YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 15:23   Güncelleme : 01-06-2021 15:23

Akçiçek’ten çay fabrikası hakkında açıklama

Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, çay fabrikasında yapılmak istenen tonaj artırma inşaatıyla ilgili açıklamalarda bulunarak radyasyonlu alanda çay fabrikasının yapılamayacağını dile getirdi.

Akçiçek’ten çay fabrikası hakkında açıklama

Başkan Akçiçek, yaklaşık on beş yıldır Kemalpaşa çay fabrikasında yapılmak istenen tonaj artırma inşaatında belediyeyi suçlayan vatandaşlara açıklamalarda bulunarak “Sevgili Kemalpaşalılar sevgili emekçiler bütün halk bütün bölge kendi emeğine kendi çayına sahip çıkmak zorundadır. Yok o suçlu yok bu suçlu yok belediye suçlu denildiğinde bizde cevap vermek zorundayız. Yaklaşık on on beş yıldır Kemalpaşa çay fabrikasında yapılmak istenen tonaj artırma inşaatında her zaman belediyeyi suçladılar. Ama böyle bir şey yok. O alanda dokuz dönümlük bir arazi atom enerjisinin himayesindedir. Zamanında radyasyonlu çay gömülmüştür. Biz devletin kurumuna yazı yazıyoruz bu alanda inşaat yapabilir miyiz diyoruz bize atom enerjisi diyor ki; bu radyasyonun geçmesi için 30 yıl geçti bir 30 yıl daha geçmesi lazım. Bu alanda bir çivi dahi çakamazsın, inşaat yapamazsın. Biz bundan dolayı diyoruz ki radyasyonlu alanda çay fabrikası yapamayız. Bize devletin, atom enerjisi kurumunun verdiği yazısından dolayı böyle diyoruz. O alanda fabrikanın yapımında mevcut alan 33 dönümdür. 33 dönümde çaykur isterse bin tonluk fabrika yapılabilir. Evet imalatta yapımda belki bilgimiz olmaya bilir fakat bu konuyu sorup sorguluyoruz araştırıyoruz benden önceki mevcut belediye başkanı çaykur da tam 5 fabrika yaptırmıştır. Geçen yıl belediyede yaptığımız toplantıda bu bölgede fabrikada teknikte çalışan bir mühendis 3 teknik elaman verin bu fabrikaları 600 tona çıkarırım dedi. Konuyu bildikleri halde önceki dönem belediye başkanını da bizleri de suçlayanlar var.2018 yılında onuncu ayda çevre bakanlığı radyasyonlu bu bölgenin ve diğer bölgenin hepsinin imar hakkını alıp imarı kendileri yaptı. Biz karışamıyoruz çünkü çevre bakanlığının böyle bir hakkı var. Ama 2018.2019,2020,2021 yarısına geldik, 4 yıldır çaykur burada fabrika yapacaksa neden yapmıyor.

Bu soruyu herkese sorup herkese anlattım bu dönemde çaykur çay alıyor. Bazı aksaklıklar vardır bu aksaklıklar teknik olabilir. Elemanların çoğu emekli oldu. Bu emeklilikle kuyulara alınan işçiler, teknikte bir fabrika da bir hata olduğu zaman oradaki aksama 50 kere gidiyor 63 fabrikanın 50 ye çarptığın zaman 300 tombik çay ediyor. Kimi yerden kaynaklanıyor kimi buradan kaynaklanıyor aksamalar tabi ki oluyor ama daha önemlisi bunun yarını var kırmadan dökmeden kimseyi incitmeden polisimizi jandarmamızı incitmeden basın açıklamamızı yapalım istiyorum ve sadece şunu söylemek istiyorum; aykur 2018 yılında varlık fonuna devredildi. Şimdi çaykura 650 milyon borç çıkıyor. Çay kurun borcu ikiz dere ve iyi derede yapılan paketleme fabrikasından dolayı demirbaş borcu vardır ne hikmetse varlık fonuna devredildikten sonra bu borçlar çıkıyor bu adımlar yavaş yavaş çaykuru özelleştirmeye gidiyor eğer çaykur özelleşirse dışardan gelen çaylar daha fazla gelecek sen eğer bunu yapabiliyorsan dışardan gelen çayları iptal et vergisini koy bizim vatandaşlarımız çaylarını satsın. Biz 250 bin ton çay üretiyoruz ama tükettiğimiz çay 300 bin tona yakındır. Bugün yarın geçmeden herkes kendi emeğine sahip çıksın bu çay Karadeniz’in yeşil altınıdır eğer özelleştirme olursa bu yeşil alanlar bu yeşil dağlar aynen aynı Yusufeli gibi kurak bir hal alacak. İran üzerinden gelen kuru çay dolu tır devrildi geçen yıl ve önceki yıl Rize İkizdere de Bosna Hersek’ten gelen ithal çay tırı devrildi. Bugün bunu öyle ya da böyle aşabiliriz fakat herkes emeğine sahip çıksın” dedi.