YEREL
Giriş Tarihi : 05-06-2021 10:34   Güncelleme : 05-06-2021 10:34

Amacım resim yapmayı keyifli kılmak

Hayat Boyu Öğrenme Haftası sebebiyle Gençlik Merkezi’nde düzenlenen sergide yağlıboya tablolarını tanıtan Usta Öğretici Gamze Beyaz; “amacım resim yapmayı keyifli hale dönüştürmek ve kalıcı hale getirmek” dedi.

Amacım resim yapmayı keyifli kılmak

Kendisini tanıtıp Güzel Sanatlar üzerine aldığı eğitimden bahseden Beyaz; “1991 Artvin doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan resme olan ilgim, ilkokul öğretmenimin yeteneğimi fark etmesiyle hayatıma yön veren bir karar haline dönüştü. 2005 yılında Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin yetenek sınavlarını kazanarak Resim bölümünde eğitimime başladım. Lise eğitimimi Bursa Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde tamamladım.

2013 yılında Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/ Grafik Tasarım Bölümünden mezun oldum.

Aslında Grafik Tasarımcı ve İllüstratör’üm (çizer) . Mezun olduktan sonra Yüksek Lisans ve Formasyon eğitimi alıp Artvin’e dönüş yaptım. Çocuk kitabı çizeri ve freelance tasarımcı olarak çalışmaya başladım. Daha sonra mevcut durumu daha iyi hale getirmek için resim eğitimi vermeye karar verdim. 2018 yılından itibaren Artvin halk eğitimi merkezinde usta öğretici olarak çalışmalar yapmakta ve freelance çizer olarak çalışmaktayım” dedi.

Amacının resmi eğlenceli hale getirmek olduğunu ifade eden Beyaz; “Resim eğitimim genelde Yağlıboya tekniği olması yanı sıra öğrencilerin isteği doğrultusunda Karakalem, suluboya ve hatta dijital çizim olarak da değişebiliyor. Amacım tablo veya herhangi bir çalışma tamamlamaktan ziyade resim yapmayı keyifli hale dönüştürmek ve bunu kalıcı hale getirmek” olduğunu belirtti.

Pandemi döneminde Halk Eğitim kurslarına olan talebin arttığını ifade eden Beyaz; “Pandemi sürecinde, vermiş olduğumuz Halk Eğitimi kursları daha da önem kazandı.   Birçok insan gibi kursiyerler ve bizler de salgının psikolojik etkisiyle başa çıkmaya çalıştık. Pandemi kurallarına uyularak yürütülen kurslarımız bu süreç için sosyal faaliyet alanlarına dönüştü.

İnsanlar evde vakit geçirdiği zamanlarda da sanatsal faaliyetlere yöneldiler. Kapanma öncesi kurslara giden insanlar bu süreci daha keyifli hale dönüştürdüler. Kursa gitmeyip ‘’ne yapabiliriz?” sorusuyla da çok karşılaştım ve elimden geldiğince bu konu hakkında da yardımcı oldum” olduğunu açıkladı.

Resim yapmanın yetenek işi olduğu kadar çalışma ve emekte gerektirdiğini ifade eden Beyaz; “Sergimizi ziyaret eden izleyiciler tebrik ettikten sonra, “benim hiç yeteneğim yok. Ben gelsem de bir şey yapamam” gibi tepkiler veriyor. Elbette resim bir yetenek işi, fakat daha fazlası emek ve çalışmaktan geçiyor.  Onlara şu örneği veriyorum “Herhangi bir enstrüman çalamıyorum.  Ama bunu hiç denemedim.  Belki de denesem çalabildiğimi görecek ve ilerleyeceğim”. İnsanlar denemeden yapamayacakları kanısına varıyor ve kesin hükümle vazgeçiyorlar. Benim amacım deneme fırsatını yaratmaktı. Resim yapmak bir süreç ve bu süreçte birlikte çalışıyoruz. Hata yapıyor, düzeltiyor ve süreç içerisinde keyif alarak öğreniyoruz” ifadelerine yer verdi.