YEREL
Giriş Tarihi : 29-07-2021 09:56   Güncelleme : 29-07-2021 09:56

ADOKOP’TAN AÇIKLAMA

Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) Arhavi’de yaşanan sel felaketinin ardından açıklama yaptı.

ADOKOP’TAN AÇIKLAMA

DİLAN ŞAHİNBAŞ

ADOKOP sözcüsü Hasan Sıtkı Özkazanç’ın yaptığı açıklamada Arhavi’de sel sonrası başlatılan çalışmaların sağlıklı yürümediği, Karayolları adına özel bir firmanın çalışma yaptığı çalışmalarda ciddi koordinasyonsuzlukların olduğunu vurguladı.

Arhavi’de vuran sel sonrasında sahaya bir sürü iş makinesinin yığılmasına karşın, kurumlar arasında koordinasyonsuzluk olması nedeniyle çalışmaların yeterli hızda olmasının engellendiğini belirten Özkazanç, “Devlet Su İşleri makineleri derenin bentleri yıkarak şehir’e su basan noktasında çalışarak, oluşacak yeni yağışlarda benzer bir su baskınını engellemeye çalışıyor. Arhavi deresinin batı yönünde bulunan Arhavi -Kavak yolundaki çalışmaların karayolları adına bir özel firma yürütüyor. Bu kesimde 3 noktada dere yolu ve yolun üzerine oturduğu taşkın koruma bendini almasına karşın, bu 3 noktadan sadece 2’sinde ve çok yavaş bir tempo ile çalışmalar yürütülüyor. Sanayi sitesinin hemen güneyinde derenin yolu aldığı noktada sadece bir iş makinesi ile yolu oluşturmak için dolgu yapılıyor” dedi.

Dolgu malzemesinin 14 km uzaktan Hopa’dan kamyonlar ile taşındığını söyleyen Özkazanç, “Oysa hemen bu alanın yakınında derede DSİ iş makineleri tarafından dereden malzeme çıkarılıyor ve bu malzeme 200 metre yakınındaki bu alanda karayolu dolgusu için kullanılabilecek iken, özel firma Hopa’dan malzeme taşıyor. Bölgede meteorolojik tahminlere göre Salı günü 200 kg ı bulabilecek bir yağış beklentisi var. Eğer bu beklenti gerçekleşir ise Arhavi-Kavak yolundaki üç ayrı noktada oluşan zayıf noktalarda oluşacak taşmalar ile sanayi sitesinin, OF Çay fabrikasının, Ertuğrul Kurdoğlu Bölge okulunun sel altında kalması ve çok büyük maddi zararların oluşma riski var. Buna rağmen karayolunu yenileme ve taşkın bendini yol ile birlikte oluşturma işi sanki taşkın koruma işinden başka bir iş imiş gibi, karayolu ayrı çalışıyor. DSİ ayrı çalışıyor” diyerek Arhavi Kavak yolunda, Nero Köpek Bakım Evi noktasındaki yolun tamamen tahrip olduğunu ve dereyi herhangi bir yağışta dizginleyecek hiçbir bendin olmadığını, şu ana kadar hiçbir çalışmanın yapılmadığını ifade etti.