YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 09:55   Güncelleme : 06-08-2021 09:55

ARDANUÇTA YANGIN ÇIKSA SÖNDÜRECEK EKİPMAN YOK!

Ardanuç Türk Hava Kurumu eski Başkanı Erdem Sarıçiçek, “ itfaiye yok, orman işletmesinin pikap tarzı bir aracının üzerinde 300 kilo su kapasiteli depo ile yangın söndürülmez” dedi.

ARDANUÇTA YANGIN ÇIKSA SÖNDÜRECEK EKİPMAN YOK!

Son günlerde Türkiye’de orman yangınlarının artması, ormanlık alanları ve yeşili meşhur olan Ardanuç halkını tedirgin ediyor. 15 yıl öncesine kadar hizmet veren ormanları koruyan orman muhafaza memurlarının artık olmayışı yangınların artmasında önemli rol alıyor. Türk Hava Kurumu Eski Başkanı Erdem Sarıçiçek, “bir ay öncesinde Ardanuç’ta 20 hektarlık alan yandı. Orada orman bekçisi olsa hemen o yangını bildirirler ve anında o yangına ulaşabilirsin. Orman işletmesi müdürüne sorduğun zaman paramız yok ki işçi çalıştıralım diyor. İŞKUR’dan eleman çalıştırabilirsin. Şimdi ormanı koruyan yok çobanda gidip ateş yakıyor bilinçsiz insanlar piknik yapıp ateşi yanar vaziyette koyup gidiyor sonra orman yanıyor” ifadelerini kullandı.

“AKP İtfaiyeleri Toplattı”

Hasan Ekinci’nin Orman Bakanlığı yaptığı dönemde ilçeye itfaiye verildiğini ve her bölgenin kendine ait itfaiyesi olduğunu aktaran Sarıçiçek “Hasan Ekinci gidince Ak Parti hükümeti bütün itfaiye araçlarını topladı. Belediyenin itfaiye aracı buradaki işi mi yapsın yoksa gidip ormandaki işi mi yapsın.  Ardanuç’ta muazzam bir orman vardır fakat ormanları biz vatandaşlar olarak koruyoruz devlet korumuyor. Devlet dikili kesim yaparak ormanları kestirdi” şeklinde konuştu.

İ.B