YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 10:39   Güncelleme : 20-05-2021 10:39

AFGAD 9 YAŞINDA

Artvin Faal Gazeteciler Derneği kuruluşunun 9’uncu yıldönümünü Milli İrade Meydanı’nda bulunan Atatürk büstüne çelenk koyarak kutladı.

AFGAD 9 YAŞINDA

Milli İrade Meydanı’nda bir araya gelen Artvin Faal Gazeteciler Derneği üyeleri dernek kuruluşunun 9’uncu yıldönümü nedeniyle Milli İrade Meydanında bulunan Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Program esnasında Dernek Başkanı Sami Özçelik yaptığı basın açıklamasında 19 Mayıs gününün hem Türk tarihi için hem de kendileri için çok önemli olduğunu açıkladı.

“Bugün burada bizler 2 bayramı birden kutluyoruz. Bir tanesi  ve en önemlisi Atatürk’ün silah arkadaşları ile birlikte 102 yıl Önce Samsun’a çıkarak yaktığı bağımsızlık bayramı olan 19 Mayıs 1919 meşalesidir. Diğeri ise Artvin Faal Gazeteciler Derneği(AFGAD) ın kuruluşunun 9. Yılını kutluyoruz” diyen Sami Özçelik, 1914-18 yılları arasında 4 yıl süren  1. Dünya savaşı sonrası Almanya ile birlikte savaşı kaybeden  ittifak devletleri arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun da olduğunu,  emperyalist, sömürgeci İtilaf devletlerinin Anadolu’yu aralarında bölüşmüş ve işgal ettiklerimi belirtti.

Çanakkale’den 18 Mart 1915 yılında geçemeyenlerin, 30 Ekim 1918 Saray ile İtilaf Devletleri arasında yapılan Mondros teslimiyet anlaşması sonrası elini kolunu sallaya sallaya İstanbul Boğazını geçerek Sarayın karşısında demirlediklerini açıklayan Özçelik,” Mondros Ateşkes Antlaşması toplam 25 maddeden oluşmuştur. Antlaşma Osman Devleti'nin etki alanını kısıtlamıştır. Yer alan hükümler gereğince Osmanlı İmparatorluğu fiilen yok sayılmış, geriye tamamen savunmasız bir Anadolu kalmıştır Mondros Ateşkes Antlaşması barış antlaşması değil bir işgal planı olarak nitelendirilebilir. 3 maddesi 25 maddenin özetidir aslında” dedi ve ifade ettiği 3 maddeyi sıraladı:

“1)Çanakkale ve İstanbul boğazlarının açılması ile Karadeniz istihkâmlarının itilaf devletleri tarafınca işgali sağlanacaktır.

5) Hudutların korunması ile iç asayişin temini haricinde Osmanlı ordusu derhal terhis edilecektir.

7) İtilaf devletleri güvenliklerini tehdit edecek bir durum ortaya çıkarsa herhangi bir stratejik noktayı işgal edebilecektir.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan tam 103 sene önce 13 Kasım 1918’de Adana’dan İstanbul’a geldiğini, Mondros Teslimiyet Anlaşmasını tanımadığını, İskenderun’u işgal etmek isteyen Fransız ve İngilizlere “Ateş” emri verdiğini söyleyen Özçelik, “Sadrazam ve Saray ile “telgraf savaşı” yapmış, Mondros’un aldatıcı hükümlerinin ülkenin işgaline yol açacağını söylemişti. Hatta bu gidişle Osmanlı hükümetini de Britanya’nın belirleyeceğini vurgulamıştı. Saray ve sadrazam panikledi. Hemen Yıldırım Orduları Grubu’nu dağıttılar. Mustafa Kemal’i görevden aldılar. Derhal İstanbul’a çağırdılar. Mustafa Kemal 13 Kasım 1918’de trenle Haydarpaşa’ya geldi… Aynı gün 61 parça düşman gemisi İstanbul’u işgal etti. Boğaz’ın lacivert sularına kara bir kâbus gibi çöktüler. Onların geçişini Haydarpaşa’da bekleyen Mustafa Kemal, ancak öğleden sonra ‘Kartal’ istimbotu ile Galata’ya geçebildi. Yaveri Cevat Abbas ile birlikte ‘Kartal’ istimbotunda zırhlıların arasından geçerken Mustafa Kemal gemilere bakıp o tarihi sözünü haykırdı. ‘Geldikleri gibi giderler’ dedi. Mustafa Kemal O zaman 37 yaşında Tümgeneralliğe yükselmiş genç bir subaydır. (Ve bu rütbedeyken 8 Temmuz 1919 yılında askerlikten istifa etti.) Cevat Abbas bu tarihi sözü anılarında tarihe kaydetti. Bu sözün altında Mustafa Kemal’in milli mücadele azmi, kararlılığı ve cesareti yatıyordu” dedi.

