Yerel
Giriş Tarihi : 23-01-2023 14:55

Arhavi’nin sorunları için birlikte hareket edilmeli

Arhavi’nin sorunları için birlikte hareket edilmeli

Arhavi Belediyesi Personel Limited Şirketi Genel Müdürü ve geçmiş dönem CHP Arhavi İlçe Başkanı Engin Erkan Arhavi’de uzun süredir planlanan Organize Sanayi Bölgesi ile açıklamalarda bulundu.

Arhavi’de kurulacak Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Erkan, “Yaklaşık 4 yıla yakın bir süredir Organize Sanayi Sitesinin ilçemizdeki kamulaştırma çalışmaları devam ediyor, belli bir aşamaya geldi.Süreç içerisinde belirli mağduriyetler de oluştu, arazilerin istimlak edilmesi süreci içerisinde belli bir kısım araziler istimlak edildi, karşılık bedelleri arazi hak sahiplerine yatırıldı, belli bir kısım alamadı. Bununla ilgili sıkıntılı bir süreç geçirildi ama son aldığımız bilgilere göre geldiğimiz noktada kamulaştırma ile ilgili kaynağın hükümet tarafından sağlandığı ve kamulaştırma işleminin bitireceği yönündedir. Artvin ilindeki bir Organize Sanayi Sitesinin Arhavi’de olması ilçemiz adına bir şanstır, doğru uygulamalarla zamanında müdahalelerle sağlıklı bir işleyiş sağlanabilirse mutlaka ilçemize çalışan işgücü anlamında yeni imkânlar açacaktır, gençlerimiz yeni iş imkânlarına kavuşacaktır.Bu anlamda olumlu bakıyoruz.

Yalnız Organize Sanayi Sitesinin toplantıları ile ilgili bir şey söylemem gerekirse yapılan toplantılarda şöyle bir ayrıntı göz ardı ediliyor; bu sitemimizi gerekli mercilerde dile getirdik özellikle Ticaret Odası başkanına ve OSB müdürü arkadaşımıza da ilettik. Yapılan toplantılarda nezaketen Belediye Başkanımız çağırılıyor, siyasi iktidarın ilçe başkanı ve genel meclis üyesi bütün toplantılara var oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Baş Danışmanı İsrafil Kışla Bey dönem toplantılara katılıyor ama ne hikmetse Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçilmiş yerel parlamenteri ve ilçe başkanı bir türlü bu toplantılara çağrılmıyor. Bu noktada birlikte hareket etme arzusu içerisinde olan ve bu geleneğe sahip olan Arhavi’de bizim tarafımızdan çok doğru karşılanmıyor.Bu hususa daha dikkat edileceği noktasında çeşitli beyanları aldık” dedi.

Organize Sanayi Sitesinin Arhavi’ye kazandırılması noktasında Arhavi Belediyesi'nin önemli katkılarının olduğunu belirten Erkan, “Arhavi Belediyesi, Organize Sanayi sitesine 2019 yılında 189 bin lira bir katkı payı ödemiş. 2020 yılında 90.000 ödemiş. 2021 yılında 300 5000 lira katkı sağlamış. 2022 yılında 535.000 lira gibi ciddi bir katkı payı ile destek olmuş. Arhavi Belediyesi'nin yüzde 40 hissedarı olarak Organize Sanayi Sitesinin hesabına aktardığı meblağlardan bahsediyorum. Arhavi Belediyesi'ne biz devraldığımızda ciddi bir borç yükü ile karşılaştık ve Arhavi Belediyesi'nden çok fazla imkânları geniş bir belediye değil.Bu bahsettiğim paralar holdingler için büyük belediyeler için küçük meblağlar olabilir ama Arhavi ölçeğinde düşündüğümüzde Arhavi Belediyesi için ciddi bir rakamlar ve ciddi bedeller.Bu bedelleri biz sırf Arhavi’deki bir yatırım baltalanmasın, Arhavi’deki biri yatırım sekteye uğramasın noktasında bir anlamda fedakârlık yaparak bir anlamda yatırımlarımızı kısarak bu imkânı Organize Sanayi Sitesi'ne sağlamaya çalıştık.

Bu noktada dediğim gibi toplantılar yapılırken, Ankara'ya ziyaret programları düzenlenirken, planlanırken ilçemizde bir sürü siyasi partivar, bir sürü siyasi parti temsilcileri var ama sonuç itibariyle iki tane de seçilmiş yerel parlamenterimiz var;bunun bir tanesi Adalet ve Kalkınma Partisi adına seçilmiş olan yerel parlamenter arkadaşımız,İlGenel Meclis üyesi arkadaşımız,bir de Cumhuriyet Halk Partisine temsil eden halkı seçtiği, 5 bin küsur oy ile seçilmiş bir yerel parlamenter daha var. Bunları yok sayarak, bunlarla ilgili tasarruflarda kafayı çevirerek bu işlere yürütemeyiz. Biz Arhavi’de bu geleneğe sahibiz. Önceden rahmetli büyüklerimiz, siyasi iktidara sahip olanlar, ana muhalefet partisinin ilçe başkanı olanlar birlikte Ankara'ya giderler, Arhavi’nin sorunlarını birlikte çözerler, birlikte aynı otobüsle geri dönerlerdi.Bu rahmetli Mehmet Erkan döneminde böyleydi Rüştü Hatinoğlu döneminde böyleydi, Hikmet Köroğlu döneminde böyleydi.Bu geleneğe sahibiz, bu geleneği sürdürmek anlamında bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Onun haricinde Organize Sanayi Sitesi bittiğinde elbette Arhavi’mize bir katkı sağlayacaktır.Bunu da biz heyecanla bekliyor ve takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber