YEREL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 12:43   Güncelleme : 07-06-2021 12:43

Akarsu Kano Slalom Türkiye Kupası yarışları sona erdi

Yusufeli’ de Türkiye Kano Federasyonu tarafından eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Artvinli hemşerimiz merhum Kadir Topbaş anısına düzenlenen Akarsu Kano Slalom Türkiye Kupası yarışları sona erdi.

Akarsu Kano Slalom Türkiye Kupası yarışları sona erdi

Barhal Çayı üzerindeki 350 metrelik yapay kano parkurunda gerçekleştirilen iki gün süren yarışlara, Artvin, Rize ve Trabzon'da faaliyet gösteren 7 kulüpten 47 sporcu katıldı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, etkinliğin Eski İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, "Kendisi bu toprakların yetiştirdiği önemli bir değerdir. Ülkemize ve Artvin'imize büyük emekleri olmuştur. Merhumu rahmetle yad ediyorum. Çoruh Nehri ve kolları kano sporu için bulunmaz fırsatlar sunuyor, bu coşkun nehirden ilham alana gençlerin dünya çapında derecelere imza atacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı da yaptığı konuşmada, ”Yarışlarda Artvin, Rize Trabzon’dan 7 kulübümüz ve 47 sporcumuz parkurda yarışacak. Olimpiyat kota yarışlarında 3 saniyelik zaman dilimiyle 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları kotasını kaçırdık. Çalışmalarımız kararlılıkla devam ediyor” diyerek 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarında Türkiye olarak Akarsu Slalom branşın da temsil etmeyi umduğunu belirtti.

“Kano Bizim Coğrafyamızda Ekmeğin Adıdır”

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ise eskiden güreşle adından söz ettirdiği belirtirken Yusufeli'nin, son zamanlarda kano ile de adından söz ettirdiğini söyledi. Aytekin "Kano bizim coğrafyamızda ekmeğin adıdır. Burada tarım alanları yok. Burası her adımda insana enteresan güzellikler sunan bir coğrafya. Bu parkurda yarışan gençlerimiz inşallah yarın uluslararası yarışlarda önemli başarılara imza atacaklar" dedi.

Yarışların ilk gününde "Büyük Erkekler K1", "Genç Erkekler K1", "Büyük Bayanlar K1" ve "Genç Bayanlar K1" kategorilerinde yarış düzenlendi. Yarışan sporcular dereceye girmek için 6'sı ters, toplam 21 kapının bulunduğu parkuru en hızlı şekilde bitirmek için kürek çekti. Yarışlarda Büyük Erkekler K1 kategorisinde Artvin Gençlik Merkezi Kültür ve Spor Kulübü sporcusu Hasan Berk Toprak, Genç Erkekler K1 kategorisinde Yusufeli Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu Bedirhan Karaduman 1’inci oldu. Büyük Bayanlar K1 kategorisinde Rize Adrenalin Doğa Sporları Gençlik Spor Kulübü sporcusu olan Cennet Ayhan ve Genç Bayanlar K1' de Yusufeli Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu Fadime Kurt 1’inci oldu.

Yarışlar 2’inci Günde De Nefes Kesti

Kupanın son gününde gerçekleştirilen yarışlarda,  "Büyük Erkekler C1", "Genç Erkekler C1", "Yıldız Erkekler C1", "Yıldız Erkekler K1", "Büyük Bayanlar C1" ve "Genç Bayanlar C1" kategorilerinde yarışan sporcular dereceye girebilmek için Barhal Çayı’nın soğuk ve coşkun sularında kürek çekti.

Yarışlarda, Büyük Erkekler C1 kategorisinde Yusufeli Belediyesi Spor Kulübünden Emircan Tarık Yılmaz, Genç Erkekler C1 kategorisinde Rize Gençlik ve Spor Kulübünden Muhammet Usta, Yıldız Erkekler C1 kategorisinde Ardeşen Belediyesi Sporcusu Mustafa Parlak ve Yıldız Erkekler K1 kategorisinde de Yusufeli Belediyesi Spor Kulübü sporcusu Serkan Özcan Yılmaz birinci oldu.

Büyük Bayanlar C1 kategorisinde Rize Adrenalin Doğa Sporları Gençlik Spor Kulübü sporcusu Kader Korkmaz, Genç Bayanlar C1 kategorisinde de Yusufeli Belediyesi Spor Kulübünden Duygu Beyaz birinciliği elde etti.

Öte yandan parkurun Türk ve Azerbaycan Bayraklarıyla süslenmesi alanda güzel görüntüler oluşturdu.

Dereceye giren sporcuları madalyalarının verilmesiyle Akarsu Kano Slalom Türkiye Kupası sona erdi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ödül töreninde yaptığı konuşmada yarışların Eski İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş anısına düzenlenmesinden dolayı onur duyduklarını söyledi.

 Merhum Kadir Topbaş’ın bu zor coğrafyadan çıkarak İstanbul gibi bir şehre 20 yıla yakın süre hizmet etmiş ve başarılı bir insan olarak Yusufeli insanın gönlünde taht kurmuş bir kişi olduğunu kaydetti.

Yarışları Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,  AK Parti Milletvekili Erkan Balta, Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı, Gençlik Spor Müdürü Mustafa Demir Kıran, sporcuların aileleri ve vatandaşlar izledi.