YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 12:05   Güncelleme : 27-04-2021 12:25

ALT SOTİBAR LOMAŞEN YOLU 20 GÜNDÜR KAPALI!

Artvin’e en yakın, merkez ilçeye sınırı olan köylerden birisi de seyitler köyüdür. Seyitler köyü Artvin Çoruh Üniversitesi’nin 2007 yılından sonra kurulmasıyla hızlı bir gelişme yaşadı

ALT SOTİBAR LOMAŞEN YOLU 20 GÜNDÜR KAPALI!

Fakat bu gelişmelerle  birlikte beraberinde altyapı ve üst yapı sorunları da yaşadı.

 Seyitler Köyü bir çok mahalleden oluşmakta. Bunlardan birisi de Artvin’in Mersin’i denen  ve yılın 12 ayı taze sebze sağlama özelliğiyle bilinen Sotibar Mahallesi. Sotibar’ın alt yolu Ruslar’dan kalma. Günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak son 10 yılda yola bakım yapılmamakta. Yola düşen yağmur ve tahliye sulama suyu maalesef  bu yolu bozmaktadır.

Son olarak 20 gün önce bir heyelan sonucu yol ulaşıma tamamen kapandı. İl Özel İdaresi’ne kuş uçuşu 2 KM olan,  yol uzaklığı ise  4 km mesafedeki bu heyelan bir türlü yoldan kaldırılmadı. Köy Muhtarı Mustafa Keskin İl Özel İdaresi’ne resmi olarak dilekçe verildiğini, ancak  bir çalışma başlatılmadığını söyledi.

Mahalle Sakinlerinden Mevlut Gökdemir, bu yolun mahalle için alternatif yol olduğunu, ancak heyelan sonucu kapanmasına rağmen 20 gündür açılmadığını söyledi. Gökdemir;

"Bu yolu 3-4 kez haber yaptırdık. Bu heyelan gelince benim evin önüne taşlar koydum ki araçlar gelip te burada mahsur kalmasın. Çünkü yol çok dar olduğu için dönecek yer yok.  Ama maalesef işaretleri kaldırıp gelenler burada mahsur kaldı.  Köye en yakın köy.  Çarşıya bizden yakın köy yok. Ama bu heyelan 2 haftadan fazladır duruyor.

 Karçal dağlarında ormana turizme yol yapılıyor da  bu heyelan niye kaldırılmıyor. Burada bir günlük iş yok. Maalesef böyle duruyor. Yetkililerden en kısa sürede bu heyelanın kaldırılmasını istiyorum. “dedi.

Sotibar yolunun alternatif olarak yapılabilme imkanı da var. Ancak bunun için Artvin Küçük Sanayi içinden geçilmesi gerekiyor. Buradaki sorun ise Sanayi esnafının sanayi içinden geçilmesine izin verilebilmesi.  Sotibar Yolu, Artvin’in en eski yolu olma özelliği taşıyor.

Rusların 100 yıl önce yaptığı yolu, 2012 yılında heyelandan temizleyememek, bakım yapamamak gerçekten üzücü.  Bu yola gereken bakım yapılıp Sotibar’da bulunan kemer köprü üzerine de tarihçesi yazılsa turizme de katkı sunacağına inanıyoruz.