YEREL
Giriş Tarihi : 07-09-2021 11:02   Güncelleme : 07-09-2021 11:02

ARDANUÇ’A YÜZME HAVUZU KAZANDIRILDI

Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yüzme Bilmeyen Kalmasın projesi kapsamında Ardanuç’a yüzme havuzu yapıldı. Özellikle çocukların sportif faaliyetlere yönlendirilmesi amacı güdülen projede olimpik sporcular yetiştirilmekte hedefleniyor.

ARDANUÇ’A YÜZME HAVUZU KAZANDIRILDI

Sahil kesimine uzak olan Ardanuç ilçesinde yüzme bilmeyen insanın oldukça fazla olduğunu ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’ projesi ile tüm vatandaşlara yüzmeyi öğretmeyi hedeflediklerini aktaran Gençlik Spor İlçe Müdürü, Emrah Yılmaz, “Bildiğimiz üzere Ardanuç sahil kesimine uzak bir yer dolayısıyla yüzmeyi bilen kişi sayımız yok denecek kadar az. Daha önceden derelerin durgun olan yerlerinde küçük havuzlar yapıp sadece serinlemek amacıyla derelere giriliyordu. Ama tabi bu hijyen kurallarına aykırı veya yüzme öğrenme anlamında bir faydası da olmuyor aksine tamamen sağlık açısından da zararı vardı. Yüzme bilmeyen insanlara yüzme bilmeyen kalmasın projesinin ilçemize kazandırılmasında başta spor bakanlığı olmak üzere ildeki müdürlerimiz dahilinde yapmış olduğumuz çalışmalar neticesini verdi ve ilçemize böyle güzel bir tesis kazandırıldı bizim buna ihtiyacımız vardı.  8 ilçenin sadece ikisinde yüzme havuzu kuruldu biz Şavşat için merkezi konumdayız onlar buraya gelecekler yüzme kursuna. Ayrıca Ardanuç’ta yediden yetmiş yediye herkes yüzme bilmeyen kalmasın projesine dahil edip yüzme bilmeyen kimseyi bırakmayacağız” dedi.

Havuzda 2 kadın 2 erkek olmak üzere 4 kişilik yüzme antrenörü ve can kurtaranı istihdam edildiğini söyleyen Emrah Yılmaz, “İnsanımızın beklediği tesisti benim dönemimde kazandırıldığı için mutluyum ve şanslıyım uğraşlarımız karşılığını verdi. Bizim amacımız sadece yüzme öğretmekte değil. Müsabık sporcular çıkartıp ilimizi ilçemizi en güzel şekilde temsil edecek sporcuları kürsü yapmak. Bu ateşleyici bir fitildi inşallah bunun meyvesini ileriki yıllarda göreceğiz. Yüzmeyi öğrenen bütün gençlerimize lisans çıkaracağız daha sonra da Artvin’de yarı olimpik havuz da yapılacak olan bütün yüzme yarışmaların dahil edip orada derece almayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Gençleri Ardanuç’ta tutmak için spor komplekslerinin hizmete açıldığını dile getiren Yılmaz, “Gençlerin burada durmak istememe nedenleri bu tür tesislerin olmaması ama şu anda spor salonumuz, futbol sahamız, stadımız, fitness salonumuz, güreş antrenman salonu, jimnastik salonumuz var yüzme de bunlara eklenince kompleks şeklinde tüm gençlerimize vatandaşlarımıza spor anlamında bütün hizmetleri sunabileceğimiz tesislere kavuştuk. Bu anlamda gençlerimizin gitmek için bahaneleri kalmadı. Ben inanıyorum ki yüzme havuzumuzun olması gençler için büyük şans. Çocuklar bizden daha çok sevindiler. Onların böyle bir özlemi vardı gözlerinden belliydi. Onlar mutlu aileler mutlu” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER