Yerel
Giriş Tarihi : 28-12-2022 11:18

Arhavi’de Yıllık Kestane Balı Yetiştiriliyor

Arhavi’de Yıllık Kestane Balı Yetiştiriliyor

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, kestane balı yetiştiriciliği hakkında bilgiler verdi. Yıldızbayrak, “Artvin ilinde bakanlar kurulu kararları ile 2007 yılında koruma altına alınmış olup gen bölgesi ilan edilmiş ve ilimizde arı giriş çıkış yasaklanmıştır” dedi.

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, Kafkas Arı ırkı hakkında bilgiler vererek Türkiye’de sadece Artvin’de yapıldığını söyledi. Yıldızbayrak, Artvin’in gen bölgesi olduğunu ve ilde arı giriş çıkışların yasak olduğunu belirtti. Arhavi ilçesinde arıcılık hakkında bilgiler veren Yıldızbayrak toplam 12 bin koloni olduğunu ve yıllık olarak 80 ile 100 ton kestane balı yetiştirildiğini ve toplam 40 bin hektarında kestane ağacı olduğu bilgisini verdi. Yıldızbayrak, kestane zararlısıyla ile ilgili Orman Bölge Müdürlüğü bu konuda çalışma yürüttüğünü ve bu çalışmalara yenilerini eklediğini verimli sonuçlar alındığı bilgisini verdi. Yıldızbayrak, Kestane balının felç sorunlarına ve sindirim hastalıkları ile ilgili insanlar yararlı ve şifa sağladığını bilimsel kanıtlandığını belirterek “Karadeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Bölüm ve Kimya Laboratuvarlarında yapılan araştırmalarda hem felç sorununun hem de sindirim hastalıkları ile ilgili insanlara şifa bulduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır” dedi.

Kafkas Arı ırkı hakkında bilgiler vererek Türkiye’de sadece Artvin’de yapıldığını ve Artvin’in gen bölgesi olduğunu ve ilde arı giriş çıkışların yasak olduğunu belirten Yıldızbayrak, “Kafkas Arı ırkı sadece Türkiye’de Artvin ilinde yapılmaktadır. Artvin ilinde bakanlar kurulu kararları ile 2007 yılında koruma altına alınmış olup gen bölgesi ilan edilmiş ve ilimizde arı giriş çıkış yasaklanmıştır” ifadelerini kullandı.

Arhavi ilçesinde 12 bin koloni olduğunu ve bu kolonilerden 80 ton ile 10 ton arasında kestane balı yetiştirildiğini ayrıca ilçede 40 bin hektarında kestane ağacı mevcut olduğunu belirterenYıldızbayrak “İlçemize gelince 150 işletme olup Arhavi Orman ve Tarım İşletme Müdürlüğü’ne kayıtlı olan 12 bin koloni vardır. Bu koloni sayesinde yıllık olarak 80 ile 100 ton arasında Kestane Balı yetiştirilmektedir. Orman İşletmesiyle yaptığımız istişarelerde 40 bin hektarında kestane ağacı mevcut olduğu tespit edilmiştir” dedi.

Yıldızbayrak, kestane zararlısıyla ile ilgili Orman Bölge Müdürlüğü bu konuda çalışma yürüttüğünü ve bu çalışmalara yenilerini eklediğini verimli sonuçlar alındığı bilgisini vererek “Orman Bakanlığı, Artvin Orman Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi’nde yapılan istişareler sonunda Karadeniz bölgesinde Türkiye’nin diğer ülkelerin kestane arasında iyi bir örnek bulunmakta, bizim bulunduğumuz eksenin bölgesinde bütün kestanelerinde hastalık var. Orman Bölge Müdürlüğü yaptığı çalışmalara yenisini ekledi ve bu çalışmaların verimli olduğu görüldü. Ayrıca ilçemizde tekrar yeni bir çalışma devam etmektedir. Yaptığımız çalışmalara ek olarak günlük olarak 5 bin 500 civarında yeni kestane fidanı yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kestane balının felç sorunlarına ve sindirim hastalıkları ile ilgili insanlar yararlı ve şifa sağladığını bilimsel kanıtlandığını belirterek “Karadeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Bölüm ve Kimya Laboratuvarlarında yapılan araştırmalarda hem felç sorununun hem de sindirim hastalıkları ile ilgili insanlara şifa bulduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır” şeklinde konuştu.

Ayşe ÖZDER

Artvin'de HaberArtvin'de Haber