Yerel
Giriş Tarihi : 09-09-2022 13:14

AFGAD’DAN İnegöl Şavşat Evine Ziyaret

AFGAD’DAN İnegöl Şavşat Evine Ziyaret

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Bursa İnegöl Şavşatlılar Derneği’ni ziyaret etti.

Artvin Faal Gazeteciler Derneği(AFGAD) Onursal Başkanı Turan Şentürk, Dernek Genel Sekreteri ve sözcüsü Sami Özçelik, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Aydın İnegöl Şavşatlılar Derneği ve Şavşat Evini ziyaret etti.

İnegöl Şavşatlılar Derneği Başkanı ve aynı zamanda İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın, Dernek Genel Sekreteri Ahmet Bilen ve Dernek Mali Sekreteri Murat Aydın, Dernek Kurucu Başkanı Hasan Özcan Artvin’den gelen gazetecileri Şavşat evinde ağırladı, ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirerek teşekkür etti.

Başkan Aydın, AFGAD’a Dernek ve Şavşat Evi ile ilgiliİnegöl Şavşatlılar Derneği ile ilgili Bilgin verdi, İnegöl Şavşatevi’nin çok özel bir yapı olduğuna vurgu yaptı. Memleket sevdasının bu eseri ortaya çıkardığını belirten Başkan Aydın,“Öncelikle doğduğumuz kent Artvin’imizden, doyduğumuz, yaşamımızı sürdürdüğü güzel şehir İnegöl’ümüze hoş geldiniz. Sizlere derneğimiz ve Şavşat evimizle ilgili bilgi vermek isterim; Bursa-İnegöl/ Şavşatlılar Derneği, Artvin/Şavşat kültürünü yaşatmak burada birlik beraberlik ve dayanışma içinde yaşamamızın ve kültürümüzün ortak adresi olmuştur.

Sadece İnegöl’de 20 bini aşkın Artvinli yaşıyor. Biz, burada yaşayan Artvinlilerin ortak buluşma alanı oluşturabilmek adına derneğimize güzel bir hizmet binası kazandırmak için kollarımızı sıvadık.

2019 yılında temelini attığımız İnegöl Artvin Şavşat Kültür Evi İnegöl Artvin Şavşat Kültür Evi bizim derneğimizin İnegöl’e hediyesidir. Bu binanın yapımında İnegöl’ün her kesiminden katkılar aldık. Binamızın yapımında destek ve katkılarını esirgemeyen Cumhurbaşkanı başdanışmanı Artvin Eski Milletvekili Sayın İsrafil Kışla’ya,İnegöl Belediye Başkanımıza, bu binanın yapımında katkısı olan emeği geçen burada adlarını sayamadığım tüm dostlarımıza gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

İnegöl Artvin Şavşat Kültür Evi’nin her kesime açık olduğunu belirten Durmuş Aydın “Bu binada folklor tiyatro eğitim, halk eğitim ile ortak çalışma her kesime açık çalışmalar olacak.

Bu binayı sadece Artvinliler değil, çok kıymetli Artvin ve Artvinlilerin dostu İnegöllüler olarak hep beraber kullanacağız İnegöl Şavşat evi henüz çok yeni bir sosyal tesistir. Memleketten Gelip bizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AFGAD Onursal Başkanı Turan Şentürk, İnegöl Şavşatlılar Derneği’ne teşekkür ederek; “Bizim de dernek olarak Üyesi olduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından Tekirdağ’da yapılan 67. Başkanlar konseyine katıldık. Dönüşte zamanımız ölçüsünde hemşehrilerimizi ziyaret etmek istedik.

Gazeteci arkadaşımız Nurbay Usta İnegöl’deki Şavşat evini mutlaka görün, Dernek Başkanı ile tanışın. önerisinde bulundu. İnegöl’ün Kaymakamı Artvinli, belediye başkanı Artvin’de belediye başkan yardımcısı da Artvinli olunca bu kusurlu zamanda ziyaret rotamızı İnegöl’e çevirdik.Bırsa’da nüfus olarak  5 Artvin genel nüfusu kadar Artvinli yaşıyor.  Çok ziyaret edilecek dostlarımız vardı ama zaman sıkıntımız nedeniyle uğrayamadık. Onlardan özür diliyorum.  Şavşatevi muhteşem olmuş. Bir an kendimizi Artvin’de sandık.

Aynı zamanda İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı da olan Şavşatlılar Dernek Başkanı Durmuş Aydın’a, yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Bilen, Murat Aydın’a gönülden teşekkür ederim. Bursa’ya neden “Burtvin” denildiğini Bursa’ya geldiğinizde daha iyi anlıyorsunuz”dedi.

Zülfiye AKSU

AdminAdmin