YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 17:50   Güncelleme : 05-04-2022 17:50

Adalet Bekliyorlar

Adalet Bekliyorlar

Çamlık Mahallesi’nde 3.5 yıl önce bir yurt inşaatının temel kazısı nedeniyle oturdukları evlerde çatlaklar oluşarak evlerini tahliye etmek zorunda kalan 12 aile mağduriyetlerin giderilmesini istiyor.

Endüstri Meslek Lisesi arkasında 2018’de yapımına başlanan yurt inşaatı esnasında yapılan kazılar nedeniyle bölgede bulunan bitişik iki binada zemindeki kaymaya bağlı olarak çatlaklar ve hasar oluştu.

Ev sahipleri evlerin oturulabilecek durumda olup olmadığının tespit edilmesi ve zararın giderilmesi konuyu yargıya taşıdı.

Konunun yargıya taşınmasıyla bilirkişi heyetince bölgede keşif yapılarak evlerin oturulamayacak durumda olduğunu belirlendi.

Bilirkişi raporu üzerine da mühürlenen evler boşaltıldı.

Yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle, mağduriyet yaşayan ve hiçbir şekilde maddi destek almayan vatandaşlar duruma isyan ederek bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Davacı Avukatı Fatih Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, 2018 yılında yurt yapımı esansında duvar sokulması sonrası fore kazık çakılmadığından zeminde kaymalar yaşandığını söyledi.

Çelik, “Zemindeki kaymalar nedeniyle binada çatlar meydana geliyor.  Müvekkiller bize gelince hemen dava açtık. Dedik ki hemen bilirkişi keşif yapsın evin oturulabilir durumu var mı tespit edilsin. Buna göre gerekli önemler alınarak azara giderilsin. İki üç gün sonra keşif yapıldı. Evde çatlarlar var. Bu evde oturulamaz raporu düzenlediler. Ama dediler ki yurt inşaatı ile bu çatlakların hiçbir alakası yoktur. Akla zarar bir rapor düzenlendi. Biz KTÜ’den üç akademisyeni çağırdık. 18 sayfalık teknik bir rapor düzenlediler. Bu raporu mahkemeye sunduk. Sonra mahkeme yeniden bir keşif yaptırdı. Bu heyet dedi ki bu evdeki çatlağın sebebi yurt inşaatıdır. Raporda hasarların davalıların yaptıkları yurt inşaatının temel kazılarından kaynaklığı görülmektedir. Çatlağa inşaatın sebep olduğu bilimsel raporlarda yer aldı. Raporda deniyor ki zararın durumu şudur. “İki bloktan hastaneye taraf olan 4 katlı kısım kesin olarak oturulamaz. Diğer taraftaki 8 dairelik kısmın ise akıbeti bilinmemektedir. Bu blokta kolonlarda çatlama yok ama zeminde nasıl bir tahribat olduğu, nasıl bir kaymanın olduğunu ve bu kaymanın devam edip etmediğini anlamız gerekiyor. Bundan dolayı da 8 daire ile ilgili kesinlikle oturulamaz raporu verileniz diyemiyoruz” dedi.

Sürecin uzadığını dile getiren Çelik “Süreç 2018’de başladı. 4 yıldır devam ediyor. 2020 yılından beri 8 dairenin oturulup olup olmadığını tespit etmek için uğraşıyoruz. Bilirkişi zemin hareketlerinin devam edip etmediğinin tespit edilmesi gerektiğini söylüyor. Biz şuan bu ev 4 büyüklüğündeki bir depreme dayanır mı dayanmaz mı bunun kararının verilmesin peşindeyiz. Bu süreç uzuyor. Çatlaklar gittikçe büyüdü.30 santimetrelik çatlaklar var. Diğer binada çatlaklar olmasa da zemindeki hasarın tespiti önemli. Süreç hantal ilerliyor” diye konuştu.

Mağduriyet yaşayan vatandaşlardan Nesan Kantar, “2018 yılı yaz aylarında evimizi boşaltmak zorunda kaldık. 4 sene oldu. Evimizin önünde kocaman bir yurt yapmak için inşaata başladılar, evlerimiz çatladı. 4 sene içinde kocaman yurdu diktiler ama bizim evlerimiz öylece duruyor. Benim hiçbir şeye ihtiyacım yok, 4 tane çocuğum var. Ne açım ne açıktayım ama enayi olmam hiçbir zaman. Kendime ait evim var, 4 yıldır bomboş duruyor, kapılar mühürlü. Ben kirada oturuyorum, emekli maaşıyla geçiniyorum ve 1 buçuk bin lira kira ödüyorum.

Evet benim ihtiyacım yok ama neden bizim binamız için henüz çözüm bulunamadı? Sebebi nedir bunun?  Bizi enayi yerine koymasınlar. Bize 4 yıldır bir kira desteği de sunulmadı. Ben evimi istiyorum. Eğer bu evler yeniden yapılmayacaksa mühürü açsınlar. Ya kiraya verelim ya da biz oturalım. O dönem yetkililer evleri boşaltmamızdan 1 ay sonra kira ödemesi yapacaklarını belirtmişti. 4 yıl oldu kira vs verilmedi. Ya kiramızı versinler ya evimizi yapsınlar” ifadelerini kullandı.

Mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen ev sahibi Süleyman Altıntaş ise “Bu binalar 1995 yılında yapılmış. Ben de ev sahibi olarak 17 sene oturdum bu binada. Ben evden çıkmıştım. Komşularım bana evler oynadı haberiniz var mı diye sordular, gelip baktığımda mahkemeye verilmişti zaten, bizden 3 buçuk bin lira ödeme aldılar o dönemde mahkeme giderleri için. 2018 yılında oturulamaz kararının ardından 15 gün içinde boşaltma kararı verilmişti, herkes evini boşalttı. Belediye gelip mühürledi. Mahkeme devam ediyor. Sürekli erteleme oluyor. Mahkemeye gide gele 4 yılı geçirdik. Yurt inşaatı esnasında herhangi bir fore kazık çalışması yapılmadığından ve var olan duvarın yıkılmasından kaynaklı sadece bizim binamız çatlamadı. Yolda da kayma meydana geldi. Ama bir şekilde yolu yaptılar. Yolu sağlamlaştırdılar. Yurt inşaatını bitirdiler ama bizim binamız için bir çalışma yapmadılar. 4 yıldır mağdur ediliyoruz” dedi.

Semiye Demir, 9 buçuk yıl boyunca Evrenkent Sitesi A blokta bulunan dükkânda terzi olarak hayatını sürdürdüğünü belirterek “Benim bir terzi dükkanım vardı burada kiracıydım. 9 buçuk yıl boyunca bu dükkânda çalıştım. Müşterilerim vardı, dükkân değişikliği yapıp buradan taşınınca tüm müşterilerimi kaybettim. Mağduriyetimin boyutunu anlatamam. Temmuz’un 31’inde benim bu dükkândan çıkmamın üstünden tam 4 yıl geçmiş olacak. 4 yıldır bir türlü bu bina ile ilgili bir çözüm gerçekleştirilemedi. Bir an önce bu durumun çözülmesini ve eski yerimize gelmeyi istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Mağduriyet yaşayan vatandaşlardan bir diğer ise Nevin Özarslan. Özarslan inşaat nedeni ile ilk çatlamanın kendi evinde başladığını anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Binanın hastaneye doğru olan tarafının en üst katında oturuyordum. Yurdun inşaatı nedeni ile binada ilk önce benim evimde çatlamalar gerçekleşti. Binamız mühürlü olduğu için 4 sene içinde ne oldu evde bilmiyoruz. 13 metre aşağı doğru eşildi yurdun inşaatında ve fore kazık çalışması yapılmadı. Hiçbir önlem alınmadı. Git gide açılıyordu çatlaklar. 4 yıldır kirada oturuyoruz, kiralarımız karşılanmıyor. Bizim tarafa kesinlikle oturulamaz kararı verildi bilirkişi tarafından. Şu an mahkeme bitişik binamızın durumunu çözemiyor. Bu yüzden devamlı erteleniyor. Bir arkadaşımız burada daire aldı 9 ay oturdu ve evini boşaltmak zorunda kaldı ama halen daha oturamadığı, kiraya veremediği, mühürlü dairesinin kredisini ödüyor.”

Dilan Şahinbaş