YEREL
Giriş Tarihi : 22-10-2021 11:53   Güncelleme : 22-10-2021 11:53

Ana Akım Medya Gazeteciliğin Yoldan Çıkmış Halidir

Ana Akım Medya Gazeteciliğin Yoldan Çıkmış Halidir

Gazeteci Sami Özçelik 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü ile ilgili açıklama yaptı.

Sami Özçelik yaptığı açıklamada ana akım medya diye bir kavram olmadığını ana akım medyanın aslında medyanın yoldan çıkmış hali olduğunu vurguladı.

21 Ekim Dünya Gazeteciler günü nedeni ile açıklama yaparak Türkiye’deki basın özgürlüğünü değerlendiren Gazeteci Sami Özçelik şu ifadeleri kullandı:

  1. nedir diye bir kere buna bakmak lazım. Yani benim gazeteci deyince aklıma Hasan Tahsin geliyor nedense. Ülkenin o en korkunç zamanında bile son kurşununu, vatanı için sarf edebilmiş. Bugün bizim silahımız yok, bizim silahımız kalemdir. Kalem silah da değildir, yanlışları anlatmak içindir. Gazeteci demek diliyle değil, beyniyle, aynı zamanda da yüreğiyle bu işi yapmak zorundadır. Şimdi günümüzde baktığımız zaman basın bayramı diyorsunuz Bayram kelimesini kullanmak bu şablona uymuyor. Çünkü sansürün kaldırılmasıyla ilgili bir bölüm var biliyorsunuz, o da basın bayramıdır. Ama o sansür hiçbir zaman kalkmadı üstüne bir de otosansür uygulanıyor. Dolayısıyla basın artık günümüzde ne için kullanılıyor? Algı için kullanılıyor. Algıları bir yere toplarsınız. Karayı beyaz olarak anlatabiliyorsunuz. Yani mesela bir örnek vermem gerekiyorsa dünyanın hiçbir yerinde ak kömür diye bir kömür yoktur. Kömürlerin tamamı simsiyahtır. Ama biz ak kömür deyip kara kömür satıyoruz. Aynen bizim basın bugünleri yaşıyor. Dolayısıyla ana akım medya diye bir kavram da doğru değildir. Aslında medyanın yoldan çıkmışıdır ana akım medya. Çünkü size halkın hakkın doğrunun yanında değilseniz zaten gazeteci değilsiniz. Var olan şeyi görmüyorsanız zaten gözleriniz bozuk. Yani medyayı nasıl anlatıyorlar? Işte gözleri kapalı, ağzı kapalı, kulakları tıkalı. Bu bizimle dalga geçmek. Gazetecilik aslında tarafsızlık değildir, objektifliktir. Herkesin ağzında gazeteci tarafsız olur cümlesi var. Nasıl olabilir? Bu haliyle gazeteci topaçtır. Topaç her yerde durur. Ben futbol topu değilim. Nasıl tarafsızım? Ben bir tarafım var. Cumhuriyetten yana, haktan yana, halktan yana, doğrudan yana, tarafım. Nasıl bana tarafsız diyebilirsiniz? Muhakkak objektif olacaksınız.

Bugünün gerçek bir basın bayramı olması dileğiyle diyorum ki gazetecilik yapan bütün arkadaşlarıma öncelikle Allah kolaylık versin. Hakikaten çok zor bir iş yapıyorlar. Ne İsa'ya ne Musa'ya yaranabiliyorsunuz. Ama siz görevinizi lütfen gazetecilik ilkeleri içerisinde yapmaya devam edin. Korkmayın. Siz doğruların üzerine gittikçe inanın gideceğiniz adres işte gazeteciliğin o en yüksek mertebesi olacaktır. O da halkın gönlünde edineceğiniz o tahtta olacaktır.”