YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:57   Güncelleme : 02-06-2021 10:57

Alım gücü azaldı geçim zorlaştı

Artvinli TV’de ‘Sokağın Nabzı’ programını sunan Dilan Şahinbaş, Borçka ilçesin de ki esnaflarla pandemi süreciyle alakalı röportaj yaptı.

Alım gücü azaldı geçim zorlaştı

Esnaflar, pandemide ne gibi zorluklar çektiklerini dile getirerek, “Vatandaş bitmiş durumda, her gün daha çok batıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İşte röportajın detayları…

Vatandaş bitmiş durumda

35 yıldır esnaflık yapan Mehmet Atmaca, “Vatandaş bitmiş bir durumda. Her gün daha çok batıyoruz. Para kazanma olayı tamamen bitti. Parası olana değil parası olmayana pandemi var. Süper marketler giysi, dolap ihtiyaç olan ne varsa satıyordu, marketlere ürün kısıtlamanın gelmesi hiçbir şeyi değiştirmedi. Bu yüzden süper marketler esnafı tamamen bitirmiş durumda. Bu şekilde düzeleceğimize inanmıyorum ve bu işin içerisinden nasıl çıkacağız bilmiyorum” dedi.

Borçka diğer ilçelere göre daha çok sıkıntı çekti

Ahmet Nalbant: Yazın köyde olduğum için pandemi fazla etkilemedi. Sadece köye gidip gelmekte çok sıkıntı çektik. Tabi ülkemizin vatandaşları da iş yerlerinin kapalı olması yüzünden çok fazla sıkıntı çekti. Bizde işletmemizi açtık ama ne olacağını bilmiyoruz artık sonumuz hayırlısı.

Borçka’nın pandemi sürecinde diğer ilçelere göre daha çok sıkıntı çektiğini ifade eden Nalbant, “Borçka 2 kere karantinaya alındı. İnsanlar birbirlerini unuttular, düğünlere, cenazelere gidemediler. Her şey bitti, hayat bitti. Kısıtlama olmasından kaynaklı vatandaşlar dışarıya çıkamadıkları için aileleriyle vakit geçirdiler bu şekilde aile bağları artmış oldu. Bende çaycıyım. Özel sektör, devletin kontenjanının artmasını bekliyor. Devlet kontenjanı arttırdığı zaman onlarda fiyatı artırıp alıma başlayacaklar. Bu iş özel sektörlerin elindedir” ifadelerine yer verdi.

Ekonominin kalmadığını, her şeyin fiyatının yüzde yüz arttığını ve geçinmenin zorlaştığını söyleyen Nalbant, “Geçinmek için bir şeyler üretmek ve köyde her işi yapmak zorundayız. Çocuklarımız sosyal hayatını yaşayamaz oldu. Çocuklarım online eğitim görüyor. Memnun değiliz çünkü internet yok ve devletinde herhangi bir katkısı olmadı. Söylenenler hep lafta kalıyor. Köyde 20-30 senedir internetim var. İnternet çekmediğinden ötürü yüz yüze eğitime çocuklarım giremiyor. Bu seferde internet alıyoruz ve paketi aşmak zorunda kalıyoruz. Büyük şehirlerden köylere gelen çok oldu. Çünkü vatandaşlar artık dışarı çıkamıyorlar köyde doğal bir yaşam ve sosyal mesafe var. O yüzden köye çok talep oluyor” dedi.

Kira ödeyemedik

40 yıldır pide ustalığı yapan Orhan Aksu, pandemi de yaşadığı sıkıntıları anlatarak, “İşyerlerimiz kapalı olduğu için müşteri alamıyorduk. Polisler sürekli denetim yapıyordu. Kira ödeyemedik ve bu süreçte bin bir türlü sıkıntı yaşadık. Devletten de iki ay bin lira, bin lira yardım aldık. İşlerimiz yavaş yavaş açılıyor inşallah bundan sonra her şey daha güzel olacak. Aşılama konusuna gelirsek bana henüz sıra gelmedi ama herkesin aşı olmasını tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

Alım gücü çok düştü

40 yıldır kuyumculuk yapan Cemalettin Koca, “Daha önce böyle bir şey yaşamamıştık. İnşallah bugünleri atlatıp bir daha bunları yaşamayız. Altın fiyatlarında dönem dönem yükselişler oluyor. Bu dönem yükselmesi zaten bekleniyordu. Daha önce de 530 TL’ye çıkmıştı daha sonra 400’e iniş yapmıştı. Ama altın neticede yine aynı fiyatı buluyor. Düğün sezonları yaklaştı. Düğünde de hediye takmak baya zorlaştı. Eskiden her düğüne giden çeyrek takardı fakat şu an bu sayı oldukça azaldı. Alım gücü çok düştü. Öncelikle piyasaların artması gerekiyor. Çünkü bu zincirleme birbirine bağlı bir durum. Eğer bir kafeci, lokantacı iş yapamıyorsa bizde yapamayız. Bütün piyasa bir bütündür. Bu bütünlüğü sağlayan halkalardan biri eksik olunca bu durum herkese yansıyor. Aşılama konusuna gelirsek aşılamanın faydalı olacağına tabi ki inanıyorum bütün vatandaşlara da aşı olmayı tavsiye ediyorum.