SİYASET
Giriş Tarihi : 01-11-2022 10:31

Ali Erbaş'ın Cumhuriyet ve Atatürk Rahatsızlığı

Ali Erbaş'ın Cumhuriyet ve Atatürk Rahatsızlığı

CHP’den Fuat Oktay’a soru: Ali Erbaş’ın ortak değerlerimizle ne sıkıntısı var?

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında TBMM’ye soru önergesi verdi ve ‘’Erbaş’ın ortak değerlerimiz konusunda ne sıkıntısı var?’’ diye sordu.

“ERBAŞ’IN NE SIKINTISI VAR?”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın ‘'Cumhuriyet ve Atatürk'ten rahatsızlık duyduğunu'' savunan Bayraktutan, ‘'Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Din işlerini yürütmek ve din istismarcılarının dini kullanarak halk üzerinde baskı kurmalarını engellemek için Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kuran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini hiçbir ortamda anmayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Cumhuriyet, Milli Bayramlar ve 10 Kasım gibi ortak değerlerimiz ile ne gibi bir sıkıntısı vardır?” dedi.

ANITKABİR’DEKİ HİÇBİR TÖRENE KATILMADI

Erbaş'ın görev süresi boyunca Anıtkabir'deki hiçbir törene katılmadığını da hatırlatan Bayraktutan ‘'Bosna Hersek'te Aliyaİzzetbegoviç'in kabrini ziyaret eden, Dünya Müslüman Alimler Birliği Kurucu Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin Katar'daki cenazesine katılan Ali Erbaş'ın yönetimindeki Diyanet, Atatürk'e bir duayı bile çok mu görüyor?'' diye sordu.

Bayraktutan’ın 31 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim’de kutladığımız Milli Bayramlara ve 10 Kasım’a denk gelen Cuma hutbelerinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ü ve Cumhuriyeti anmamasıyla tepki çeken ve gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın görev süresi boyunca Atamızın Huzurunda Anıtkabir’deki hiçbir törene katılım göstermemesi dikkat çekmektedir.

      Son 45 günde altı yurtdışı ziyaretiyle dikkat çeken, Bosna Hersek’te Aliyaİzzetbegoviç’in gömütünü ziyaret eden, Dünya Müslüman Alimler Birliği Kurucu Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin Katar’daki cenazesine katılan Ali Erbaş’ın başkanlığında Diyanet’in 2021’de hiçbir ulusal gün ve bayramda program düzenlemesi de Diyanet’in faaliyet raporunda ortaya çıkmıştır. Bu durumun Diyanet personeli arasında da “Atatürk’e duayı çok mu görüyor?” tepkisine neden olduğu haberleri Ulusal Basında geniş yer bulmuştur.

      Bu bağlamda;

  1. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Din işlerini yürütmek ve din istismarcılarının dini kullanarak halk üzerinde baskı kurmalarını engellemek için Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurmuş Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini hiçbir ortamda anmayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cumhuriyet, Milli Bayramlar ve 10 Kasım gibi ortak değerlerimiz ile ne gibi bir sıkıntısı vardır?
  2. Başkanı olduğu kurumun kurucusunu anmaktan, ziyaret etmekten, ilgili törenlere katılmaktan kaçınan bir şahsın; O kurumun Başkanlığı görevini sürdürmesi ne kadar etiktir?
  3. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusunu yok saymak anlamına gelen adımlar atan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamış ise ne zaman açmayı düşünüyorsunuz?
  4. Herhangi bir soruşturma açmayı düşünmüyorsanız; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın attığı adımları; Atatürk, Cumhuriyet ve Milli Bayramlarımız karşıtı yürüttüğü politikaları onayladığınız anlamına mı gelmektedir? Detayları Kamuoyuyla Paylaşır mısınız?
  5. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusunu, Milli değerlerimizi yok sayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın görevine ne zaman son verilecektir? Bir takvim açıklar mısınız?”
Artvin'de HaberArtvin'de Haber