YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2022 12:10   Güncelleme : 20-05-2022 12:10

AFGAD 10. Yılında

AFGAD 10. Yılında

Artvin Faal Gazeteciler Derneği kuruluşunun 10’uncu yılında çelenk töreni düzenledi.

AFGAD kuruluşunun 10’uncu yılında Valilik önünde bulunan Atatürk büstüne çelenk koyma töreni düzenledi. Törende konuşma yapan Dernek Başkanı Yaşar Kars, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın İşgal devletlerini kızdırmamak gerektiğini kabullenmiş o günkü saray anlayışı ile cehalete ve ezilmişliğe karşı atılan da bir adım olduğuna değinerek “Biz de bu yüzden Derneğimizi 10 yıl önce bugün kurduk” dedi.

Kars açıklamasının devamında “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çıkış noktalarından biri olan 19 Mayıs’ı kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. (Aynı zamanda Derneğimizin kuruluşunun 10 yılını kutlamanın da kıvancını sizlerle ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.)

19 Mayıs, kurtuluşa ve Cumhuriyete giden yolda atılan ilk adımın tarihidir.

Bu tarih, sadece 7 düvele karşı verilmiş mücadeleye karşı atılan ilk adım değildir. Aynı zamanda yenilgiyi kabul etmiş, bağımsızlığını yitirmiş,direnmenin yararsız ve akıl dışı olduğunu; İşgal devletlerini kızdırmamak gerektiğini kabullenmiş o günkü saray anlayışı ile cehalete ve ezilmişliğe karşı atılan da bir adımdır.

Mustafa Kemal Paşa, attığı bu adım ile kararlılığını 1927'de söylevini verirken şöyle dile getirmiştir; ‘Baylar, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da Ulus egemenliğine dayanan kısıtsız ve koşulsuz bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak... Temel ilke, Türk Ulus’unun onurlu, şerefli bir Ulus olarak yaşamasıdır. Böyle bir Ulus, tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. Öyle ise- Ya Bağımsızlık Ya Ölüm!’

İşte bu kararlılık neticesinde ‘Türk Milleti’ onu bağrına basmış, ‘Emperyalizme ve iş birlikçilerine karşı başlattığı bu onurlu savaşta, çok büyük bedellerle ve fedakârlıklarla vatanını işgalden kurtarmıştır.’Bu anlamda bedel ödeyen atalarımızı, rahmetle ve şükranla bir kez daha yâd ediyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün bu ülkeyi gençlere emanet etti. Gençliğe hitabeyi unutmayın!

Sizler ve bizler çok iyi bilmeliyiz ki;Gençliğe Hitabe duvarlara asılanbir süs değildir.Geçmişte ödenen bedeller tekrar ödenmesin diye yazılmış bir ikazdır. Bir erken uyarı sistemidir!Günümüzde hala daha ‘Keşke Yunan kazansaydı’ diyenlerin, Sevr Antlaşmasını bu Millete kabul ettirmeye çabalayanların var olduğunu, ne yazık ki itibar gördüğünü de görelim ve görelim ve unutmayalım.

Bizler bunu unutturmamak için buradayız. Bunu unutturmamak için biz bu derneği 19 Mayıs’ta kurduk. Ve 102 yıl önceki Sevr’i aklımızdan hiç çıkarmadık.

Değerli gençler lütfen durup ve düşünün! Yıl 1923; hiçbir şeyimiz yokken neler yapmışız! Yıl 2022; her şeyimiz varken neler yapamıyoruz!

Sevgili gençler, günümüz dünyası o kadar hızlı ve gelişime açık ki, gün geçmiyor yeni bir buluş açıklanmasın. İşin farkında olan ülkeler, büyük bir yarış ve rekabet içerisinde. Ekonomik koşullar her geçen gün zorlaşıyor, Bugün gelinen noktada artık insanlar evinden, ofisinden, dünyanın öteki ucundaki bir firmaya iş yapabiliyor. İnternet bu gelişmelerde çok önemli bir aktör konumunda…

Günümüzde; hafıza artırma ve onarım uzmanlığı,organ imalatçısı-tasarımcılığı; siber polis ve terör uzmanlığı,iklim koordinatörü ve düzenleyicisi,duygu tasarımcılığı,robot tamircileri ve robot işçi ajansı,rüya gerçekleştiriciler,bilgi madenciliği,robotik sorunlar avukatlığı,yapay zekâ pazarlamacılığı gibi geleceğin yeni mesleklerinden bahsediliyor. Dikey çiftçiler (Gökdelen Çiftçileri) gibi meslekler, çokta uzakta olmayan bir zaman diliminde oluşacak iş kolları arasında olacak.

İçinde bulunduğumuz dönemde üzerinde düşünmemiz gereken sorunların ilki sürdürülebilir yaşam. Diğer iki sorun ise “Teknolojilerin getireceği işsizlik tehlikesi” ve “Gelir dağılımındaki korkunç bozulma’dır.Bunun farkında olunuz!

Biz diyoruz ki; Gelecek,bağnazlığı, yobazlığı, medreseleri destekleyerek tasarlanamaz.  Günümüzde her Türk genci dünya insanı olması için eğitilmeli ve yetiştirilmelidir. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Tam bağımsızlık, ancak bu şekilde tesis edilebilir.

Gençler!Bağnazlığı, her türlü yobazlığı, dogmaları, elinizin tersiyle itin. Dünyayı takip edin. Mutlaka ve mutlaka en az bir yabancı dil öğrenin ve çok okuyun.Kindar nesil değil, ilimdar nesil olun.21. Yüz yılın çok zor şartlarında kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı hepimize kutlu olsun” dedi.

Dilan Şahinbaş