Yerel
Giriş Tarihi : 19-11-2022 10:56

Arhavi Kestane Balı Tescillendi

Arhavi Kestane Balı Tescillendi

Arhavi Ziraat Odası Başkanlığının yaptığı başvuru üzerine Arhavi Kestane Balı, Türk Patent ve Marka Kurumundan " Coğrafi İşaret Tescil Belgesi " aldı.

Arhavi Kestane Balı'na Coğrafi İşaret almak için Arhavi Ziraat Odası Başkanlığının 16.12.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna Başvurusu sonucunda; "Arhavi Kestane Balı" 10.11.2022 tarih ve 6769 sayılı resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayımlanarak ilana çıkmış ''Coğrafi İşaret Tescil Belgesini'' alarak tescillendi.

Arhavi Ziraat Odası başkanı Sadık Yıldızbayrak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Arhavi'de arıcılık geçmişi uzun yıllara dayanmakta ve yöremizin önde gelen gelir kaynaklarından biri sayılmaktadır. Arhavi Kestane Balı Coğrafi İşareti tescillenmesi yöremizde belirtilen niteliklerde üretim yapan arıcılarımız için koruma kalkanı olacak, pazar talebi artan ürünün ihracatı da alınan coğrafi işaret sonrası daha da kolaylaşacaktır. Odamızın girişimleri ile "Arhavi Kestane Balı"coğrafi işaret tescili alınmış olup başta arıcılarımız olmak üzere ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz."

Malvina BİBİLASHVİLİ

Artvin'de HaberArtvin'de Haber