YEREL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 15:12   Güncelleme : 29-03-2021 15:12

AK Parti Kongrelerinin Faturasını Türkiye Ödeyecek

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Kanal Londra TV’de CHP İngiltere Birlik Başkanı Kazım Gül’ün sunduğu “İl Başkanları Konuşuyor” programına katıldı.

AK Parti Kongrelerinin Faturasını Türkiye Ödeyecek

Kanal Londra TV’nin Facebook üzerinden yayınladığı ve CHP İngiltere Birlik Başkanı Kazım Gül’ün sunduğu “İl Başkanları Konuşuyor” programına katılan CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber Artvin’de COVİD-19 salgınının son durumunu değerlendirdi.

Geçen yıl Mart ayında pandeminin ilan edilmesinin ardından Artvin’de neredeyse hiç vaka görülmediğini belirten Biber, “Artvin dışarıya göç veren bir il olduğu için Artvinlilerin birçoğu dışarıda. Geçen yaz ile beraber, Artvin'e gelişlerle beraber vakalarda da artış oldu. Düğünlerle beraber, cenazeler ile beraber artış oldu. Fakat bu Türkiye'deki genel düşme eğilimi ile beraber Artvin'de de düşme oldu. Sizlerin de uzaktan takip ettiğiniz gibi şu anda Türkiye'de bayağı bir yükseliş var. Bu yükseliş Artvin'de de kendini gösterdi” dedi.


‘3’üncü dalgadan korkuyoruz’
COVİD-19 salgınının Artvin'deki 10 günlük durumunu çıkardığını ve hemen hemen her gün otuzun üzerinde vaka çıktığını aktaran Başkan Biber, “Bu sayı bazen otuz beşi bazen kırkı buluyor. Fakat vakalarda bazı ilçelerimizde özellikle yükseldi ve Artvin'de bir pandemi hastanesi olarak Artvin Devlet Hastanesi var ve burada da yoğun bakım ünitesi dolu şu andaki duruma göre. Ölümler var. Yani pandemide sıkıntımız var, 3’üncü dalgadan korkuyoruz, bu mutant denen, yayılma hızı yüksek olan yeni virüs yayılmasından endişe ediyoruz” diyerek önceden alınan kısıtlamalarla vaka sayılarının düşüş gösterdiğini, bir iyileşmenin söz konusu olduğunu ve bu iyileşme ile birlikte kısıtlamaların nadiren de olsa kalktığını, kafelerin, lokantaların açıldığını, seyahat araçlarını bazı imkânların sunulduğunu ve bunun yapılmasının da gerekli olduğunu vurguladı.

‘Türkiye tamamen kızaracak’

Ak Parti İl Yönetimlerinin il il yaptıkları kongrelerin ardından özellikle Rize’de başlayan ve Trabzon, Giresun ve Samsun’da devam etmesinin ardından Türkiye’de ilk kızarmaların Karadeniz Bölgesi’nde başladığını belirten Başkan Biber, “Rize'den Samsuna kadar bu şekilde devam etti, arkasından başka illerde devreye girdi ve Türkiye'nin şu anda görüyoruz ki bu kongreler sonrasında Türkiye'nin çok büyük bir kesimi hemen hemen yüzde yetmişi kızarmış durumda ama öğle zannediyorum ki AK Parti'nin Ankara'da gerçekleştirdiği kurultaydan sonra tüm Türkiye'ye kızaracak ama burada bir şey var aynı iktidarın Sağlık Bakanı toplumu sürekli uyarırken maske mesafe kalabalıklardan uzak kalalım hatta baroların kongrelerini 300 rakamı ile sınırlarken cenazeleri 30 rakamı ile 25 rakamıyla sınırlarken birçok sınırlamalar getirilirken yani toplumla alay edilir gibi veya oraya katılan insanlar ki yalnız oraya katılan insanlar tehdit altında değil şu anda ki oradan Türkiye'ye yayılan insanlar vasıtasıyla Türkiye tehdit altında. Şu an bu virüsten dolayı Türkiye tehdit altına girmiş durumda bunu anlamak mümkün değil bugün genel başkanımız da ifade etti.

Akıl Tutulması
Ak Parti’nin yaptığı kongrelerde pandemi kurallarının hiçe sayılmasının bir akıl tutulması olduğunu belirten Biber, “Lebalep dolu kongreleriyle övünmek ve Türkiye'ye işte bir güç gösterisi gibi, yeni Şahlanış gibi göstermek şu pandemi döneminde 3-5 oy fazla alacağım diye toplumun bu şekilde tehlikeye atılması, tehlike ile karşı karşıya bırakılması anlaşılır gibi değil. Ben yaptım oldu diyor ne diyebiliriz ve bu Rize Kongresi'nden sonra Artvin'den de oraya katılımlar olmuştu ve Artvin'de bir anda COVİD-19 hastalarında bir artış oldu. Bu kadar açık, tabii ki toplumda buna uymayan insanlar da var ama ülkeyi yöneten iktidar bu konuda dikkatli davranmazsa sonuç böyle oluyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz de kongrelerimizi yaptık, Kurultayımızı yaptık ve çok dikkatli davrandık, seyirci yoktu, yalnız delegeler katıldı ve orada delegeler arasında bir koltuk boş bırakılarak oturduk. Bugün bakıyoruz ki AK Parti kongresinde delegeler de iç içe, ayrılma falan yok yan yana oturuyorlar, diğer yandan seyirci kısmında da aynı şekilde iç içe oturmalar mevcut, kaynaşıyorlar. Yani bu hoş bir şey değil” dedi ve Ak Parti’nin yaptığı kongrelerin Türkiye'ye faturasının çok ağır olacağını düşündüğünü ekledi.

Vatandaşın sağlığı her şeyden önemli

Biber konuşmasını “Biz şu ana kadar Artvin'de hem Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olarak, hem örgütümüz olarak, Belediye Başkanlarımız olarak buna çok dikkat ettik. Çünkü vatandaşlarımızın sağlığı her şeyden önemlidir” diyerek sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