YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 12:34   Güncelleme : 01-06-2022 12:37

AÇÜ’den Seferberlik Toplantısı

AÇÜ’den Seferberlik Toplantısı

Yeşil Kalkınma ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Seferberlik toplantısı gerçekleştirildi.

Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Projeleri kapsamında 2022 yılı Değerlendirme Toplantısının ikincisi, Yeşil Kalkınma ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Seferberliği konusu ile Artvin Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Geniş katılımın sağlandığı toplantıya; Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Artvin Orman Bölge Müdürümüz Dr. Mimar Sinan Özkaya, İl protokolünden davetliler, bazı sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve AÇÜ Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü üyeleri katıldı.

Projenin en büyük iştirakçilerinden olan Orman Bölge Müdürlüğümüz ve Artvin Çoruh Üniversitesi arasında 5 Ocak 2022 tarihinde “Doku Kültürü Çalışmaları ile Tıbbi Aromatik Bitki türü olan Maviyemiş (vaccinium sp.) Bitkisinin Çoğaltılması" Protokolü imzalanmış ve Haziran ayı içerisinde doku kültürü çalışmalarıyla bitkinin çoğaltılma işlemlerine başlanacaktır.

Toplantıda Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Üniversitenin tıbbi aromatik bitkiler alanında yürütülen çalışmalar ve geleceğe dönük projeler hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, Cumhur Başkanlığı Proje Ofisine Tıbbi Aromatik Bitkiler konusunda ilimizin, ülkemizin ve bölgenin lideri olması konusunda 20 proje sunduklarını ve bunların 25 milyon Tl değerinde 13 projenin kabul edildiğini bildirdi. Toplantıda Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü heyetinden Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ve Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu tarafından devam etmekte olan projelerin içeriği ve bu projelerden beklentiler hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.

Orman Bölge Müdürlüğü