YEREL
Giriş Tarihi : 17-06-2022 12:22

AÇÜ’de Mezuniyet Heyecanı

AÇÜ’de Mezuniyet Heyecanı

Artvin Çoruh Üniversitesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, 15 Haziran 2022 Çarşamba günü yapıldı.

AÇÜ Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Genel Meclisi Başkanı Furkan Çakmak, il protokolünden davetliler ile Üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Bragi Dans Topluluğunun halk oyunları gösterisi ile başlayan törende Üniversite 2021 yılı eğitim öğretim ve akademik faaliyetlerini özetleyen sinevizyon gösterimine yer verildi. Akabinde Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Şüheda Toksoy mezun öğrenciler adına bir konuşma gerçekleştirdi.

Programın açılış konuşmasını Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin yaptı. Üniversitelerin en önemli görevinin nitelikli insan yetiştirmek olduğunu dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Üniversitenin 15'inci mezunlarını verdiğini ifade ederek, özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün burada toplanmamızın nedeni, ailelerin gözbebeği ve bizler için de çok kıymetli olan öğrencilerimizin mezuniyet sevincini paylaşmaktır. Bugün hem mezunlarımızın hem de ailelerinin büyük emek verdikleri uzun bir sürecin son günü. Bugün; mutlulukları ve sevinci paylaşma günü.

Eğitim, hayat boyu sürer. Hayat boyu öğrenme yaklaşımı doğrultusunda oluşturduğumuz Mezun Takip Sistemi ve kariyer merkezleri vasıtasıyla siz değerli öğrencilerimizle olan gönül bağımızı ve irtibatımızı sürdüreceğiz. Mesleki etik ve değerlerinin yanında sahip olduğumuz kadim manevi değerler bizi biz yapan unsurlardır. Mesleki eğitim ve değerler eğitimi bir bütünün ayrılamaz parçalarıdır. Ahde vefa, ilim hikmet basiret sahibi olma gibi ilkelerimize sahip çıkarak, vatana millete ve topluma katkıda bulunan bireyler olma yolunda gayret ediniz. Üniversitenin kimliğini oluşturan bileşenlerden biri de mezunlarıdır. Üniversiteniz, sizlerin sağlam duruşu ve çalışma azmi ile adını duyuracaktır. Aynı zamanda sizlerin emeği kadar kıymetli velilerin ve öğretim elemanlarının eğitimdeki katkıları unutulmamalıdır. Bu bağlamda hem öğrencilerimize ve ailelerine hem de hocalarımıza şükranlarımı sunarım.

Nitelikli eğitim ve yeni bilgi üretimi noktasında 553’e ulaşan öğretim elemanı sayısıyla Artvin Çoruh Üniversitesi bilimsel ve akademik anlamda gerçekleştirdiği çalışmalarla birçok başarıya imza atmıştır. Üniversitemiz 2021 yılı içerisinde, TÜBİTAK tarafından hazırlanan Yenilikçi ve Girişimci Üniversite Endeksi’nde İstatistiki Bölge Birimleri sınıflamasında bölge üniversiteleri kategorisinde ilk üç üniversite arasında yer almıştır. Üniversitemiz Orman Mühendisliği bölümü bilimsel çalışma ve atıf sıralaması bakımından Türkiye’deki Orman Fakülteleri arasında birinci sırada yer alırken, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler alanında ihtisas üniversitesi seçilen Artvin Çoruh Üniversitesi tarafından sunulan projelerin %50’ye yakını kabul edilmiştir. Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda akademisyenlerimiz çalışmalarıyla üniversitemizin adını hep üst sıralara taşımış ve taşımaya da devam etmektedir. Sürdürülebilir bir anlayışla akademik gücümüz, öğrencilerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte bölgemizden başlamak üzere ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Bu çerçevede üniversite olarak daha iyisini yapmak ve üniversitemizi daha ileriye taşımak için çalışamaya devam edeceğiz. Üniversitemizde Teknoloji Transfer Ofisi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Enstitüsü ve Afet İşleri Enstitüsünün kurulması için çalışmalarımızı tamamladık. Ayrıca bölgesel şartlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda pek çok bölüm ve anabilim adalı açmak için teşebbüslerimizi hızlandırdık. Ülkemizin "Yeşil kalkınma, yeşil sanayi ve yeşil ekonomi" konseptinde belirlediği hedefler ekseninde Artvin'de pilot bölge oluşturmak istiyoruz. Akademisyenlerimiz üniversitemizin adını üst sıralara taşımaya gayret etmektedir. Bu çerçevede kentin, bölgenin ve dolayısıyla ülkemizin kalkınması için bize düşen görevleri yapmaya devam edeceğiz.”

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, bu mezuniyetin öğrenciler için yeni bir başlangıç olduğunu kaydederek mezun olan öğrencilere sosyal ve meslek yaşantılarında başarı temennilerinde bulundu.

Programın akabinde fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında dereceye giren öğrencilere, plaket ve diplomaları protokol tarafından verildi. Tören, öğrencilerin sahnede kep atma merasimiyle sona erdi.

Programda aynı zamanda protokol ve katılımcılar, Üniversite Artvin Meslek Yüksekokulu İç Mekan Tasarımı Programı ile Avcılık ve Yaban Hayatı Programı öğrencilerince hazırlanan “İç Mekan Teknik Tasarım” ve "Yaban Hayatı" temalı sergileri gezme imkanı buldu.

AÇÜ

Haberin Galerisi : AÇÜ’de Mezuniyet Heyecanı
Artvin'de HaberArtvin'de Haber