Bu sözün altında bu toprakları çiğnetmemek için Çanakkale’de, bütün cephelerde toprağa düşen on binlerce şehidin kanı ve ahının olduğunu, bu sözü söyledikten 6 ay 6 gün sonra 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktığını ve Kurtuluş Savaşını başlattığını açıklayan Özçelik, “ Şimdi biz gazetecileri yakından ilgilendiren bölüme geçelim.  Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) 19 Mayıs 2012 yılında kuruldu.  Kuruluş felsefesinde Mustafa Kemal’in Hâkimiyeti Milliye gazetesinin anlayışı vardır. Kurucu Başkanlığını Yaşar Kars’ın yaptığı AFGAD, bugün 9. Yaşını kutlamaktadır. Kurucu başkan Gazeteci Yaşar Kars’tan sonra İsmet Başar başkanlık yapmış ve ardından 3. Başkan olarak Gazeteci Turan Şentürk başkanlığını yapmaktadır.  Gerçekten çok zor bir dönemdeyiz. Gerek gazeteciliğin giderek zorlaşması, gerek pandemi, gerekse mesleki zorluklar gazetecileri yormaktadır. Ancak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı verdiği dönemde bile gazete çıkarmış olması gerçekten hepimizin dikkatini çekmeye yetiyor. Bu vesileyle 15 Mayıs 1919 yılında Kurtuluş Savaşının ilk kurşununu düşmanın alnına sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i gerçek adıyla Osman Nevres’i rahmetle anıyorum” diyerek Atatürk’ün Samsun’a çıktıktan 11 Ay sonra Anadolu Ajansını kurduğunu ve Anadolu Ajansı’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmî haber ajansı olduğunu beyan etti.

Anadolu Ajansı’nın Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki haberleri duyurmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi tarafından 6 Nisan 1920'de Ankara'da kurulduğunu lakin bugün Anadolu Ajansı kurucusuna ve habercilik anlayışıyla o günlerine hasret olduğunu ve Atatürk’ün Anadolu Ajansı ile birlikte aynı anda gazete kurulduğunu belirten Özçelik, “Hâkimiyet-i Milliye, Sivas Kongresi’nden sonra millî mücadele hareketinin yayın organı olarak Heyet-i Temsiliye’nin gözetiminde Sivas’ta çıkarılan İrade-i Milliye’nin devamıydı. Kurtuluş Savaşı sırasında başkanlığını Mustafa Kemal Paşa’nın yaptığı Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi’nin yayın organı olarak yayın hayatına devam etti. İrade-i Milliye adı Hâkimiyet-i Milliye’ye dönüşerek,10 Ocak 1920’den itibaren Ankara’da yayın hayatını sürdürdü” dedi.

Başlangıçta haftada 2 gün ve 4 sayfalık olarak çıktığını, 57 x 82 boyutlu kâğıdın ikiye katlanışı ile 4 sütun üzerinden yayına hazırlandığını belirten Özçelik, “Gazete, 47. sayıdan sonra 18 Temmuz 1920’den itibaren haftada üç gün yayımlanmaya başladı ama yetersizlikler yüzünden 6 Eylül 1920 – 30 Ekim 1920 arasında yine haftada iki gün yayınlanmak durumunda kaldı. Gazetenin ilk sayısı 1200-1500 adet basıldı. Millî mücadelenin durumu hakkında halkı ve dış dünyayı bilgilendirip, millî mücadele lehinde propaganda yaptı. Millî Mücadele döneminin başlıca haber kaynağıydı” dedi.

Dernek Başkan Yardımcısı Sami Özçelik konuşmasını, “Mustafa Kemal Paşa da köşe yazarları arasındaydı. Bu iki bayramı pandemi kurallarına dikkat ederek kutlamanın onurunu yaşıyoruz.  19 Mayıs’ta kurtuluş ve tam bağımsızlık meşalesi yakan Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.  Ulu Önder Mustafa Kemal’in iki sözü ile bitirmek istiyorum. Gençlere hitaben, “Cumhuriyeti biz kurduk. Onu koruyacak ve yüceltecek olan sizlersiniz. ‘Benim Naçiz Vücudum elbet birgün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” ifadeleriyle sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş