YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 17:00

Akyürek güven tazelemek istiyor

Akyürek güven tazelemek istiyor

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, başkanlığa yeniden adaylığını açıkladı

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası (HTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, 1 Ekim’de gerçekleştirilecek kongrede göreve tekrar aday olduğunu açıkladı.

Akyürek, düzenlediği basın toplantısında, görevde bulundukları 8 yılda yaptıkları çalışmalar ve gelecek 4 yılda yapacakları projeler hakkında bilgi verdi.

 Akyürek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odasında, göreve ilk geldikleri andan itibaren Hopa ve Kemalpaşa ilçesine yakışır bir ticaret ve sanayi odası binası yaptırmak istediklerini aktararak “Herkes tadilat yaptıracağımızı zannederken, biz New York, Berlin, Paris sanayi odaları binası ayarında 12 katlı akıllı binamızı yaptık. Akredite oda olarak üyelerimizi belgelendirdik. Kadın kooperatifi kurduk. Üniversiteli öğrencilerimize burs verdik. TOBB vergi kurul başkan yardımcısı olarak Ankara’da, Hopa ve Kemalpaşa’yı temsil ettik. Fuarlara katıldık. Bölgenin en güçlü arama kurtarma ekibi HOPAK’ı kurduk. Üyelerimizle istişarelerde bulunduk. Tır parkları yapılmasına öncülük ettik. Hopa Laz böreği ve hamsili ekmek coğrafi işaretini aldık. Makriali kilisesini, Çağçağan şelalesini ve Ciha kalesini turizme kazandırdık. Hopa ve Kemalpaşalı nakliyecilerimizin tırlarıyla birlikte sırada beklemesini önledik. Onlar evlerinde istirahat ederken, mesaj geldiğinde evinden çıkıp, gümrük kapısına gitmelerini sağladık. Sosyal sorumluluk projelerimizi hayata geçirdik. Merkez camisine morg ve gasılhane yaptık. Osmanlı arşiv belgelerine ulaşıp Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının kuruluş tarihini 1885 olarak tescil ettirdik. 8 yıllık çabalarımız sonunda Hopa ve Kemalpaşa’ya organize sanayi bölgesi kuruluş belgesini aldık ve Hopa Ticaret ve sanayi Odasının tarihini değiştirdik” şeklinde konuştu.

“Hopa büyürse Artvin büyür, Türkiye büyür”

Hopa’yı büyütmek için çalışmalar yapmaya devam edeceklerin söyleyen Akyürek, “Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak “Hopa büyürse Artvin büyür, Türkiye büyür” mottosu ile tecrübeler ve başarılarla dolu yeni dönemimizde yine üyelerimizin ticarette yol göstericisi olarak hizmete adayız. Komisyonlar kuracağız. Hopa ticaret odası olarak hepimiz birlikte çalışacağız. Sadece kurullarda görev alan arkadaşlarımız değil, çözüm önerisinde bulunan üyelerimizden oluşan meslek komisyonları kuracağız. Lise ve dengi okul yaptırıyoruz. Türkiye odalar ve borsalar birliği kasasından Hopa’ya yeni bir meslek okulu yaptıracağız. Milli eğitim Artvin il müdürlüğümüz ile görüşmelerimizi tamamladık. Yer tesliminden hemen sonra okul inşaatımıza başlayacağız. TOBB destekli okulumuz önümüzdeki eğitim-öğretim yılına hazır olacak. Engelsiz sosyal tesis kuracağız. Hopa engelliler derneği ortaklığı ile engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği yararlanacağı engelsiz sosyal tesisimizi kurmak için bütçemizi oluşturduk. Yer tahsisinin hemen ardından projemize start veriyoruz. Arabuluculuk merkezini hizmete açıyoruz. Tahkim ve arabuluculuk merkezimizi kurduk. Böylece firmalar arasındaki anlaşmazlıklar, mahkemeler yerine daha kısa sürede çözüme kavuşacak. Arabuluculuk merkezimiz Hopa TSO merkez binamızın üçüncü katında hizmet vermeye başlayacak. 112 acil hizmet binamızı yaptırıyoruz. Sağlık bakanlığı ve Artvin il sağlık müdürlüğü ile görüşmelerimizi tamamladık.  Artvin sağlık müdürlüğünün yer tahsisi yapması durumunda 112 acil merkezi binasını yaptırıyoruz. 112 acil ambulans hizmeti, herhangi bir olayda daha kısa sürede müdahale edebilecek. Lojistik ve nakliye sektörünü rahatlatacağız. Lojistik ve nakliye sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizi rahatlatmak ve iş alanlarını geliştirmek için projelerimiz hazır. Daha önce biz yaptık, yine biz yapacağız! Gümrük müşavirleri için ayrı çalışma yapıyoruz. Özellikle Aktaş sınır kapısı gibi bizden uzakta olan gümrük kapılarında hizmet verirken sıkıntı yaşayan gümrük müşavirlerimiz için Ardahan valiliği ve Ardahan ticaret ve sanayi odası üzerinden yaptığımız çalışmaların sonuçlarını çok kısa sürede göreceğiz” şeklinde konuştu.

“Binlerce vatandaşlarımıza iş istihdamı yaratıyoruz”

Akyürek projeleri hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kaydetti: “9 yıllık çabamızın sonunda bakanlar kurulu kararı ile Türkiye’nin 376. Artvin-Kemalpaşa organize sanayi bölgesi kurulmasını sağladık. Kemalpaşa ilçemizde kurulacak olan çevreci ve yeşil organize sanayi bölgesi için yatırım yapmak üzere 100 yatırımcı firma hazır bekliyor. İçinde itfaiye, sağlık merkezi, okul, banka şubeleri ve sosyal donatılarında olacağı çeşitli üretimlerin yapılacağı organize sanayi bölgesinde, Hopa ve Kemalpaşalı binlerce vatandaşlarımıza iş istihdamı yaratıyoruz. Yatırımcı iş insanlarımızın başarı hikâyeleriyle sadece bölgemizi büyütmekle kalmayacak, istihdam ve ihracatla Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmış olacaklar. Hopa-Kemalpaşa’nın çevreci ve yeşil organize sanayi bölgesindeki bu işletmeler ilçemizin ve kentimizin nitelikli bir şekilde büyümesinde yeni bir sayfa açacaktır. Türkiye’ye örnek olacak olan çevreci ve yeşil organize sanayi bölgemiz için “Hopa büyürse, Artvin büyür, Türkiye büyür” diyoruz.”

Osman Akyürek başkanlığında kurulan yönetim kurulu listesi ise şöyle:

“İsmet Başar, Aydın Tatar, Sultan Ustabaş, Ali Altunsoy, Taner Bilgin, Okan Poyraz, Meriç Burçin Özer, Barış- Bülent Cihan, Ertan Topal, Bülent Balcıoğlu, Aslan Akbıyık, Ömer Hacıoğlu, Can Topaloğlu, Murat Topaloğlu, Gökhan Bıyıklı, Serkan Uzuner, Musa Altınkaya, Tolga Çakır, Yener Balkaya, Uğur Kibar, Ümit Doğan Vayiç, Arif Lokumcu, Hasan Akyüz, Murat Çakır, Nizamettin Çelik”

 

 

AdminAdmin