YEREL
Giriş Tarihi : 10-12-2021 17:58   Güncelleme : 10-12-2021 17:58

Amasız Fakatsız Haklarımıza Sahip Çıkacağız

Amasız Fakatsız Haklarımıza Sahip Çıkacağız

Artvin Barosu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili dün saat 13.30’da Adalet Sarayı içindeki Baro binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Artvin Barosu İnsan Hakları Komisyonu üyesi Avukat Elif Bekar’ın okuduğu basın açıklamasında alanda çalışan insan hakları savunucularının hem hukuki düzlemde hem de sosyal hayatta eşitlik ve “amasız” “fakatsız” sahip oldukları haklara sahip çıkmak için mücadele vermeye kararlılıkla devam edecekleri vurgulandı.

Avukat Elif Bekar basın açıklamasının başında 10 Aralık 1948 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin kabulünün üzerinden 73 yıl geçtiğini belirterek “73 yıldır 10 Aralık İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır” dedi.

‘Sadece kasım ayında 25 kadın cinayeti gerçekleşti”

Türkiye’de ve dünyada, tüm insanlığın kazanılmış hakları için bugün hala mücadele verdiğini dile getiren Bekar “Kadınlar, çocuklar, LGBT+ bireyler ve tüm dezavantajlı gruplar bugün hala eşit olmayan güç ilişkilerini dengelemeye çalışmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Artvin Barosu İnsan Hakları Komisyon üyesi Bekar, açıklamasının devamında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2021 raporuna dikkat çekerek, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kasım 2021 raporunda sadece kasım ayında 25 kadın cinayetinin gerçekleştiğini belirterek , “Kasım ayında öldürülen 25 kadının 8’i evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si babası, 2’si tanımadığı bir erkek, 1’i tanıdık, 1’i akrabası tarafından öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 1’inin faille olan yakınlığı tespit edilememiştir’ tespitinde bulunmuştur” dedi.

Yurttaşlık bilincine sahip olmayan iktidar erkek adalet sağlıyor!

Covid-19 pandemisinin insan hakları ihlallerini de görünmez kılmakta olduğunun altını çizen Bekar, “Yaşadığımız 2 yıllık süreçte cezaevlerindeki mahpuslara yönelik işkence ve kötü muamele iddiaları artmıştır. Tüm dezavantajlı guruplar ağırlaşan ekonomik ve sosyal koşullar sebebiyle daha fazla şiddete maruz kalmaktadır” diyerek eşit yurttaşlık bilincine sahip olmayan siyasal iktidarın erkek adalet sağlamakta olduğunu, İstanbul Sözleşmesinden çıktığını ve 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanunu etkili bir şekilde uygulamadığını vurguladı.

Artvin Barosu İnsan Hakları Komisyon üyesi Bekar, Basın açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı.

“Tüm bu yaşananlara rağmen alanda çalışan insan hakları savunucuları olarak hem hukuki düzlemde hem de sosyal hayatta eşitlik ve ‘amasız’‘fakatsız’ sahip olduğumuz haklarımıza sahip çıkmak için mücadele vermeye kararlılıkla devam edeceğimizi bildiririz.”

Dilan Şahinbaş