Yerel
Giriş Tarihi : 04-10-2022 14:01

AÇÜ’lü Öğrenciler: “Barınamıyoruz ve Ulaşım Pahalı”

AÇÜ’lü Öğrenciler: “Barınamıyoruz ve Ulaşım Pahalı”

AÇÜ (Artvin Çoruh Üniversitesi) yeni eğitim dönemine başlamasıyla öğrenciler Artvin’e gelmeye başladı. Öğrenciler, Barınma ve ulaşım konusunda dert yanıyor.

AÇÜ’de toplam öğrenci sayısı 13 bin 87 olmasına rağmen Artvin’de KYK yurt kapasitesi sadece 5 bin 87. KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler, özel yurtlara ya da evlere yöneliyor. Kiralık ev bulmakta zorlanan öğrenciler, uygun fiyata ev bulamıyor. Özel yurt ücretleri ise ortalama 2 bin lira civarında. Barınma konusu haricinde ulaşımın çok pahalı olduğunu belirten öğrenciler bir an önce bunun çözüme ulaşmasını istiyorlar. 

Ailesi Yusufeli’nde olan Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümü birinci sınıf öğrencisi Emir Genç, üniversite öğrencilerin, Artvin’de doğalgazlı ve eşyalı bir eve çıkmasının çok zor olduğunu belirterek “Yeterli yurt kapasitesi yok. Evde yok. Özel yurtlar çok pahalı 2 bin 2 bin 500 lira ile başlıyor. KYK yurdu çıkmıyor ve ev bulamıyor öğrenci. Ben kirada kalıyorum ailem Yusufeli’de. Evim doğalgazlı ve kaloriferli değil öyle eve çıkmak için maddi durumum yok. O yüzden sobalı bir evde kalıyorum. Eşyaları yavaş yavaş hallediyorum. Evim okula uzak. Bu şartlarda ancak uyguna bir ev bulabildim evin kirası 700 lira. Bakın eşyalı, doğalgazlı normal bir ev tutmaya kalksam kiralar ev sahipleri 4 bin lira 5 bin lira bir kira bedeli söylüyor. Ben bu kirayı nasıl ödeyebilirim” ifadelerini kullanarak üniversite öğrencilerinin ciddi bir şekilde barınma sorunu olduğunu vurguladı.

Günde dört ulaşım aracı değiştirdiğini ve 22 lira ödediğini söyleyen Genç “Ben Seyitler’de okuyorum. Sınıf arkadaşımda Seyitler’de okuyor yurdu İskebe’de. Durum böyle olunca arkadaşım derse gidip gelmek için toplam 4 dolmuş kullanıyor. Toplamda 22 lira sadece ulaşıma veriyor. Bir öğrenci için 22 lirayı ulaşıma vermesi çok fazla. Bunun haricinde evin faturaları var, eşyaları yavaş yavaş tamamlıyorum onun masrafları var, yemesi içmesi var. Bir poğaça olmuş 5 lira, bir çay olmuş 7-8 lira. Üniversite yemekhane ücreti 6 lira ben uygun buluyorum bu ücreti. Yemek ücretleri pahalı ama ulaşıma verdiğimiz ücret çok yüksek günlük harcadığımız paranın yarısını ulaşıma harcıyoruz. Zaten sadece 22 lira ulaşıma veriyoruz. Yemesi içmesi derken 60-70 lira oluyor en az. Durum böyle olunca  mecbur çalışmak zorunda kalıyorum. Derslerden sonra kuryelik yapıyorum” ifadelerini kullanarak okumak için mecbur çalışmak zorunda olduğunu belirtti.

Artvin’de parası olmayan bir öğrencinin sosyallemeyeceğini iddia eden genç “Artvin’de paran yoksa gezemezsin, paran varsa gezebilirsin. Tiyatro, sinema gibi şeyler yok malesef. Buraya dışarıdan gelen öğrenciler Karagöl’e gitmek istiyor ama gidemiyorlar. Buradan Karagöl’e gitmek için ya arabanın olması lazım ya da turla gitmen gerekiyor ve Tur ise 185 lira. Durum böyle olunca durumu iyi olmayan bir öğrenci Artvin’de gezemiyor ne yazık ki. Bir de Artvin’de bir yerde garson olarak çalışmaya kalksan Saati 11-12 lira ama çay 8 lira bu yanlış bir şey. Artvin’de esnafların geneli öğrencilere para olarak bakıyor” ifadelerini kullandı. 

