YEREL
Giriş Tarihi : 29-12-2021 10:27   Güncelleme : 29-12-2021 10:27

Arhavi Halkı Doğalgaz İstiyor

Arhavi Halkı Doğalgaz İstiyor


Arhavi halkı, kış aylarında ısıtmada kalitesiz, kalori oranları düşük katı yakıtların kullanılmasının çevre temizliğini olumsuz etkilediği için ilçeye doğalgazın gelmediği istediklerini belirtti.

Arhavi’de yaşayan yurttaşlar, çevre ilçelerin tümünde doğalgaz kullanılırken Arhavi halkının bundan mahrum bırakılmalarına anlam veremediklerini söylüyor. Kış aylarında ısıtma da kalitesiz yakıtların, Kalori oranları düşük katı yakıtların, iyileştirme işlemine tabi tutulmadan kullanılması, yanlış yakma tekniklerinin kullanılması, kalorifer ve baca temizliklerinin düzenli yapılmaması, bacalardan çıkan dumanların genizleri yaktığını söyleyen ilçe halkı, özellikle sabah ve akşam yakma zamanında ilçe merkezinin dumandan nefes alınamaz hale geldiğini, özellikle çocuklar ile yaşlıların ve hastaların bundan son derece olumsuz etkilendiğini belirtiyor.

Karbonmonoksit ve kükürt dioksit gibi gazları daha ne kadar soluyacaklarını sorarak isyan eden halk "Bizim günahımız ne. Yeter artık, ilgililer bizim sağlığımızı niye düşünmüyorlar, bizler de temiz ve sağlıklı bir çevrede hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Fındıklı 10 km. zira Ardeşen 40 km yine öyle, oralar doğalgaz nimetinden yararlanırken biz niye mağdur ediliyoruz" diye tepki gösterdiler.

Zülfiye AKSU