YEREL
Giriş Tarihi : 19-08-2021 10:52   Güncelleme : 19-08-2021 10:52

ANISI KALDI, SAÇ TELİNE KADAR

Hayvanları Doğayı ve İnsanı Koruma Derneği, Kars’tan Kırgızistan’a kesime götürülmek üzere tıra yüklenen ancak Sarp Sınır Kapısı'ndan geçemeyeceğini anlayınca Hopa'da bir tır garajında ölüme terk edilen atların ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu.

ANISI KALDI, SAÇ TELİNE KADAR

HAYDİKO’nun paylaşımında şu ifadelere yer verildi;

“6 Ağustos'ta tırda ilk bulduğumuzdan itibaren geceli gündüzlü hem sahada emek veriyoruz hem resmi süreçle ilgileniyoruz. O günden bugüne sizlere her anı aktarmaya çalışıyoruz. Gelen her net bilgiyi paylaşıyoruz. En başından beri hiç bilmediğimiz bir alanda üstelik çok fazla sayıda hayvan grubu ile ilgilenmeye çalıştığımızı belirttik. Karantina süreci nedeniyle hastaların nakillerini gerçekleştiremedik, izin alamadık. Biz de o süreçte uzman getirmek için harekete geçtik. İlçe Tarım hekimleri başlarında idi, serbest hekimler kliniklerini kapatıp geldiler günlerce. Bizler tüm zamanımızı hayvanlara aktardık.

Eleştiri kabul, zaten burada çok eksik var, imkan yok diyoruz. Küfür ve hakaret olmadığı sürece eleştiriyi kabul de ederiz, açıklamamızı yaparız gerisi size kalmış olur. Ancak bu kadar insanın emeği yok sayılmamalı.

Operasyon yapılmasaydı diyenler var. Operasyon yapılmasaydı da neden yapılmadı diyecekler olacaktı. Sizce yaşatmak için bu kadar çabalarken bile isteye bu riske girecek insanlar mıyız? Tüm hayati fonksiyonları bağırsak sistemine kurulu hayvanlar. Peki bağırsakları yırtıktan dolayı dışarı fırlamış bir hayvanın gerekmedikçe opere etmeyeceğini de biliyoruz.

Hocamız testislerdeki baskıya müdahale edecekken fıtık tespit edildi. Sol taraftaki fıtığı da yapsak mı diye sorduğumuzda kaldıramayacağı yükü yükleyemeyiz dedi. Ağrısından dolayı kendine zarar vermesin diye başında sabaha kadar bekleyen bir profesöre daha önce biz denk gelmedik. Bu nedenle biz kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu hayvanları buraya öldürmeye gelmediler.

Asil'i gömdük geride kalanları geziye çıkardık. Burada hala birçok Asil var. Kaybettiğimiz hayvanların başında oturup saatlerce ağlama lüksümüz bile yok bizim. O nedenle eleştiri yaparken bunları da dikkate alarak yaparsanız seviniriz. Birçok uzmanın tehlikenin hala geçmediğini söylediklerini de dile getirelim. Bu nedenle hep diken üstündeyiz biz hala. Hala tedavileri sürenler var.

Tekrar ve son kez belirtelim, burada yapılan hiçbir işlem keyfi yapılmış işlemler değil, olamaz. Burada hayatta tutma iradesi belirleyici. Bundan sonraki süreçte de tek çabamız atların sağlıklı yaşam koşullarını oluşturmak ve sürdürmek.

Anısı kaldı, saç teline kadar.”