Artvin’e Üniversite okumaya gelen Van’lı Yasin Çelikyiğit, ilk geldiği zamanlar KYK yurdu çıkmadığı için cemaat yurduna gitmek zorunda kaldığını anlatarak “Artvin’e geldiğimde barınma konusunda çok zorluk yaşadım. Kiralık ev ve özel yurt bulmakta çok zorlandım. Eve çıkmak için imkanım yoktu. O yüzden KYK yurduna başvurdum ve çıkmadı. KYK yurdu çıkmayınca ve eve çıkmaya maddi koşulum el vermediği için cemaat yurtlarına gitmek zorunda kaldım. İnsan çaresiz kaldığı zaman istemediği yerlere başvurabilir. Bir ay sonra KYK yurdu çıktı ve İskebe’deydi. Benim kadar şanslı olmayan çok öğrenci var. Artvin Çoruh Üniversitesini kazanıp kalacak yer bulamayıp okulu dondurup gidenler vardı. O yüzden KYK yurdu çıkan öğrenciler çok şanslı. Ben bu sene eve çıkmak istedim ama çok zor buldum evi. Çevremde iyi insanlar sayesinde eve çıkabildim. Arkadaşlarım çoğu bir hafta öncesinden gelmesine rağmen hala daha ev bulamadı. Bense 2+1 sobalı bir ev bulabildim. bu evin kirası bin lira. Bin liraya ancak böyle bir eve çıkabilirsiniz zaten Artvin’de. Evi bulmakta bitmiyor bu iş ama eşyasıdır, aboneliktir belimizi çok büktü. Biz öğrenciyiz ve şu anki iktidar yüzünden ailelerimiz ve öğrenciler olarak zor durumda kalıyoruz. Çocuğunu okutmak isteyen insanlar maddi koşullar nedeniyle üniversiteye yollamakta ya çok zorlanıyor ya da gönderemiyor. Ben ev ararken evlerin kirası çok pahalıydı 2+1 doğalgazlı evler 2 bin 500 lirayla başlıyor” ifadelerini kullanarak kalacak yer bulamayıp okulunu donduran öğrencilerin olduğunu vurguladı. 

Paramedik bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Çelikyiğit “Geçen sene ben KYK yurdunda kalırken yurtta kahvaltı ve akşam yemekleri bedavaydı ama koydukları bütçe yetmediği için ekstra para ödüyordum ama bazen düşünüyordum fazladan para ödeyince okula nasıl gidebilirim diye. yol parası, bir kafede oturmak falan derken günlük 50 ile 60 lira arasında para harcıyordum ama bu geçen sene şimdi baktığımızda bu miktar 80-90 liraya çıkabilir. Dolmuş, öğrenciye 5 lira oldu okula git gel 10 lira ediyor. Okulun yemekhanesine sıra yoğunluğundan bazen yemek yiyemiyordum. Ben öğle yemeği için bir saat beklediğimi hatırlıyorum. Dışarda dürüm ayran olsun 30 lira akşam yemeği desen yine aynı iki öğünü topladığımız zaman en az 60 lira sadece yemeğe gidiyor. arkadaşlarla kafede oturduğumuzda çayımızdır kahvedir daha da artıyor günlük harcadığımız miktar. Ben bir öğünü dışarıda yemek zorunda kalıyordum. Bu fiyaları bu seneye oranladığımız zaman günde ortalama 100 lira edebilir bazen. Bir öğrenci için çok fazla. Durum böyle olduğundan dolayı eğitimime devam edebilmek için iş arıyorum. Kafelerde garsonluk için saatlik 12 lira civarında maaş veriyorlar. ben düşünüyorum bir saatlik emeğim sadece iki çayın fiyatı ediyor. Ben bu duruma çok üzülüyorum. Ya insanın canını dışarıda yemek ister fiyatlara bakıyorsun en düşük ücret 40 lira. Bu sene Artvin’e çok öğrenci yığını oldu. Bakalım Artvin bunu nasıl kaldıracak. Bu öğrencilerin barınması için yeterli yer var mı acaba merak içerisindeyim” ifadelerini kullanarak Artvin ilinin bu kadar öğrenciyi kaldıramayacağını söyledi.

Artvin’e Diyarbakır’dan gelen Rogeş Çapkın, Harita ve Kadastro bölümü birinci sınıf öğrencisi. Artvin’e bu hafta geldiğini ve hiçi beklediği gibi olmadığını söyleyen Çapkın “Ben gelmeden önce Artvin’i araştırmıştım ve güzel bir şehir diye düşünmüştüm. Geldiğim zaman öyle olmadı, Diyarbakır’a geri dönesim geldi. Çünkü ekonomik şartlardan dolayı. Ben KYK yurdunda kalıyorum ve memnun değilim. Yani bir yandan iyi bir yandan kötü. 6 kişilik odalarda kalıyoruz ve banyolar ve lavabolar kötü. Ayrıca ulaşım kötü çünkü yurdum İskebe’de ve fakültem Seyitler’de çok uzak günde 4 araç değiştiriyorum okuluma gitmek için. Ulaşıma günde 22 lira veriyorum ve bu miktar çok fazla. Derslerden dolayı bir işte çalışamıyorum ama düşündüm acaba ikinci öğretime geçip sabahları çalışsam mı diye öyle olmuyor maalesef. Şimdi KYK bursuna başvuracağım ama çok kısıtlı bir miktar zaten 270 lira zaten yurda gidiyor ve aylık 660 lira ise ulaşıma gidecek. Şimdi bana verdikleri bursla nasıl geçineceğim. Günlük benim masrafım 70 lira ile 100 lira arasında gidiyor bu kadar beklemiyordum. Ben daha okul malzemelerimi almadım ve param tükendi” ifadelerini kullandı.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber