YEREL
Giriş Tarihi : 20-04-2022 13:32   Güncelleme : 20-04-2022 13:32

Ağaçları katledip suçu birbirlerine attılar

Ağaçları katledip suçu birbirlerine attılar

Arhavi’nin Aşağı hacılar Mahallesi Doğukent Sitesinde bahçesindeki 30 yıllık palmiye ağaçları manzarayı engellediği gerekçesiyle kesildi. Son ağacı kesilmekten kurtaran bina sakinleri savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ağaçların kesilmesine tepki gösteren apartman sakinleri, Arhavi Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacak. Bununla da yetinmeyen bina sakinleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER), Arhavi Belediyesi, Artvin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na şikâyet başvurusu yapacak.

"Babaannemden yadigar"

Büyük çoğunluğunda akrabalarının yaşadığı binanın sakinleri Burak Ergezen, Cemil Kambur, “Burası 30 yıllık bir aile apartmanıdır. 204 dairesi var. Yönetim olarak bir karar alınmış ama kimsenin haberi yok. Çoğunluğun onayı yok ağaçlarla ilgili. Diğer ağaçların kesilmemesi için müdahaleye bulunmaya çalıştık. Son Ağaçları kurtardık. Gerekli yerlere şikâyette bulunacağız. Bu ağaçlar bizim babaannelerimizin yadigarı, onların emeği var. Site sakinleri olarak üzüntülüyüz. Kesinlikle diğer palmiyelerin kesilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Site sakinlerinden Burak Atay süreci anlatarak 3 yöneticinin kendi kendilerine bir karar alarak kimseye sormadan, belediyeye ya da Orman Bölge Müdürlüğüne de haber vermeden ağaçları kestiklerini dile getirdi.

3-4 yönetici kendi kendilerine karar alıp uygulamış

Doğukent Sitesinin 8 bloktan oluştuğunu ve 204 dairesi bulunduğunu ifade eden Atay, “Arhavi’nin en eski sitelerinden bir tanesi, 600-700’e yakın kişi yaşıyor.Yaşları 70 üzeri olan 3-4 tane yönetici kendileri karar almışlar, 30-40 senelik palmiye ağaçlarını, çam ağaçlarını, çiçek açmış karayemiş ağaçları vardı,akasya ağaçları vardı bunların birçoğunu kesmişler. Olay pazartesi günü gerçekleştiğinden site sakinleri işlerinde olduğundan haberimiz yoktu. İşten çıkıp siteye gittik ki ağaçlarınçoğu kesilmiş. Kesilmeyenleride biz durdurduk.Bununla ilgili polisi aradık, sonra savcılığa intikal etti, dilekçe verdik.Orman Bölge Müdürlüğünden izin almışlar mı onu sorduk. Cimer'e yazdık, Orman Bölge Müdürlüğüne şikâyette bulunduk.Şu anda bekliyoruz, takipte kalıyoruz” dedi.

Türlü türlü bahane üretip suçu birbirlerine attılar

Atay konuşmasının devamında “Kesme sebepleri bir yerde kablo geçiyormuş, yeraltından kablolara zarar verir diye kesmişler. Diğer taraftakilerini niye kestiniz diye sorduğumuzda, manzarayı kapatıyor dendi.Çamların yıldırım çektiği öne sürüldü. Bu tür farklı sebeplere tutundular.Palmiye ağaçları duvarları çatlatıyor dendi. Ne belediyeye bilgi vermişler ne Orman Müdürlüğünün haberi var.Herhangi bir izinleri de yok.Kafalarına göre kesmişler.Tüm site sakinleri bu duruma tepki gösterdi. Ağaçların kesen yöneticilerle konuştuğumuzda da suçu birbirlerine attılar” ifadelerini kullandı.

Mala zarar suçu var

Konu ile ilgilenen Avukat Sezer Çakmak ise hukuki süreç ile ilgili bilgi vererek şu ifadelere yer verdi:

“Kat Mülkiyeti Kanunu M. 30 gereği; 'Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanır ve oy çokluğuyla karar verir. Yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç onbeş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt çoğunluğudur.’ şeklinde olup şüpheliler, kat maliklerin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla alınmış bir karar bulunmaksızın keyfi bir şekilde sitedeki ağaçları kesmeleri site sakinlerine manevi bakımdan zarar vermiştir.

TCK M. 151 gereği 'Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır’ olup;

Hukuka uygun bir şekilde alınmış karar bulunmaksızın gerçekleştirilen site içerisindeki ağaçların kesimi mala zarar verme suçunu oluşturmaktadır.”