarında da lokal olarak bir çalışma yapılabilirdi lakin devletimiz bu şekilde uygun görmüş ama bence bir yanlış program, yanlış bir proje. İnşallah ileride bu yanlış yapılanlar daha büyük sıkıntılara neden olmaz.Şu anki çalışmalar sel felaketini önleyebilir lakin altındaki temelin sağlam olmadığını düşünüyorum.Geçtiğimiz yaz Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde meydana gelen selde yapılan blok duvarların tekrar selden yıkıldığını gördük.İnşallah ilçemizde buna benzer olaylar olmaz. Rabbim bir daha böyle hiçbir acıyı kendi içimiz değil ülkemizde böyle bir felaket nasip etmesin.”

Daralan yolun yanlış bir projeden dolayı kaynaklandığını düşündüğünü açıklayan Atabek, “Fakat DSİ Bölge Müdürlüğü projenin yanlış olduğunu anladı, sanayi tarafını biraz dereye doğru çekmeye başladı.Burası yapıldıktan sonra sanayi yıkma şansımız yok.Yolu da bu tarafa çekme şansımız yok.Mecbur bu şekilde gittiği kadar gidecek bu yol. Eski Kavakyolu aşırı virajlı yolların genişlemesi lazım.Aslında o yol tek yönlü olabilir ya inme ya da çıkma olarak kullanılabilir.Çift şeritli git gelde bu yolun kullanılması bana sorarsanız çok sakıncalı.Kullanılmadan önce de o yolların bir an önce genişlemesi lazım.Altyapısının yapılması lazım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Şehrin tam göbeğinde bulunan çay fabrikasının yıllardır taşınması ile alakalı değerlendirmede bulunan Atabek, “Bu konu Arhavi’nin bana göre kanayan bir yarasıdır. aşağı yukarı 7-8 sene oluyor Kavak köyündeki 90 dönümlük arazinin ÇAYKUR’a alınmasından dolayı yakın zamanda Fındıklı Sumru köyünde Çay Fabrikası yeni bir fabrika açtı arazi olarak fabrika açtı mevcut. Mesela bizim Kavak köyündeki arazimiz var buraya fabrika yapılabilirdi. Hatta hangarlarımız da var, mevcut binalarda var.Buraya daha kapsamlı bir şekilde fabrika yapılabilir ve Arhavi’deki merkez fabrika yukarı Kavak köyüne taşınabilirdi. Taşındıktan sonra burası bana göre benim görüşüm.Üniversiteye verilip Sanat ve Tasarım Fakültesinin buraya yakışacak bir şekilde yapılması daha uygundur diye düşünüyorum.İnşallah önümüzdeki seçimlerden sonra bize nasip olacak. Biz bunu başaracağız.Arhavi’nin gelişmesi için bunu yapacağız. Sanat ve Tasarım Fakültesinde iktidar olduğumuz zaman burayı dizayn edeceğiz ve 4-5 tane daha bölüm açacağız.Sanat veTasarım Fakültesi’nin çay fabrikasının yerinde olması Arhavi esnafına da bir hareketlilik getirecek.Etrafında kafeteryalar, çay ocakları lokantalar açılabilir.İlçemize yakışacak bir şekilde ekonomik olarak da Arhavi ticaretine potansiyel kazandıracağını inanıyorum. İnşallah önümüzdeki seçimden sonra bunu İYİ Parti olarak biz yapacağız” diyerek konuşmasına devam etti.

İYİ Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek, konuşmasını “Arhavi'nin en büyük sıkıntılarından bir tanesi de iktidar partisi gazetelere Reklam verdi Arhavi C sınıfı hastane oldu müjde müjde diye lakin son birkaç yıl içerisinde C sınıfı hastane oluşundan dolayı ve doktorsuzluktan dolayı canlarımız gitti üzülmeye de üzülüyorum.En basitinden doktor getiremiyorsunuz.Nüfusumuz az hastanede acil servise acil bir tıp doktorunun atanması şart en ufak şeyde yanlış teşhis koyuluyor.Ben burada doktorlarımızı kesinlikle küçümsemek veya aşağılamak tabir edilmesin onlar da bizim kardeşlerimiz doktorlarımızdır tabii.Onlar da sahip çıkacağız fakat acildeki pratisyen doktorların uzman doktorunun yanında çalışıp da kendine ilerletme şansları daha iyi olacağından dolayı hem vatandaşlarımız için hem mevcut. Doktorlar için iyi olacaktır.En ufak şeyde hastalarımız müdahale edilmediğinden canlarımız gitti, hastalarımız gitti. Hem doktor hem ekipman anlamında sıkıntı var mesela en basitinden zamanında hastane yapılırken yoğun bakım ünitesi yapılmış hayırsever bir vatandaş tarafımızdan bağışlanmıştı.Zamanında 110 bin 120 bin TL para harcanmış. Yoğun bakım var personel yok, doktor yok. BunlarıİYİ Parti iktidarında ele alacağız. Arhavi’nin sorunlarını tek tek çözeceğiz.Arhavi iyi olacak Türkiye iyi olacak” ifadeleriyle sonlandırdı.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber