YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 10:52   Güncelleme : 14-09-2021 10:52

ARAYA GİREN HUSUSLAR NELER

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, 12 Eylül Pazar günü Hopa’da gerçekleştirilen Halk Tv programı “Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar” programının ardından açıklama yayınladı.

ARAYA GİREN HUSUSLAR NELER

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Osman Akyürek yayınladığı açıklamada Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar programı gerçekleştirilmeden 2 gün önce programın direkt muhataplarından olan Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ile anlaşıp program akışı içerisinde değerlerin tanıtımı konusunda görüş birliği sağladıklarını ancak günlerdir hazırlığı yapılan, kadınların, personelin ve hatta Hopa TSO’ya üye olan 900 ortağın emekleriyle vücut bulan ‘Coğrafi İşaretli Ürünlerimizin Tanıtımı’nın son dakika gelişmesiyle akamete uğradığını, Hopa’nın ilk ve en önemli 2 coğrafi işaret almış ürününe program esnasında bir dakika dahi yer verilmediğini vurguladı.

Hopa’da 12 Eylül 2021 Pazar günü organize edilen ‘Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar’ adlı programın başarıyla gerçekleştiğini ifade eden Akyürek, “Adı geçen program formatı gereği gittiği bölgelerin kültürel, sanatsal, sportif, folklorik vb. özelliklerini izleyiciyle buluşturarak konuk olduğu yöreye katkı sağlar. Bu doğrultuda bizler Hopa TSO olarak coğrafi işaret almış olan iki ürünümüz Hopa Hamsili Ekmeği ve Hopa Laz Böreği’nin tüm yurtta daha çok tanıtımı için Belediye Başkanımız Sayın Taner Ekmekçi’nin talebi doğrultusunda uygun gördük. Hepimizin malumudur ki; coğrafi işaretli ürünler ait olduğu bölgenin asırlarca yaşanmışlığını tarihin imbiğinden süzülerek gelecek nesillere bırakılmasını sağlayan hazine niteliğinde miraslardır. Bu değerlerin her platformda gerek görsel gerekse yazılı basında yer bulması, ait olduğu şehre marka değeri katması noktasında çok önemli ve hayati özellik ihtiva eder. Bizler Hopa TSO’nun temsilcileri olarak ulusal basında izlenilirlik oranı hayli yüksek olan bir programda ilçemizin bu güzide ürünlerini medya aracılığıyla tüm kamuoyuna bir kez daha tanıtmak düşüncesindeydik” dedi.

Bu yönde programın direkt muhataplarından olan Hopa Belediye Başkan Emekçi ile 2gün öncesine kadar anlaşıp program akışı içerisinde bu değerlerin tanıtımı konusunda görüş birliği sağladıklarını açıklayan Akyürek, “Ancak hangi unsurlar devreye girdiyse günlerdir hazırlığı yapılan, kadınlarımızın, personelimizin ve hatta üyemiz olan 900 ortağımızın emekleriyle vücut bulan ‘Coğrafi İşaretli Ürünlerimizin Tanıtımı’ son dakika gelişmesiyle akamete uğramış, Hopa’mızın ilk ve en önemli iki coğrafi işaret almış ürününe program esnasında bir dakika dahi yer verilmemiştir. Bir önceki gün komşu ilçemiz Borçka’da aynı program dâhilinde yöresel yemeklerin tanıtıldığı (coğrafi özelliği olmamasına rağmen) dikkate alınırsa Hopa’mızın maruz bırakıldığı haksızlık daha da anlaşılır ve somut olarak görülecektir” diyerek ulusların manevi, kültürel, görsel ve yöresel değerleriyle anlam ve önem kazandığını söyledi.

Hopa TSO Başkanı Akyürek açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Tüm amacımız, bugün sarımsağıyla Taşköprü, otlu peyniriyle Van akıllara geldiği gibi Hamsili Ekmek ve Laz Böreğinin de Hopa ismini zihinlerde çağrıştırmasıydı. Topluma ait tüm bu değerlerin her türlü kişisel, siyasi, maddi ve rövanşist mülahazalarla ölçülemeyecek düzeyde önemli olduğunu düşünmekteyiz.

Çeşitli nedenlerle göz ardı edilen değerlerimizin gelecek nesiller için çok önemli manevi miras niteliğinde olacağı gerçeğini bir kez daha hatırlatırız. Temsilcisi olduğum Hopa TSO’nun 900 üyesi, günlerdir hazırlık yapan emekçi kadınlarımız, özveriyle sunum için gayret veren personelimiz ve en önemlisi Hopa halkı adına üzüntülerimi bildirir konunun muhataplarının böyle bir yaklaşımda bulunmalarının haklı bir sebebi olduğunu umar, tüm Hopa halkına saygılar sunarım.”